Úvod > bydlení > Otevřený & uzavřený

Otevřený & uzavřený

Rubrika: Na návštěvě    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2004 Číslo 10
Autor:    FOTO ALEXANDR JANOVSKÝ
Otevřený & uzavřený

Jednopodlažní objekt, kolaudovaný v roce 1997, vznikl ve spolupráci budoucích uživatelů s architektonickým studiem Gama. Autor projektu, ing. arch. Janeček navrhl na základě jejich konceptu, a podle jejich přání a požadavků dům bez jediného schodu s provozně logickou, jasnou a přehlednou dispozicí, která však nepostrádá prostorovou rozmanitost a členitost.

MEZI L A U
Dům se zastavěnou plochou 359 m2 stojí na upraveném terénu rohového pozemku o rozloze téměř 1100 m2, který se mírně svažuje k jihozápadu. Garáž s kotelnou lehce přesahuje ze základního půdorysu obytné části ve tvaru písmene L do tvaru U. Chrání tak terasu se vstupem do domu před nepřízní počasí. Umístění objektu poblíž horní hranice dalo prostor zahradě i výhledům do krajiny, ale také pocit nevtíravé sounáležitosti s okolím a jeho obyvateli.

Otevřenost a uzavřenost jsou na první pohled patrné i ve vnitřním řešení. Pevné stěny oddělují pouze pomocné a soukromé místnosti, zatímco vstupní, jídelní a společná obytná část se prolínají. Posuvná zrcadlová stěna ukrývá dveře do garáže, podobně lze oddělit i zádveří. Pracovna, vložená mezi obytný prostor a kuchyni s dobře vybavenou hospodářskou částí pro domácí práce, se díky širokým posuvným dveřím na ose hlavní vnitrobytové komunikace chová tak trochu jako chytrá horákyně, a v ranních a dopoledních hodinách nechává proniknout slunečním paprskům dokonce až na terasu.

ČERNOBÍLÉ VARIACE
Horizontalitu bělostného pláště s bílými okenními rámy zvýrazňuje bílá okapová římsa, předsazená tak, že téměř nevnímáme valbovou střechu s tmavou krytinou. Šikmá střecha, původně jen nutná podmínka ze strany stavebního úřadu, svým prázdným půdním prostorem však nejen dobře tepelně izoluje, ale po vložení vnitřního schodiště nabízí i možnost rozšířit bydlení do podkroví.
Bílá a černá a její odstíny, sklo a zrcadlové plochy vládnou i v interiéru. Bílé stěny a stropy, šedá dlažba nebo celoplošný koberec, převážně černý a bílý nábytek. Tento neutrální, přitom výrazný koncept, akcentovaný drobnými barevnými doplňky a jedinou stěnou v rezedově-merunkové barvě (proti terase), jasně vymezuje hranici světa vybudovaného člověkem a toho druhého, kde, i když podle lidského plánu, tvoří sama příroda.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama