Úvod > bydlení > Jan Kalousek od nebe kousek

Jan Kalousek od nebe kousek

Rubrika: Právě vyšlo    Vyšlo:
Autor:    
Jan Kalousek od nebe kousek

Dlouho neměl svůj vlastní byt. „I proto jsem si tady budování a zařizování užíval. I když zážitky s řemeslníky a některými firmami mě stály hodně nervů, poučily mne. Je pravda, že vybudování tohoto půdního mezonetu bylo i technicky náročné. Jen ty tuny ocelových nosníků!" potvrzuje zpěvák, že i jemu se před pěti lety mísila radost z nového s nespokojeností z nedokonale odvedené práce jiných. Dnes převládá pocit z dobře završeného díla. K přednostem pražského bytu kupodivu patří, že z každého okna jsou vidět zelené stráně (nebo nebe). Klid umocňuje uspořádání prostorného bytu, který má v přízemí hned několik částečně oddělených zákoutí. Po schodech umístěných přímo v centru dění se vystoupá do útulné ložnice, odpočí-várny a velkorysé (jak jen půdní prostor umožnil) koupelny, vyvedené v modrobílé mozaice a přezdívané „Podolí".

Neanonymní uživatel
Svého království vysoko nad ruchem metropole si zpěvák (nyní ze zájmu studující na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů Praha) považuje už proto, že ví, jak je složité pořídit si bydlení odpovídající vlastním představám.
„Když má člověk trošku vyhraněný vkus nebo ví, co chce, a má přitom omezené prostředky, pak je nabídka nevalná. Hotové byty na prodej firmy přirozeně produkují tak, aby měly co největší profit, a v „základu" používají ty nejlevnější materiály, o zpracování a kvalitě raději nemluvě. Vyrábějí pro anonymního kupujícího, který je pak často nucen mnohé předělat. Při budování i zařizování mého bytu jsem měl výhodu, že jsem do procesu vstoupil úplně od začátku. Starý dům měl sice danou dispozici půdy, ale bylo možné zvednout střechu i využít různých úrovní podlah. Tak například vznikla nová alkovna v prostoru nad domovním schodištěm se skoseným stropem. Původní půdorys bytu podle návrhu architekta neodpovídal mým představám o komunikačních zónách."
I když má Jan Kalousek o architektuře, jak říká, také něco nastudováno (před emigrací studoval FA ČVUT v Praze), nenechává se svazovat žádnými takzvanými pravidly. „Nebojím se tu splácat styly i detaily. Raději si všechno domýšlím sám. S většinou architektů bych měl asi problém. Jejich primárním chtíčem často bývá jen vydělat peníze a - obrazně řečeno - nejít na pivo s klientem. Stačí jim odhadnout, kolik má klient peněz a co si asi může dovolit, pak to nadhodnotit a prodat mu sedačku od prodejce, s kterým mají dohodnutou provizi...(ostatně tomu odpovídá i velice špatná úroveň novostaveb v Praze). Mohou být obchodně úspěšní, ale já bych si takto byt zařídit nenechal. Ve vlastním bytě se mi líbí mix, různá etnika, kolorit."

Celý článek, stejně jako mnoho dalších zajímavostí nejen o bydlení najdete v únorovém čísle časopisu DOMOV, které vychází právě dnes.

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama