Úvod > bydlení > Čarování s barvami – inspirováno vánoční trikolórou

Čarování s barvami – inspirováno vánoční trikolórou

Rubrika: Jak na barvy v interiéru    Vyšlo:
Autor:    Foto: Trendir, coastal home, archiv autorky, gaitainteriors
Čarování s barvami – inspirováno vánoční trikolórou

Červená, zelená a zlatá jsou klasickou a oblíbenou barevnou kombinací, která doprovází slavnostní atmosféru vánočních svátků. Pro každodenní chod běžné domácnosti je však tato trikolóra velmi nepraktická…
 
Byt podle vánoční trikolóry? Raději ne!
Používání červené, zelené a zlaté v období vánočních svátků je spojeno především se symbolikou. Červená představuje lásku, zelená zdraví a zlatá blahobyt.

 

I když se s touto barevnou kombinací setkáváme v rustikálně, exoticky, orientálně či dobově laděných interiérech, z hlediska moderního designu jde o těžce stravitelnou trojici odstínů, která bez odlehčení a dostatečného prostoru působí těžkopádně a stísněně.

 

Proto je vhodné tyto barvy používat v doprovodu s bílou, případně dalšími odstíny jako jsou tóny šedé, vanilková nebo smetanová. Velmi důležitým aspektem je velikost prostoru a osvětlení.
 
Odlehčení „svátkům“ jenom prospěje.
Syté, těžce působící odstíny potřebují velký prostor. Pokud jím nedisponujete, musíte ho vytvořit.

 

O tom, jak opticky zvětšit interiér, jsme již několikrát psali. Základním pravidlem je zbavit se všech zbytečných předmětů, každou místnost pořádně prosvětlit a vizuálně je propojit tak, aby ve výsledku tvořily kompaktní celek.

 

Finální podoba tak může mít dvojí charakter:
 

• Hra s akcenty
Červená, zelená a zlatá se společně s doplňkovými barvami vyskytují v celém prostoru, ale v jednotlivých místnostech má každá z dominujících  barev jiné zastoupení. To se projevuje především na barevnosti a výzdobě stěn, řešení podlahy a výzdobě oken. Tímto způsobem získáte tři místnosti v barvách Vánoc – zelenou, která může sloužit jako pracovna, červenou pro společenská setkání a zlatou pro odpočinek, uvítaní hostů či denní očistu, ke kterým můžete přidat ještě jednu – bílou místnost.  Dekorace a nábytek mají charakter akcentů. Ty jsou laděny do neutrálních odstínů, případně můžete vybrat některou z barev „vánoční trikolóry“, která nekoresponduje s dominantní barvou místnosti. Pomocí akcentů vytváříte atmosféru. Pokud se například rozhodnete pro zlatou ložnici, orientujte se na bílou postel a nábytek, které prostor odlehčí. K zlaté a bílé se skvěle hodí některé tóny hnědé, kterou můžete využít při podlahovém řešení či doplňcích. Tento typ interiéru vyžaduje kvalitní osvětlení ve formě několika světelných zdrojů. Pokud svůj domov pravidelně obměňujete,  je lepší  pracovat s minimem doplňků a flexibilním nábytkem. 

 

• Neutrální dominance
Další možností je pracovat opačným způsobem. Centrální barvou jsou v tomto případě neutrální odstíny, které doplňujete „vánoční trikolórou“. Takto vytvoříte prostor s dominancí bílé nebo v neutrální paletě, který dolaďujete barevnými akcenty v tónech červené, zelené a zlaté. Oblíbenou  barevnou kombinací je bílá, červená a zelená,  která má široké využití.

 

Ve slavnostní atmosféře…
Pokud nepatříte k příznivcům vánočních barev, máme pro vás několik zajímavých tipů, které jsou inspirované vánoční atmosférou…

 

Čokoládová lampa
Stolní lampa připomínající horkou čokoládu si nepochybně najde své příznivce a to nejenom z řad milovníků této dobroty. Lampa pochází z dílny italského designového studia Nemo.

 

Průhledný jako led
Efektní a praktický set Eggnot, složený ze sklenic a podnosu z průhledného skla asociují ledové kostky. Sklenice se vyrábějí v různých velikostech a slouží na servírování horkých i studených nápojů. Sklenice mohou být díky svému tvaru využity také jako ozdobné dózy – stačí do nich vložit zajímavý prvek, například několik skořicových dřívek.

 

Ozdobné koule
Tyto ručně vyrobené mozaikové koule jsou vhodnou ozdobou pro vánoční stromek. Díky malým zrcadlovým vitrážím, odrážejícím světlo budou nepochybně zajímavým bytovým doplňkem. Koule v různých velikostech a odstínech patří k nabídce studia Crate and Barrel. 
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama