Úvod > bydlení > Skandinávský design - funkční, estetický, pohodlný a ekologický

Skandinávský design - funkční, estetický, pohodlný a ekologický

Rubrika: Interier    Vyšlo:
Autor:    Foto: Balans, Stokke, Tonfisk, Softline, Busk + Hertzog, Blå Station, Eero Aarnio, Via, archiv autorky
Skandinávský design - funkční, estetický, pohodlný a  ekologický

Každá ze skandinávských krajin má svá jedinečná specifika. Svou auru, tvořenou historií a neopakovatelnými přírodními scenériemi, na které navazují kultura, umění a tradice. To díky nim má Norsko, Švédsko, Dánsko, Finsko a Island svůj osobitý styl, tak zjevný i  v oblasti architektury a designu…
 
Souznění mezi člověkem a přírodou
Skandinávskou architekturu můžeme považovat za vrchol designového mistrovství. Tento styl si na nic nehraje. Neskrývá se za kudrlinky ani za exkluzivní materiály, které by mu mohly dát přívlastek VIP.

 

Skandinávský design je o přirozené komunikaci, empatii a respektu. O dialogu mezi lidmi a o dialogu mezi člověkem a přírodou.

 

Je určen pro ty, kteří holdují přírodním materiálům, jednoduchým a úsporným řešením, ekologii a dávají přednost funkci před designem.

 

INSPIRACE Z NORSKA
 
Balans – pro zdravé sezení

Pod norskou značkou Balans najdete speciálně konstruované židle pro zdravé sezení.  Historie značky sahá do roku 1976, kdy její zakladatel, Hans Christian Mengshoel vyvinul Balans koncept.

 

Ten vychází z přirozených pozic při sezení, na základě kterých jsou židle konstruovány. Jednotlivé typy  Balans židlí byly poprvé navrženy v roce 1978
produktovými designéry - Oddvinem Rykkenem, Peterem Opsvikem a Sveinem Gusrudem.

 

Židle jsou navrženy tak, aby stimulovaly a aktivovaly vlastní rovnováhu, podporovaly správné držení zad, krku a ramen, pozitivně ovlivňovaly činnost vnitřních orgánů a žilního systému, s důrazem na správné dýchání a zvýšení koncentrace.

 

Židle se vyrábějí z  ekologických materiálů a jsou vhodné do privátních i kancelářských prostor. V nabídce najdete také židle Junior, které jsou určeny pro děti. 
 
Stokke – to nejlepší pro děti a jejich rodiče
K dalším norským favoritům patří produkty od značky Stokke, která se proslavila dětskou židličkou Tripp Trapp.
 
Ta je navržena tak, aby poskytovala dítěti při sezení správnou ergonomickou oporu, která mu umožňuje sedět u rodinného stolu a reagovat na ostatní členy rodiny.
Díky jedinečné možnosti nastavování výšky i hloubky sedáku a opěrky nohou, židlička Tripp Trapp roste společně s dítětem a zaručuje mu vždy pohodlné sezení.

 

K dalším, neméně povedeným produktům patří kočárek Xplory, postýlka Sleepi, přebalovací stůl Care, úložný systém Keep a stolní deska Stokke.

 

Každý z nich má inovativní a stylový design s multifunkčním charakterem, který vychovává a podporuje vývoj dítěte včetně jeho vztahů s nejbližším okolím. Díky této koncepci, byly všechny produkty Stokke oceněny prestižními cenami za design a doporučeny rodičům.

 

K přívržencům této značky patří řada celebrit. Jednou z nich je také slavný šéfkuchař a televizní osobnost Jamie Olivier, který svou novou restauraci v Oxfordu vybavil židličkami Tripp Trapp pro usazení svých nejmladších hostů…

 

INSPIRACE ZE ŠVÉDSKA
 
Blå Station – nábytek se zeleným srdcem

Společnost Blå Station byla založena v roce 1986 návrhářem Borgem Lindauem. Na počátku se její zakladatel soustředil na návrhy židlí, stoliček a stolů z břízového dřeva.

 

Blå Station dnes představuje celosvětově uznávaného výrobce ekologického nábytku, pod kterým pracuje řada významných designérů.

 

V jeho aktuální produktové nabídce najdete kompletní vybavení pro interiéry i venkovní prostory.

 

Mezi nejnovější výrobky patří křesílka OPPO, které navrhl známý švédský designér Stefan Borselius. Křesílka jsou vyrobena na ocelové bázi, vyplněná polyuretanovou pěnou a čalouněná látkou nebo kůží. Křesílka byla představena také na letošním Designbloku.
 
Ateljé Lyktan – poslové světla
Je švédským výrobcem energeticky úsporných svítidel a osvětlovacích systémů. Značka nabízí velkorysou nabídku osvětlovacích těles do interiérů i exteriérů, které uspokojí i ty nenáročnější uživatele.

 

Její historie sahá do roku 1934, kdy byla založena Hansem Bergströmem. I když se v té době kladl důraz na vývoj armatur pro venkovní osvětlení, už od počátku bylo jméno společnosti spojeno se špičkovým designem.

 

Návrhy osvětlovacích těles pochází z dílen renomovaných švédských návrhářů, jejichž jména se objevují také u výrobků jiných prestižních značek jako je například IKEA.

 

K letošním novinkám patří řada interiérových svítidel, ze které nás upoutal difuzor Megalo od Olleho Lundberga a závěsná lampa Bud od již zmiňovaného designéra Stefana Borseliuse. 

 

INSPIRACE Z FINSKA
 
Tonfisk – důmyslná inovace

Tato finská značka byla založena v roce 1999 dvojicí mladých designérů, Tonym Alfströmem a Brianem Keaneyem, kteří se potkali v průběhu studií na škole designu v Helsinkách.

 

Oba designéři projevovali zájem o inovativní řešení „bytových doplňků určených na stůl“, které v daném čase na trhu chybělo.
Již v roce 2000 Tonfisk své produkty prezentoval na prestižní mezinárodní výstavě Ambiente, kde způsobil značný rozruch mezi návštěvníky.

 

Centrální filozofií této značky je propojení inovativního designu s maximální funkčností. Tonfisk nabízí řadu ručně vyrobených doplňků, jako jsou čajové a kávové soupravy, svícny, mísy na ovoce, dózy, vázy, pepřenky, slánky, odšťavovače citrónů či sety na sushi.

 

Veškeré produkty mají nadčasový design, který dobře vynikne v jakémkoliv typu prostředí. Designéři při jejich výrobě používají bílou keramiku, dřevo a korek, zvýrazňující jejich čistou formu, důmyslnost v řešení a naturální charakter.

 

Eero Aarnio – „Mr. Plast“
Finský designér Eero Aarnio je jednou z posledních dosud žijících legend na poli světového designu. Mezi jeho nejznámější produkty patří křesla Ballchair, Bubble chair a Pastil chair, které jsou dnes již ikonami.

 

Aarnio byl a dodnes je na poli průmyslového designu průkopníkem užívání netradičních forem, což ho přivedlo k nutnosti začít pracovat s revolučním materiálem – plastem, který mu umožňoval vytvářet návrhy rozmanitých tvarů a barev. 

 

Bez ohledu na svůj věk, Aarnio pořád tvoří.

 

INSPIRACE Z DÁNSKA
 
Busk + Hertzog – skvělé spojení…

Flemming Busk a Stephan Hertzog je dvojice dánských designérů, která se od roku 2000 specializuje na výrobu nábytku a produktového designu.

 

Jejich práce byla v roce 2008 oceněna prestižní cenou Red Dot Design 2008.

 

Letošním rokem se  designéři představili moderní pohovkovou postelí Metro, která díky svému nadčasovému vzhledu a měkkosti, může představovat ideální místo pro rodinná  setkání. 

 

Její konstrukce je navržena pro pohodlné posezení i spaní - z pohovky se dá udělat
samostatná postel nebo dvojlůžko.
 
Softline – lehkost a elegance
Design, funkčnost a kvalita. To jsou základní vlastnosti nábytkového řešení a doplňků dánské značky Softline, která byla založena v roce 1979.

 

Produkty, které studio nabízí jsou určeny především pro městský styl.
Návrhy, figurující pod touto značkou pocházejí z dílen renomovaných dánských návrhářů.

 

Nová kolekce nábytku, inspirovaná přírodními elementy a asymetrickými liniemi byla úspěšně prezentována na veletrhu nábytku a designu v Miláně. Kolekce pod názvem Soft Spot nabízí čtrnáct unikátních solitérů ve formě sedacího nábytku, které jsou určeny do moderních interiérů.
 
INSPIRACE Z ISLANDU
 
Kristín Birna Bjarnadóttir – jenom čistá příroda

Je islandská designérka, která se proslavila stropní lampou Illuminand. Design svítidla je inspirován životem v hlubokém moři na Islandu.

 

Toto čarokrásné osvětlení je vyrobeno z reflexních materiálů, které se používají na výrobu ochranných oděvů. Lampa se na strop instaluje pomocí rybářského vlasce.

 

LED disky, umístěné ve vrchní části svítidla umožňují měnit barvu světla. Ta se dá nastavit na čtyři barevné odstíny – červený, fialový, modrý a hnědý.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama