Úvod > bydlení > Krb jako designový doplněk

Krb jako designový doplněk

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Autor:    Foto: Foto: Planika, Kago,Top-el, Krby Hlučín, Krby krbová kamna, Topsys Praha, Semaco, Kamna Konig
Krb jako designový doplněk

Krby jsou bezesporu funkční bytový prvek, pomocí kterého můžeme v přechodném období zvýšit teplotu v místnosti nebo dokonce plně vytopit několik pokojů. Není to ale jen o funkci, ale také o vzhledu a materiálu, který by měl vždy ladit s celkovou koncepcí interiéru. Krb v pokoji je vždy lákavá záležitost, oheň v něm přináší příjemnou a útulnou atmosféru. Jaký typ a styl ale vybrat? Nabídka všech možných krbů, biokrbů a kamen je dnes opravdu pestrá.
 
Tentokrát se nezaměříme na účinnost, provozní a pořizovací náklady, prašnost, hlučnost a další parametry, nebudeme řešit, zda zvolit krb s teplovodním výměníkem nebo sálavý, budeme řešit hlavně design.

 

Jedním z nejzajímavějších typů jsou centrální krby, které potřebují velký prostor tak, aby mohly vyniknout. Jsou to velmi specifické prvky, které se musí naplánovat při stavbě nebo rekonstrukci domu. Je třeba počítat s tím, že budou centrem, i když bude ohniště vyhaslé a podle toho by měl být přizpůsoben i zbytek interiéru. Hodí se do velkých domů, kde budou mít pro sebe téměř celou místnost.

 

Čelní krby jsou nejběžnější variantou. Jsou předsazené vůči zdi buď v celé hloubce nebo jen římsou. Jde o velmi jednoduché řešení, často to bývají dodatečně přistavěné krby.
Dají se vytvořit jak v moderní formě, tak i v klasickém provedení. Záleží na pojetí obkladu, římsy, detailů a dekoračních prvků.

 

Dříve se často obkládaly cihličkami, jsou to vzpomínky na 70. léta minulého století. I dnes může tato varianta vypadat dobře. Jen by měl být celkový návrh velmi minimalistický a mělo by být použito co nejméně kombinací materiálu. Ideální je, když se cihlový obklad objeví ještě jinde v interiéru. 

 

Obložit krb můžeme i dalšími materiály jako je štípaný kámen nebo pískovec, u nich platí to samé jako u cihlového obkladu. Do romanticky laděných interiérů je nejvhodnější krb portálový – z mramoru. Zde opět platí heslo: „Všeho s mírou“ tak aby prostor nepůsobil kýčovitě. Také se stále používají kachlové obklady, které jsou vhodné zejména do rustikálních interiérů. Pokud jsou obklady ve výrazné barvě, měli bychom vše ostatní utlumit a tuto barvu použít jen na doplňky.

 

Často se také setkáváme s rohovými krby, které využívají „hluchého“ prostoru v místnosti. Nejčastěji se používá úhlopříčná poloha, ale setkáme se i s klasickým vodorovným umístěním, které působí moderněji.

 

Dnes jsou v moderních interiérech nejoblíbenější tzv. skryté krby. Tyto typy jsou zabudované nebo zavěšené a jsou skryté ve stěně. Dekorativní prvky jdou stranou, důležitá je čistota tvaru a jednoduchost pojetí. Můžeme je také zkombinovat s umělými nikami ze sádrokartonu a vytvořit tak zajímavý interiérový prvek. Vše pak doladíme pomocí výmalby. Tu zvolíme buď stejnou jako na ostatních stěnách, nebo si můžeme pohrát s barvami, vše dle vašeho vkusu a možností prostoru.

 

Alternativou krbů jsou krbová kamna. Ta nemají tak velké rozměry jako krby, ale na jejich účinnost to vliv nemá, takže jimi můžeme vytápět i více místností. Obecně platí, že jsou levnější a jednodušší variantou krbů. Nevýhodou je vzhled, který ne každého okouzlí. Pokud vám jde právě hlavně o vzhled, je třeba hledat něco originálního a zajímavého. Bohužel se v tomto případě o levnější variantě moc mluvit nedá. 

 

Dalším typem jsou biokrby, u kterých hraje prim design.

 

Biokrby představují novou generaci otevřeného ohně. Jejich výhodou je, že k jeho provozu nepotřebujete žádný komín. Nejde z nich žádný kouř a zápach, netvoří se nepořádek kolem uskladněného dřeva. Jsou ideální volbou do panelového bytu.

 

Další alternativou jsou plynové krby, které od klasických na první pohled nerozeznáte.  Jejich výhodou kromě čistoty prostředí je také přesná regulace teploty.  Plynový plamen prohořívá mezi poleny ze speciální keramické hmoty a iluze dřevěného ohniště je téměř dokonalá.

 

Nesmíme také zapomínat na okolí krbu. Okolo ohniště by měl být dostatečně volný prostor, před i pod krbem by měla být nespalná nehořlavá podlaha v podobě dlažby, žuly, skla a podobně.
Nezapomeňte také, že v místě krbu nesmí být nainstalovány žádné inženýrské sítě.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama