Úvod > bydlení > Harmonie v kuchyni

Harmonie v kuchyni

Rubrika: V kuchyni…    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2005 Číslo 2
Autor:    FOTO ARCHIV AUTORA, ARCHIV DUPONT CORIAN®, JAKE FITZJONES
Harmonie v kuchyni

Hlavním měřítkem jsme my sami — naše tělesná dispozice, především výška. Ta ovlivňuje základní požadavek na umístění pracovní plochy, určuje, jak hluboké budou pracovní desky a dřezy, umožňuje, abychom rychle a bezpečně dosáhli na všechny potřebné kuchyňské nástroje a suroviny.

ANI MOC, ANI MÁLO
Výška pracovní plochy se zpravidla pohybuje od 86 cm (pro osoby vysoké maximálně 165 cm) do 90 cm (pro vyšší než 165 cm). Existují samozřejmě i výjimky, kdy výška pracovního pultu „čahouna" může přesahovat i sto centimetrů. Nejdůležitější je vždy naše pohodlí, měli bychom vzít v úvahu, že například při použití kuchyňského prkénka se výška pracovní desky zvýší asi o 2 cm. I takhle nepatrné navýšení může způsobit nepřirozené držení ruky a nepohodlí při práci. Naopak příliš hluboký dřez zajistí, že se budeme nadměrně ohýbat a hrbit. Některé kuchyňské linky jsou sice vybaveny teleskopickými nožičkami, které se přizpůsobí individuálně podle potřeby, ale vždy bychom měli výšku pracovní desky určit podle toho člena rodiny, který u ní bude trávit nejvíce času.
Ergonomicky promyšlená pracovní plocha minimalizuje množství zbytečných pohybů, šetří náš čas a energii. Rozhodně není na škodu zakomponovat i sníženou plochu pro práci vsedě. Obvykle se osazuje ve výšce 65 až 70 cm. Pokud budeme mít možnost střídat sezení a stání, tělo nebude jednostranně namáháno a práce nám půjde lépe od ruky.
Nesmíme zapomenout na prostor mezi horními a spodními skříňkami. Za minimální odstup se považuje 50 cm, který zajistí dostatečný komfort pro práci a zároveň umožní kvalitní přístup světla.Výška horních skříněk může být libovolná, v tomto případě je spíše důležité zvážit praktické umístění nádobí, kuchyňských potřeb a zásob, případně mít po ruce rozkládací schůdky.

CHLADÍME, VAŘÍME, MYJEME
Ať už v kuchyni připravujeme jídlo pouze pro sebe nebo pro pětičlennou rodinu, nevyhneme se systému tří základních center:

  • chladicí centrum (chladnička, mrazák)
  • mycí centrum (baterie, dřez, myčka na nádobí, odpadkový koš, drtič odpadků)
  • varné centrum (sporák, varná deska, pečicí trouba, digestoř)

Jejich správnou kombinací získáme kvalitní a ergonomicky promyšlený pracovní prostor. Rozmístění jednotlivých center by mělo sledovat pravidlo pravé ruky (u leváků naopak), tedy pořadí přípravy jídel směrem zleva doprava. Na začátku je tedy chladicí centrum — spíž, komora nebo chladnička, která se bude samozřejmě otevírat na levou stranu, abychom všechny potraviny mohli pokládat přímo na kuchyňskou desku, alespoň 60 cm dlouhou. Poté následuje mycí centrum — dřez. Od varného centra by měl být oddělen pracovní plochou dlouhou alespoň 80 cm a hlubokou 60 cm, abychom měli dostatek prostoru k přípravě jídla. Nad sporák neodmyslitelně patří vysoce výkonná digestoř - ve výšce alespoň 50 až 70 cm nad varnou plochou. Kolem sporáku ponechejte z obou stran přibližně 40 cm, budou se hodit k odstavení horkých pánví a hrnců.

PRAKTICKÁ ABECEDA
Uspořádání prvků kuchyňské linky do různých tvarů podle písmen abecedy je již tradiční rutinou, zpestření přináší například varný ostrov. Jedná se o část kuchyňské linky situovanou volně do prostoru, ke které je umožněn přístup ze všech čtyř stran. Bývá zpravidla využívána jako samostatné varné, mycí nebo odkládací centrum, někdy funguje pouze jako snídaňový nebo barový pult. Jeho použití se doporučuje hlavně u prostorných kuchyní, zejména typu L nebo U, kde délka jednotlivých pracovních ploch překračuje praktickou únosnost a stává se neefektivní. Aby ostrůvek plnil svoji funkci, nesmí být menší než 80 x 120 cm.
Klasickou a jednoduchou variantou je rozmístění kuchyňské linky podél jedné stěny, využívá se především u úzkých malých kuchyní, minimální šířka od zdi ke zdi musí být alespoň 180 cm. Praktičtější a nápaditější variantou j e umístění linky po obou protilehlých stranách. Je vhodná do kuchyní širokých minimálně 240 cm a dlouhých 300 cm. Ideální uspořádání kuchyně představuje rohové -jedině tak lze plnohodnotně využít celý prostor, aniž bychom se příliš naběhali. Pokud ovšem máme dostatečně prostornou kuchyň, můžeme zkusit luxusní variantu U - kuchyňskou
linku využívající tři stěny. S ní se nám otevírá svět dispozičních možností a hraní si s j ednotlivými kuchyňskými komponenty. Rozměry celé sestavy by měly začínat na 240 x 240 cm, prostor mezi rameny linky by měl být alespoň 120 cm.

UMAKARTU ODZVONILO
Pracovní deska je nejzatíženějším místem v kuchyni. Správná volba materiálu je základem dobře fungujícího kuchyňského provozu - kromě příjemného vzhledu by měl být především odolný nárazu, vysokým teplotám a měl by splňovat hygienické požadavky.
Nejtrvanlivější a nejodolnější je samozřejmě žulový povrch, je neporézní, odolává působení horkého oleje i kyselin. Je ovšem cenově vysoce náročný, zato však prakticky věčný. Umělé pryskyřice a kameny jsou velmi oblíbené, především pro svoji cenovou dostupnost a příjemnější povrch — nejsou tak chladné jako žula. Co se týče mramoru, jako materiál pro kuchyňské desky se příliš nedoporučuje, i když vypadá jistě efektně. Je velmi nasákavý a málo trvanlivý. Povrch naleptávají kyseliny, například ocet. Laminátové desky jsou sice nejlevnější, v mnoha měřítkách srovnatelné s  umělými pryskyřicemi, ale dojde-li k jejich poškození, nezbývá, než je odstranit a pořídit si nové. Pracovní deska ze dřeva je na dotyk jistě nejpříjemnější, nejvíce ze všech zmíněných materiálů však podléhá opotřebení a rychle mění svůj vzhled i barvu. Samostatnou pozornost si zaslouží Corian® ~ originální povrchový materiál na bázi přírodních minerálů. Je mimořádně odolný, trvanlivý, nenasákavý a oděruvzdorný. Jeho velkou výhodou je možnost bezespárového spojování a tak i sebevětší plochy vypadají, jako by byly vyrobeny z jednoho kusu.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama