Úvod > bydlení > ATMOSFÉRY V INTERIÉRU - Miluji Provence!

ATMOSFÉRY V INTERIÉRU - Miluji Provence!

Rubrika: Interier    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv autorky, Un Coeur en Provence, Wordpress
ATMOSFÉRY V INTERIÉRU - Miluji Provence!

Uvolněný, teplý a nenápadně elegantní. Takový je interiér ve stylu Provence, patřící k miláčkům designových stylů… Mít domov ve stylu čarokrásného regionu v jihovýchodní části Francie je snem mnohých majitelů nemovitostí. Pokud hledáte návod či inspiraci,  jak myšlenku Provence zhmotnit do konkrétní podoby, nabízíme vám několik tipů a doporučení,  pomocí kterých můžete svůj sen změnit ve skutečnost.
 
Zaručeně venkovský styl
Z obecného hlediska můžeme design interiérů rozdělit do dvou kategorií –  metropolitní, inspirovanou životem ve velkoměstech a s atmosférou venkova, kam patří i provensálský styl.

 

Jak již název napovídá, jeho základem jsou specifika regionu Provence, ke kterým patří slunce, víno a všudypřítomná levandule. Když k těmto atributům přidáme temperament a estetické cítění zdejších obyvatel, výsledkem je spontánní, otevřený a romanticky působící styl s dominantou světlých a jasných barev, ve kterém najdeme starý dřevěný nábytek, hodně textilií, keramiku a spoustu jemných detailů ve formě pečlivě vybraných dekorací.
 
I když se to možná na první pohled nezdá, sestavit interiér v provensálském stylu není náročné a aktuální nabídka na trhu vám umožní prostor zařídit za finančně přijatelné podmínky.
 
Stěny
Většina domů v Provence je postavena z místních kamenů. Vnitřní stěny mají syrový a nerovnoměrný charakter.

 

Jejich barvy jsou laděny do odstínů zelené, světle modré, okrové nebo světle žluté. Stěny se natírají vápnem, díky kterému působí jako akvarel s křídově bílým, matným povrchem. Nerovná plocha jim dodává téměř průsvitný, organicky „živý“ vzhled.

 

Dalším specifikem je barevná kompozice. Dolní část stěny je na rozdíl od vrchní části natřená tmavším odstínem, který maskuje nárazy a další poškození, vzniklé každodenním užíváním prostoru. 
 
Textilie
Pokud chcete dát interiéru originální vzhled, zaměřte se na tradiční textilie. Pro provensálskou bavlnu, jejíž historie sahá do období 17. století  je charakteristická pevnost, výrazná barevnost, například v odstínech žluté a modré a malé tištěné vzory. Mezi nejoblíbenější patří motivy spojené se včelami a květinami.

 

Včela je maskotem regionu od dob Napoleona Bonaparte, který ji přijal za symbol své vlády. Mezi květinami dominuje růže a levandule.
 
Oblíbené jsou také tkaniny Toile de Jouy se světlým povrchem, na kterém jsou zobrazeny poměrně složité vzory a scény.

 

Pokud vám lahodí spíše minimalistický a moderní vzhled, sáhněte po tkaninách v neutrálních barvách jako je bílá, smetanová, odstín slonoviny nebo taupe, obsahující škály hnědé.

Textilie se využívají zejména ke zdobení oken, na polštáře, přehozy, podsedáky, ubrusy, utěrky, ložní prádlo a drobné doplňky.

 

Podlaha
Pro řešení podlahy jsou vhodné dlaždice, vyrobené z terakotu. Ty mohou mít tvar čtverce nebo šestihranu. Co se týče barevného řešení, orientujte se na teplé barvy jako červená, hnědá a pomerančová.

 

Další alternativou jsou vícebarevné cementové dlaždice, které podtrhnou atmosféru interiéru.   

 

Dlažbu je vhodné doplnit kobercem, který můžete ukotvit pomocí stolu v obývací zóně.
 
Nábytek
Provensálský nábytek má banální selský charakter. Je složen ze solitérů různých tvarů a velikosti, které jsou vyrobeny ve stylu Ludvíka XV a Ludvíka XVI.

 

Nejtypičtějším kusem je velký stůl a židle se slámovým sedákem. Tradiční nábytek je vyroben z ořechového dřeva. Jeho povrch může být leštěný do vysokého lesku nebo opatřený matným nátěrem.
Nábytek má světlou barvu, v lehkých odstínech bílé, šedé, zelené nebo modré. 

 

Na dřevo navazují okenice a dveře, které mají stejnou barvu jako nábytek.
 
Keramika
Pověstnou třešničkou na dortu je keramika. Region Provence se v této oblasti proslavil zejména jemnou glazovanou keramikou, která má zde velmi silnou tradici. I z tohoto důvodu je přirozenou součástí každého interiéru.

 

Nejznámějšími výrobci  slavné provensálské keramiky je městečko Moustiers, kde vznikl druh hrnčířských výrobku fajáns, připomínající porcelán a vesnice Vallarius, která je spojena s tvorbou světoznámého malíře Pabla Picassa.  

 

Keramika se používá především ke stolování a dekoračním účelům. Může mít různé odstíny žluté, okrové, zelené, červené, hnědé či modré.  Hezky vynikne na nábytku, stěně nebo nad zárubní.
 
Náš tip:
• Solitéry, textilie a doplňky ve stylu Provence jsme objevili v některých   starožitnictvích a galeriích s nábytkem a uměním. Nábytek může zhotovit také truhlář na míru. Jako pomůcku při hledání konkrétních prvků a dekorací, přikládáme malý seznam prodejců: This & That, Ma Maison, Modrobílá linie, Le Patio, U Leontýnky, Suzanne dekor, Interiér de Arte, Idea dekor
• Podstatou provensálského stylu jsou vhodné kombinace. Pokud nemáte přirozený cit pro barvy, textury a materiály, nechte si poradit od profesionálního designéra. 
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama