Úvod > bydlení > Materiály na nábytek aneb z čeho vybírat

Materiály na nábytek aneb z čeho vybírat

Rubrika: Interier    Vyšlo:
Autor:    Foto: BD Bzenec, Egger, Febex, JAFholz, Matrix, Oberflex, Plyco, Trachea
Materiály na nábytek aneb z čeho vybírat

Uvažujete o novém nábytkovém solitéru nebo o kompletní změně interiéru? V tom případě určitě procházíte katalogy, internet i prodejny a pečlivě vybíráte. Podle kterých kritérií ale hodnotit? Je třeba brát v úvahu mnoho hledisek: vzhled, barvu, kvalitu zpracování a použitého kování, opracování hran, původ výrobce, záruku, samozřejmě cenu a další hlediska. Nezapomeňte také zvážit druh materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Z toho totiž vyplývá mnoho dalšího: obsah formaldehydu, barevná stálost, údržba a také styl, který nábytek s sebou do interiéru přináší.
 
Pojďme si tedy říci něco podrobněji k materiálům, ze kterých se nábytek nejčastěji vyrábí:

 

Nejběžnější a také nejlevnější je tak zvané „lamino“ (LTD). Jedná se o povrchově upravenou dřevotřískovou desku. Povrch vzniká nalisováním dekorativního papíru impregnovaného pryskyřicemi. Povrchová vrstva je odolná vůči krátkodobému působení vody, zvýšené teplotě a je také snadno omyvatelná. Lamino může mít dekor dřeva, uni barvu nebo i jiné vzory. Je třeba brát v úvahu, že i lamino desky mají rozdílnou kvalitu, což se projeví na trvanlivosti, ale i vzhledu a úpravě povrchu. Nevýhodou je obsah formaldehydu, nutnost kvalitního opracování hran (nejlépe ABS) a pro někoho „pocit umělého materiálu“.

 

Kvalitnější a také časté řešení je dýha. To je v podstatě tenký plátek dřeva, který se na dekorativní použití krájí. Protože je dýha tenká (cca 0,6 mm), musí mít také nosný podklad a tím bývá nejčastěji opět DTD – neboli dřevotříska. U dýhy záleží na směru krájení, kterým se získávají různé kresby dřeva. Dýhu lze namořit a získat tedy rozdílné odstíny u každé dřeviny.
 
Nezapomeňte, že dýha je přírodní materiál, jež bude během let pracovat a trochu měnit svou barvu. Pokud jsou na pohledových plochách nábytku použity lamino i dýha, časem bude rozdíl dost viditelný. Když si necháváte nábytek vyrobit (dýhovaný mořený) udělejte vše najednou, aby odstín byl co nejpodobnější.
 
Používá se také dýha s reprodukovanou kresbou (arodýha, alpidyha, lamidýha). Jedná se o dýhy, které se vyrábí dělením bloků lepených dýh. Dle směrů krájení se vytváří různé textury nebo se dýhy následně potiskují.
Dýhovaný nábytek také obsahuje formaldehyd, hrany se olepují pásky dýhy nebo se může použít nákližek  - hrana z masivního dřeva. Předností je použití přírodního dřeva, které má nezaměnitelný vzhled.
 
Další možností na výrobu nábytku je laminát. Jde se o vícevrstvý materiál, který opět musí mít nosný podklad (DTD, DVD, PDP...). Jednotlivé vrstvy laminátu jsou vzájemně lisované za působení tlaku a tepla. Jeho velkou výhodou je odolnost vůči poškrábání a chemikáliím a dá se použít na ohýbané prvky. Hodí se na pracovní desky, jídelní stoly i namáhané plochy ve veřejných interiérech. V sériové výrobě běžného nábytku se příliš nepoužívá, protože je finančně náročnější. Vidět ho můžeme spíše u zakázkového nábytku a v již zmiňovaných veřejných prostorech.

 

Speciálním druhem laminátu je Oberflex, který má jako hlavní vrstvu dýhu. Jde tedy o pravé dřevo, které se nachází na viditelných plochách s velmi kvalitním povrchem.
 
Pokud si přejete mít doma co nejvíce masivního dřeva, tak volte spárovku. Je to deska, která je slepená z dřevěných přířezů, ty jsou vzájemně spojené na tupo nebo na konstrukční spoj. Použité lepidlo je na přírodní bázi vodou ředitelné. Spárovka se vyrábí z mnoha dřevin, její nevýhodou je nestabilita desky ve velkých plochách, protože dřevo stále pracuje.

 

Dalším velmi pěkným materiálem na nábytek je překližka (PDP). Tento plošný materiál se vyrábí vrstvením dýh, které jsou na sebe skládány vždy otočením o 90° a následně lisovány.  Výhodou je možnost ohýbání, estetické „proužkované“ hrany, minimum obsahu formaldehydu a možnost výřezů atd.

 

Při důkladném hledání můžete narazit i na biodesku. Jedná se o třívrstvou lepenou masivní desku, která se vyrábí z listnatých i z jehličnatých dřevin. Vnější vrstvy jsou složeny z průběžných lamel lepených po délce, středová vrstva je lepená z lamel, které jsou na sebe průběžně podélně napojeny. Vrstvy jsou slepeny tak, že středová vrstva je lepená pod úhlem 90° proti vrchním vrstvám. Tímto postupem se podstatně zvětší stálost desek proti průhybu a kroucení než například u klasické spárovky.

 

Často používaná je MDF deska – neboli středně tvrdá dřevovláknitá deska, jejíž základní surovinou pro výrobu je smrkové dřevo. Struktura MDF desky umožňuje kvalitní zpracování povrchu frézováním a lakováním, z těchto desek se vyrábějí fóliovaná MDF dvířka na kuchyňské linky.

 

Dříve se používaly také laťovky, které již dnes nejsou tolik běžné. Jsou totiž finančně náročnější. Tato deska se skládá z laťovkového středu a horní dýhované vrstvy. Laťovky mají vysokou pevnost, takže se používají na nosné a namáhané dílce, kostry apod. Rohy mohou být zaoblené, proto materiál nabízí širší možnosti užití.
 
Pokud si přejete nábytek robustní, z masivních desek, lze použít také lehčené konstrukční desky, které mají jádro z kartonové voštiny. Jejich přednost je malá hmotnost při tak velké tloušťce desky. Na jejich spojování je třeba použít speciální kování.

 

Jestliže  budeme mluvit o masivu jako takovém, bude se jednat hlavně o rámové konstrukce, kostry židlí, křesel nebo nohy stolů a stolků apod.

 

Důležitou součástí hodnocení materiálů na nábytek je také povrchová úprava ( lak, fólie, vosk...) a opracování hran, ale o tom si povíme někdy příště.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama