Úvod > bydlení > Materiály na kuchyňské pracovní desky

Materiály na kuchyňské pracovní desky

Rubrika: Interier    Vyšlo:
Autor:    Foto: Abitare, Colombotrading, Hanák, Hezká kuchyně, Kronospan, Polyston, Portaflex, Technistone
Materiály na kuchyňské pracovní desky

Jestliže právě přemýšlíte o nové kuchyňské lince, vyvstává vám na mysl mnoho otázek, např. jaká je nejlepší dispozice, kterou barvu či dezén zvolit apod. Velkou část je ale také třeba věnovat výběru materiálu na pracovní desku. Jde totiž o nejnamáhanější a nejpoužívanější část kuchyně. Její volba by se měla odvíjet především od zvyklostí a intenzity kuchyňských prací, dle vzhledu a stylu kuchyňské linky a v neposlední řadě dle vašich finančních možností. 
 
Abyste to měli jednoduší, připravili jsme vám stručný přehled běžně používaných a relativně dostupných materiálů na našem trhu:

 

Laminát
Dnes nejpoužívanější je dřevotřísková deska pokrytá dekorativním vysokotlakým laminátem s oblou přední hranou neboli postformingem (kraj je zaoblený, aby zabraňoval vniknutí vlhkosti do desky). Laminát se vyrábí v široké paletě barev a vzorů, od imitace dřevin či kamene po abstraktní motivy, v lesklém, polomatném a matném provedení.
 
Samozřejmostí jsou těsnící a krycí lišty v barvě dekoru, aby vše ladilo. Hrany je možné místo postformingu opatřit nákližkem ze dřeva, plastovou hranou ABS nebo nerezovým páskem. Povrch této desky je odolný do teploty kolem 180 °C, což v praxi znamená, že hrnec s vařící vodou desku nepoškodí, ale pánev může na desce způsobit puchýře a praskliny. Uživatel by se měl vyvarovat krájení nebo naklepávání jídla přímo na desce. Tyto desky se dodávají v různých tloušťkách, nejlevnější a nejdostupnější jsou desky tloušťky 28 mm. Lepší a dnes používanější jsou tloušťky 38 mm, novinkou na trhu je i 50 mm (svým novým odlehčeným složením je i přes větší sílu lehčí než klasická deska v tloušťce 38 mm). Protože je nosným jádrem dřevotříska, je tento materiál náchylný na poškození vodou.
 
Výrobci desku chrání proti vlhkosti parotěsnými zábranami umístěnými na spodní straně desky, případně na jejích hranách. Pracovní deska se vyrábí v omezených velikostech, proto je nutné desky podle tvaru kuchyně spojovat. Spoje se provádějí pomocí frézovaných zámků a musejí být řádně ošetřeny silikonovým tmelem, aby do nich byl zamezen přístup vlhkosti a deska posléze nebobtnala.
 
Výhody: nízká cena, široká nabídka dekoru, hygienická nezávadnost, snadná údržba, snese krátkodobě i teplotu okolo 180°C.
Nevýhody: snadné poškození vodou - může ve spárách bobtnat, deska je neopravitelná, dřez jde osadit pouze na desku.

 

Laminátové pracovní desky jsou stylově vhodné do každého typu kuchyně, vše závisí na vybraném dekoru a tloušťce.
 
Přírodní kámen
Nejčastěji se u nás využívá žula a rula, popřípadě mramor. Jedná se o ryze přírodní materiál, musíme tedy při výběru počítat s možnými odchylkami od vzorníku. Kámen by měl kvůli křehkosti minimální tloušťku čtyři centimetry.
 
Výhody: tvrdost, odolnost proti mechanickému poškození, dlouhá životnost, deska snáší dobře vysoké teploty, takže na ni bez obav lze postavit horký hrnec, voda ji nijak nepoškodí, jde o čistě přírodní materiál, dřez je možné osadit pod desku.
Nevýhody: na dotek je studená, velmi citlivá na běžné kyseliny jako je citrónová šťáva nebo víno, může po nárazu prasknout, vyšší cena.
 
Je vhodná ke kuchyním v klasickém stylu, které mají dvířka z přírodních materiálů, docílíme tak spojení dvou ryze přírodních materiálů. Kámen můžeme použít i do moderních interiérů, kde bude dominovat.

 

Masiv – spárovka
Pokud budeme mluvit o masivním dřevu, budou to spárovky -  lepené velkoplošné desky. Do kuchyní se používají dřeviny jako je dub, buk i luxusnější teak. Masivní dřevo je krásné, cenné a vnáší do interiéru útulnost a přírodní prvek. Tyto desky jsou však náročnější na údržbu. Do kuchyně se proto nejlépe hodí dřevo tlakově impregnované epoxidovými pryskyřicemi, aby bylo odolnější. Desky se obvykle dodávají v tloušťkách 2,5 a 4 cm. Praktičtější je silnější materiál, který se dá zbrousit a znovu povrchově upravit.
 
Výhody: teplá na omak, přírodní, přirozená kresba dřeva.
Nevýhody: dřevo je značně choulostivé na poškrábání, kontakt s vodou, nesnáší vysoké teploty, proto se musí dobře ošetřit lakováním, voskováním. Krájet lze výhradně na prkénku, hrnce pokládat na podložky, vylité tekutiny je nutné ihned setřít.
 
Dřevěná pracovní deska se hodí do stylových interiérů, můžeme ji při vhodně zvolené kombinaci použít i v moderních interiérech nebo klasických kuchyních.
 
Umělý kámen
Umělý kámen se prodává pod mnoha obchodními názvy například corian, polyston, staron, Hi-macs a další. Vždy jde v podstatě o směs mletého kamene, umělých pryskyřic a dalších příměsí v určitém poměru. Zákazníky přesvědčí výbornými užitnými vlastnostmi, ale často odradí cenou. Povrch se snadno udržuje, je hladký a na rozdíl od žuly i teplý na omak. Protože je stále žádanější, výrobci ho nabízejí v desítkách dekorů a zabarvení. Nespornou předností materiálu je jeho tvárnost. Lze z něj vytvořit mnoho atypických tvarů včetně integrovaných dřezů a různých odkapových ploch. Spoje desek jsou prováděny beze spár, vytváří dokonale hladkou plochu, do které neproniknou nečistoty ani bakterie. Tloušťka desky je neomezená. Přední hranu je možné vytvarovat na přání zákazníka, případně zkombinovat s dalšími materiály jako dřevo, kov apod. Deska se dá po poškození opravit.
 
Výhody: plocha beze spár, snadno se udržuje, teplá na omak, snese velké teploty, odolná proti nárazu (není tak křehká jako přírodní kámen) a mechanickému poškození, výborně se tvaruje – je možné vytvořit oblé hrany, je trvanlivá, stálobarevná, nehořlavá nenasákavá.
Nevýhody: vysoká cena.

 

Technistone je trošku rozdílný. Jedná se o konglomerovaný kámen, tzn., vyrobený z drceného tříděného granitu a křemičitého písku, kde jako pojivo je použita kvalitní polyesterová pryskyřice. Je dobarven pigmenty a může být doplněn zrcadlovými střepy. Je vysoce odolný, nenasákavý, mrazuvzdorný, se zvýšenou odolností proti mechanickému poškození. Odolává také vysoké teplotě, chemikáliím, oděru, poškrábání či pořezání a snadno se udržuje. Díky bezpórovitému povrchu je hygienický a dobře si rozumí s potravinami. Předností je, že na něm můžete cokoli krájet či zpracovávat, dokonce tlouci maso nebo válet těsto. Na rozdíl od umělého kamene nejde tepelně tvarovat, spojovat beze spár, je však tvrdší a odolnější proti poškození.
 
Umělý kámen a technistone se může použít téměř do jakékoli kuchyně díky široké nabídce barev, ale nejlépe budou vypadat v moderních a čistě pojatých kuchyňských sestavách.

 

Nerez
Nerezová ocel se objevuje převážně v profesionálních kuchyních. Jde o materiál velmi kvalitní, hygienický a téměř nezničitelný. Prodává se v matu i lesku.
 
Výhody: nerezová deska je odolná vůči vysokým teplotám, mastnotě i odstřikující vodě.
Nevýhody: hůře udržuje v nablýskané podobě, obtisky, skvrny a stopy po prstech a kapkách vody jsou viditelné a je třeba volit speciální čisticí prostředky, vysoká cena, chladná na dotyk.
 
Nerezová deska je vhodná pro ryze technické, moderně vybavené kuchyně, kde se kov opakuje i na dalších prvcích a doplňcích. Hodí se zejména do extravagantně laděných kuchyní, v konzumně a střídmě zařízeném interiéru nebude působit příliš pozitivně. 

 

Kalené sklo
Výhody: široká barevná nabídka – k dostání jsou v pestrém vzorníku barev RAL, odolné, dobře se udržuje.
Nevýhody: vysoká cena, chladné na dotyk.
 
Pracovní deska z kaleného skla se hodí převážně do moderních interiérů ve stylu hi-tech.

 

Keramické obklady
Tento materiál je další možností, ale není v dnešní době již doporučován. 
 
Výhody: velký výběr barev a dekorů.
Nevýhody: náročnější údržba, náchylné na mechanické poškození.
 
Kuchyně s touto pracovní deskou připomíná francouzské Provence a navozuje uvolněnou atmosféru venkova. Proto je vhodná převážně na stylové chaty a chalupy. 
 
Kompaktní desky
Jde o kvalitní deskový materiál s velkou pevností.  Základem je černé jádro, na kterém je oboustranný dekor – na výběr až 200 různých druhů. Černé viditelné jádro může obsahovat i několik vrstev hliníku, což vytvoří zajímavý efekt a zvýší pevnost. Novinkou na trhu jsou desky s bílým jádrem. Tloušťka desek je maximálně 18 mm. U tohoto materiálu je stejně jako u kamene možné zabudovat dřez pod desku. 
 
Výhody: odolné proti oděru, působení vlhkosti i chemikáliím.
Nevýhody: nelze tepelně tvarovat a spojovat beze spár, oprava plochy po poškození není možná
 
Tyto desky jsou vhodné do moderních, někdy až technicistních a extravagantně řešených linek.

 

Při volbě pracovní desky byste se měli rovnou zamyslet nad výběrem zadní desky neboli obkladu. Možností je mnohem více, než před lety, kde byly jednoznačným řešením keramické obklady. O těchto materiálech se můžete dočíst v některém z dalších dílů.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama