Úvod > bydlení > Kusový koberec jako bytový doplněk

Kusový koberec jako bytový doplněk

Rubrika: Interier    Vyšlo:
Autor:    Foto: Kusové koberce.eu, Tasibel, Westelm, Quelle, Osta
Kusový koberec jako bytový doplněk

Kusové koberce jsou v současné době opět v kurzu. Je to dáno i tím, že se stále více používá dlažba či vinylová, dřevěná nebo laminátová podlaha, které si vyloženě říkají o doplnění malým kobercem. Tyto podlahové krytiny jsou chladnější na dotyk, a tak příjemný a teplý materiál je jen vítán.
 
Koberce jsou nejen praktickou, ale také estetickou záležitostí. Vhodně zvolený kousek může interiér rozzářit a sladit nebo naopak. Výběru koberce věnujte dostatečnou pozornost, protože relativně velká plocha ovlivní vzhled celého interiéru. Celkový výsledek závisí nejen na výběru vhodné barvy a vzoru, ale také na materiálu, tvaru a rozměru koberce.
 
Kusový koberec nejčastěji používáme u pohovky pod konferenčním stolkem nebo vedle postele. Také jej můžeme umístit pod jídelní stůl, ale v tomto případě počítejte s horší údržbou. Má své místo i v dětském pokoji, stejně jako v hale nebo v chladné chodbě.

 

Koberec s výraznějším odstínem se hodí do interiéru, kde jsou barvy utlumené a barva koberce ladí s ostatními drobnými doplňky. V tomto případě to je nejvýraznější plocha v pokoji a vnáší požadovanou doplňkovou barvu. V této kompozici si můžeme dovolit i extravagantnější vzor, který se na koberci objeví.

 

Další možnost, kam použít koberec s výraznou barvou, je začlenit jej do konceptu celé barevnosti místnosti. V této variantě bychom se měli vyvarovat výraznějších vzorů, aby interiér nepůsobil přeplácaně a disharmonicky.

 

Koberce v nevýrazných tónech můžeme umístit do interiéru, kde dominuje barevná výmalba, tapeta nebo výrazná pohovka. Tím se nám místnost trochu zklidní. Také můžeme barevnost v interiéru sladit metodou tón v tónu, tzn. že koberec bude mít jednu z již použitých barev v místnosti. To platí zejména u neutrálních barevných škál. Neměli bychom zapomínat na celkové sladění místnosti: do interiéru se studenou barevnou škálou vybírat koberce spíše do šeda, do teplejších a útulnějších interiérů volit spíše béžové odstíny.

 

Tmavé odstíny nepoužívejte do menších a méně osvětlených prostor. Jejich místo by mělo být v prostorném interiéru na světlém podkladu, aby koberec pěkně vynikl a ukázal se v plné své kráse.

 

Světlé odstíny na koberci naopak rozzáří tmavší místnosti. Jejich nevýhodou je údržba, proto doporučujeme volit koberec s jemným vzorem, kde nejsou nečistoty tolik vidět. Nezapomínejte, že světlejší koberce dobře vyniknou na tmavší podlaze. Vždy se snažte o to, abyste získali kontrast mezi spodní podlahovou krytinou a kusovým kobercem. Pokud budou tyto materiály ve stejné nebo velmi podobné barvě, oba zaniknou. To samé platí i u konferenčních stolků, na světlém koberci vynikne tmavý stolek a naopak.
 
Pokud chcete něco netypického, i v tomto sortimentu se můžete vyřádit. Vybírat lze z různě pletených „provazů“, nebo dnes oblíbených vysokých vláken napodobujících trávu. Atraktivně budou působit koberce, které mají rozdílnou výšku vlasů a tím vytváří zajímavý plastický efekt. Další možností jsou koberce z přírodních materiálů - ze sisalu, vlny, papíru a kokosu, které se dají použít nejen na podlahu, ale i jako obklad na stěny.

 

Koberec může mít tvar nejen klasického obdélníku, ale i čtverce, kruhu nebo oválu. Záleží na velikosti prostoru, jeho kompozici a stylu. Každopádně je to další možnost, jak rozbít velkou plochu nebo vytvořit příjemné zákoutí.

 

Při výběru berte zřetel také na rozměry tohoto bytového doplňku. Přesné míry byste si měli pečlivě změřit a nekupovat nic od oka.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama