Úvod > bydlení > Obklad aneb zadní deska v kuchyni

Obklad aneb zadní deska v kuchyni

Rubrika: V kuchyni…    Vyšlo:
Autor:    Foto: Correct interior, Katalpa, Hanák kuchyně, Hezká kuchyně, Hornschuch, Kuchyně Sýkora
Obklad aneb zadní deska v kuchyni

V minulém díle jsme si řekli, jaké máme možnosti při výběru pracovní desky v kuchyni. Tentokrát se zaměříme na tu část, která se nachází mezi pracovní deskou a horními skříňkami. I tento prvek bychom totiž při zařizování neměli opomíjet, a to především z důvodu, že se jedná o velkou pohledovou plochu a také velmi exponované místo v kuchyňské lince.
 
Pusťme se tedy do přehledu běžně používaných materiálů:

 

Lamino
Je to snad nejlevnější možnost. Toto řešení není ideální, protože materiál není dostatečně odolný. Jedná se o náhražku laminátu, který naopak splňuje potřebné požadavky. S laminátem může mít však shodný dezén, proto je třeba při objednání kuchyňské linky dostatečně dbát na přesnou specifikaci. 
 
Laminát
Hovoříme o jedné z nejvhodnějších variant. Široký výběr v barvách a dekorech, žádné spáry, vysoká odolnost a jednoduchá údržba- to jsou hlavní přednosti. Díky nepřebernému množství druhů je designově vhodný téměř do všech kuchyní. Další výhodou je sjednocení dekoru s laminem, které může být použito na korpusech linky nebo jiném nábytku v místnosti.
 
Přírodní kámen
Kámen se na zadní desku používá většinou v případě, že jsme použili stejný materiál i na pracovní desku. Může se také objevit kombinace dřevěná pracovní deska a obklad z kamene, což ale nebývá obvyklé řešení. Použít je můžeme v případě, když chceme podtrhnout přírodní materiály.

 

Umělý kámen
Když už máme pracovní desku z umělého kamene, tak proč jej neprotáhnout i na obklad. Můžeme zvolit stejný dekor nebo naopak něco kontrastního. U tohoto materiálu sice oceníme velmi snadnou údržbu, ale naše peněženka při realizaci zapláče.

 

Nerez
Nerezový plech nebo kovolaminát lze instalovat po celé ploše zadní desky nebo jen za varným centrem. Nevýhodou je náročná údržba, protože na nerezu je vše vidět. Toto řešení je vhodné do moderních a strohých interiérů.

 

Sklo
Obkládání stěn skly Lacobel a Matelac. Tato skla jsou na zadní straně pokrytá vysoce kvalitním, neprůhledným lakem. Lacobel je lesklé neprůhledné sklo v mnoha pastelových, pestrých a kovových odstínech.Pod názvem Matelac se skrývá sklo, jehož jedna strana je saténově matovaná a druhá lakovaná - mnoho barevných odstínů. Skla Lacobel a Matelac se vyznačují výbornou barevnou stabilitou, vysokou odolností proti skvrnám, vlhkosti a škrábancům, snadnou údržbou a moderním vzhledem.

 

Keramické obklady
Jsou stále nejběžnějším materiálem, kterým se obkládají stěny v kuchyni. Existuje mnoho typů povrchů, barev a vzorů. Rozměry obkladů jsou k dostání od drobných mozaik až po velké metrové formáty. Keramické obklady mají dlouhou životnost a nevadí jim vlhkost, na druhou stranu čistění spár bývá časově náročné. V moderních kuchyňských sestavách se od tohoto druhu již upouští. 

 

Tapeta
V některých případech lze použít na zadní desku voděodolnou tapetu. Je to spíše nouzové řešení než záměr. Na výběr je však relativně dost vzorů, takže se můžete i v této variantě vyřádit.

 

Setkat se samozřejmě můžete i s jinými druhy materiálů, které se používají na zadní desky, ale nebudou již tak běžné a časté.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama