Úvod > bydlení > Čarování s barvami - růžová nejenom pro romantické duše

Čarování s barvami - růžová nejenom pro romantické duše

Rubrika: Jak na barvy v interiéru    Vyšlo:
Autor:    Foto: inhometrend, momoy, homedesigninterior, bestofdesign, aboutbar
Čarování s barvami - růžová nejenom pro romantické duše

Kult růžové nás ovlivňuje téměř všude. Podvědomě otevírá srdeční čakru a svým pozitivním vyzařováním harmonizuje naše pocity a nálady. Tato barevná paleta je složena z mnohých odstínů, které nabízejí široké možnosti kombinací a využití…
 
Proč milujeme růžovou?
Dovolte, abychom vám představili americkou designérku a módní návrhářku Betsey Johnson. Betsey společně s Karimem Rashidem nebo Agathou Ruiz de la Prada patří k designérům, pro které se stala růžová dominantní barvou v jejich tvorbě.

 

Když začnete studovat jejich návrhy a produkty, zjistíte, že sledují jeden cíl – chtějí rozveselit a odlehčit životy lidí. Přesně s tímto záměrem Betsey před nedávnem navrhla interiér mezonetového bytu v New Jersey, který je, jak, jinak celý v růžovém….

 

Paleta růžové již dávno nepatří jenom dívčím pokojům a ženám. Její popularita je postavena na psychologii – vlivu na duševní stav a lidské emoce.

 

Především z tohoto důvodu se tak často objevuje na moderních pracovištích nebo je využívána jako korporátní barva.

 

Růžová je barvou radosti, optimismu, kreativity, komunikace, otevřenosti, harmonie  a štěstí. Její teplé a uvolňující vyzařování zpříjemní atmosféru v jakémkoliv typu prostoru.

 

Moderní artefakt
Růžová, jako jeden ze symbolů současného životního stylu má i své racionální opodstatnění:
• Bohatý výběr barevných odstínů
 
Ty můžete kombinovat:
- monochromaticky (pracujete jenom s růžovou a jejími tóny)
- analogicky (k růžové vybíráte barvy s podobným vyzařováním)
- komplementárně (k růžové vybíráte barvy kontrastní).
Pomocí těchto kombinací můžete získat velmi atraktivní a působivou barevnou kompozici. Při práci s odstíny se soustřeďte na výběr tří barevných tónů, kterými dokážete místnost harmonizovat.     

 

• Povrchová úprava podle potřeb a stylu
Lesklé povrchy místnost rozjasní a opticky zvětší. Proto jsou vhodné do menších interiérů. Zajímavým řešením mohou být metalické a průhledné povrchy, které zvlášť vyniknou v eklekticky zařízených prostorách a na větší ploše. 

 

• Materiálové řešení
I když se s růžovou nesetkáváme v přírodě běžně a mnohé z jejich odstínů jsou vytvořeny uměle, můžete ji aplikovat na cokoliv. Růžová se nejčastěji používá při výmalbě stěn, výrobě dekorací, textilií a veškerých produktů, které se týkají těch nejnovějších technologií, zejména plastů. Tomu odpovídá i její charakter: „trendy barva vhodná pro život ve městě“.

 

• Vzory
Textury se týkají především textilií, obkladů, dlažeb a tapet. Růžová tak může v různých barevných kombinacích představovat konkrétní designový styl - od retra až po futuristický, pro který jsou typické organické motivy.

 

Kombinujte podle vlastních pocitů…
Funkce růžové je logicky dána volbou barevné kompozice:
 
• Růžová jako dominantní barva
Figuruje na celé ploše interiéru, přičemž za nejvýraznější části prostoru jsou považovány stěna a podlaha.
 
• Růžová jako doplňující barva
Slouží jako odstín, který by měl vyvážit celkovou atmosféru v místnosti. V tomto smyslu může být aplikována na nábytek či doplňky.
 
• Růžová jako kontrastní barva
Slouží pro zvýraznění určité plochy.  Za tímto účelem využijte již zmiňovanou stěnu nebo podlahu - stačí když část stěny vyzdobíte výraznou tapetou se zajímavými motivy nebo na podlahu umístíte kusový koberec.  

 

Přesná dávka a využití této barevné palety je jenom na vás. Posláním růžové, tak jako ostatních barev, je vytvořit interiér, ve kterém se budete cítit dobře a bezpečně…
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama