Úvod > bydlení > Stůl má 4 nohy...

Stůl má 4 nohy...

Rubrika: Interier    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2005 Číslo 2
Autor:    FOTO ARCHIV FIREM ASON Interier, DONATE,s.r.o , EMINENT galerie interiéru s.r.o.
Stůl má 4 nohy...

ZAČNĚME ROZMĚRY
Před nákupem si dobře proměřte prostor, kam stůl přijde. Nezapomeňte na to, že se musíte ke stolu dostat a rovněž od něj pohodlně vstát. Odšoupnutá židle také potřebuje místo. Ideální rozměry za nás zkoumal už v roce 1956 Erik Berglund, když zjistil, že parametry tehdejších stolů nejsou zrovna nejlepší. K čemu dospěl? Dobrý stůl pro čtyři osoby má alespoň rozměr 75 x 120 cm, přídavná prodlužovací deska, která umožní pohodlné stolování šesti osob, má být 48 cm.
Při nákupu tedy nezkoumejte jenom pevnost stolu, ale vyzkoušejte si, jestli vaše kolena nejsou v trvalém kontaktu s nohou stolu, jestli při každém pohybu nevstupujete do prostoru, který je určen dalšímu stolovníkovi.

DŘEVĚNÉ STOLEČKY
Trochu jinak je to u stolků menších, u kterých sedáme večer po večeři s přáteli, k televizi, s knížkou.Vyznavači moderního současného interiéru mají bohatý výběr ze stolků skleněných, kovových či kombinovaných z těchto materiálů, a designéři tady nápady a neobvyklými tvary nešetří. Ne každý však má „studené" materiály rád. Zaměřme se pro dnešek na ty, kteří dávají přednost dřevu, ale zároveň touží po něčem dekorativním. Vsaďte na kvalitní materiál. Klasický tvar stolku ozvláštní cizokrajná ušlechtilá dřeva.

Teakové dřevo je tvrdé, těžké a velmi odolné, na dotek i pohled vždy teplé. To je celkem známé.Víte ale například, že voní trochu jako stará
kůže, a že stárnutím nabývá na kráse? Tím vyvažuje vysokou pořizovací cenu - stůl (ale i ostatní nábytek) z teakového dřeva je na celý život. Co by mělo být při nákupu dražšího stolku samozřejmostí? Měli byste mít možnost ovlivnit jeho konečný vzhled. Obvykle se dováží nábytek neupravený, poslední povrchová úprava se tudíž může dělat až před prodejem. Můžete tak získat jakýkoli odstín od přirozené medové barvy, kdy se provede pouze úprava matným lakem až po probarvení do temné hnědi. Závěrečný nátěr ochranným lakem platí i v případě dobarvování, aby do dřeva nemohla proniknout žádná nečistota a údržba byla snadná.
Výraznou kresbou se vyznačuje další cizokrajné dřevo - šišam.Tak se u nás říká asijskému palisandru s botanickým názvem Dalber-gia sissoo. Stolek z tohoto materiálu vám rozhodně zajistí dekorativnost. I tento nábytek se dováží neupravený a konečný vzhled se vytvoří podle přání zákazníka. Je také zvykem výrobky ze šišamu zdobit a doplňovat kovářskými prvky. Tento palisandr roste přirozeně, a až po stech letech dosahuje průměru, který je vhodný k těžení. Patří proto logicky k nejdražším dřevům na světě. Údržba šišamu je velmi snadná, odolnost vysoká.

RATAN JE TAKÉ ŘEŠENÍ
Kompromisem mezi klasickým dřevem a ostatními materiály může být ratan. I on působí teple, vyvolává pocit vzdušnosti a léta a četné stolečky, dovážené z Asie, jsou laciné, pokud nám nevadí kratší životnost. Na rozdíl od předchozích těžkých dřev působí ratan subtilně a je velmi lehký. Ratanové stolky snadno přenesete, a až si uspoříte na dražší, můžete je posunout na zahradu, terasu či balkon. Na našem trhu jsou však zastoupeny i firmy, které zpracovávají ratan kvalitně a najímají evropské designéry, aby nábytek víc odpovídal našim zvyklostem. Takový stolek, stejně jako ostatní ratanový nábytek, má už životnost, odpovídající vyšší ceně. Ratan se navíc dobře kombinuje, je klidně možné postavit vedle něj solitér z ušlechtilého dřeva.             

Uvědomte si:

  • větší stůl nezabere více místa, protože se pod něj vejdou židle
  • čím užší je stůl, tím musí být delší, aby bylo kam odkládat
  • jeden člověk potřebuje pro volnost při jídle asi 58 cm, nejméně 54 cm
  • pro 3-4 osoby je optimální stůl 85 x 105 cm, pro 4 je vhodnější 85 x 120 cm
  • kulatý stůl pro 2 osoby má mít průměr aspoň 85 cm, pro 4 osoby 105 cm

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama