Úvod > bydlení > Bydlení v japonském stylu wabi-sabi

Bydlení v japonském stylu wabi-sabi

Rubrika: Na návštěvě    Vyšlo:
Autor:    Foto: Rebeka Sigfrids, DesignSpongeOnline, Apartment Therapy
Bydlení v japonském stylu wabi-sabi

Schopnost zachovat si nadhled, vidět krásu v nedokonalosti, pomíjivosti spojené s přirozeným cyklem života a umění oprostit se od přehnaných materiálních nároků, takové je ve zkratce japonské umění wabi-sabi, které lze, kromě jiných sfér, najít i v bydlení. Sami Japonci říkají, že aby člověk wabi-sabi pochopil, musel by v Japonsku žít alespoň deset let.
 
Ovšem s pár konkrétními typy se lze tomuto stylu, který v interiéru znovu objevuje útulnost a sepětí s přírodou, alespoň částečně přiblížit…
Tradiční asijský styl života prý přináší moudrost, sebepoznání a návrat ke kořenům sebe samých. Pokud i vy se rádi obklopujete jednoduchou krásou protkanou filosofií času, určitě vám přijde vhod pár rad, jak na to:

 

1) Zbavte se nepotřebných věcí.
Filosofie wabi-sabi říká, že je důležitější vědět, kdy nekupovat, než nakupovat. Přeplněný interiér totiž může pod tíhou věcí obrazně řečeno ,,padat“ a působit poměrně neohrabaně. Naopak otevřené a vzdušné interiéry naznačují svobodu a možnosti života.
 
2) Zaměřte se na přírodní organické materiály a tvary.
Wabi-sabi oceňuje hlavně přírodu. Hledejte proto cesty, jak dostat do interiéru alespoň její kousek. Přírodní materiály se velmi dobře uplatní na lůžkovinách, kusových koberečcích, podlaze, stole, atd. Patří sem ty nejjednodušší a ,,nejskromnější“ jako len, bavlna, papír, bambus, kámen, a také třeba bahno. Ale například s wabi-sabi nemají nic společného drahé mramorové a žulové desky, které jsou sice přírodní, ale již poměrně okázalé.
 
3) Vyhněte se symetrii.
Wabi-sabi se daří v nepravidelném a asymetrickém prostoru. Vtip tkví v tom, že v hledání bychom měli jít až za konvenční krásu a těšit se z toho, co někteří lidé dokonce považují za ošklivé.

 

4) Umožněte věcem stárnout.
Že jsou na vašem jídelním stole škrábance od dětí? A nový koberec se páře díky nenechavé kočce? Taháte z kredence další naťuknutý talíř a stojíte přitom na židli plné rýpanců? Nezoufejte. Wabi-sabi oceňuje trpělivé stárnutí a známky prožitého života. Je třeba mít ovšem na paměti, že tento styl rozhodně neznamená tolik co nepořádný nebo špinavý. Pokud je skutečně nutné věci opravit, opravte je.
 
5) Používejte barvy z přírody. Barva by měla přispět k podpoře pocitu klidu, intimity a vyrovnanosti. To znamená, že v barevném ladění bychom se měli nechat inspirovat např. rostlinami, kameny, dřevem, které obsahují zelené, šedé, bílé a světle hnědé tóny.
 
6) Zachovejte důstojnost. Moudrost starců je dána počtem jejich prožitků projevujících se v bezpočtu vrásek. Umění wabi-sabi nám tím říká, abychom se nezbavovali věcí, které jsou podbarvené důstojností a autenticitou věku, jinými slovy – staré, protože nás mohou ještě mnohému přiučit…

 

7) Vneste přírodu do interiéru. Rostliny, kameny nebo dřevěné samorosty, to všechno může fungovat jako přírodní solitér, který vám pomůže udržet interiér v kontaktu s venkovní přírodou.
 
8) Udělejte si sami. Wabi-sabi oslavuje domácí a ruční výrobu. Proč byste si tedy nemohli vyrobit stoličku, opravit židli či namalovat obraz. Rukodělná práce propůjčuje domu jedinečnou atmosféru, která vychází z faktu, že dotyčný ,,kousek“ vlastníte pouze vy a nikdo jiný.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama