Úvod > bydlení > 5 pater do práce

5 pater do práce

Rubrika: Na návštěvě    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2005 Číslo 1
Autor:    FOTO PETRA HAJSKÁ
5 pater do práce

Celý činžák funguje jako velký rodinný dům. Majitel ho získal v roce 1996 a od té doby do něj investuje. Kromě vlastního bytu a pracoviště v zahradním altánu vybudoval v polosuterénu situovaném k ulici soukromý kinosál (neoficiálně místnost na mejdany). Zbývající byty si pronajímají vesměs přátelé. Až podezřelá idyla...

BYT
Jedná se vlastně o loft o dvou podlažích. Hned na úvod bych ovšem měli poznamenat, abychom se vyhnuli podezření, že jde o luxus, jaký si „běžný čtenář" nemůže dovolit, že cena obytné plochy (160 m2) se pohybovala okolo 10 000 Kč za metr čtvereční. V nižším vstupním podlaží se nachází veřejná, neboli hostitelská část, ve vyšším soukromá. Horní patro není ovšem tradičně zavěšeno nad nižší, ale tvoří ho vlastně druhá půda té části domu, který stojí ve svahu výš. Obě hmoty domu jsou propojeny pouze schodištěm a dvěma světlíky.
V  bytě jsou dvě ložnice, dvě koupelny, WC s mušlí(!) a bidetem, terasa a nevelká galerie. Galerie má ovšem problém s podchodnou výškou, proto je vhodná pouze k příležitostnému pobytu, přespání hostů,jako pracovní kout, knihovna...
Do bytu se vstupuje přímo z chodby bez zádveří. Architekt Tomáš Hradečný (HSH architekti) chtěl maximálně využít prostor a hned za dveřmi nestavět bariéry. Ve vstupní zóně a v okolí nezbytného krbu je na podlaze teraco. Ideově navazuje na teraco na podestě domovní chodby, ovšem v bytě je bílé. Bílá složka této betonové směsi — bílý cement —ji však dělá poněkud křehčí, než je obvyklejší šedá. Bílé teraco musí proto tvořit vyšší vrstva, která je odolnější proti lomu.

V další části hostinského podlaží nechal majitel položit tvrdou dřevěnou podlahu. Je jí jihoamerická (někdy též brazilská) třešeň dovezená firmou Podzimek a synové. „Je šestkrát odolnější než dub, zvoní jako beton. Taky stála asi desetkrát víc. Přesto jsem ji chtěl, protože výsledný dojem byl výmluvný," tvrdí majitel expresivně. Architekt později opravil cenovou relaci - desetinásobek vydělil pěti —je tedy dražšího zhruba pouze dvojnásobně (ceny jsou vzhledem k vývoji na trhu pouze orientační).
Kuchyň je samozřejmě součástí celého prostoru, oddělená pouze kovovým barovým pultem a kovovými stoličkami. Kuchyňská linka je sektorová, poskládaná z korpusů z namodro nastříkaných MDF desek. Za pracovní plochou linky je plech namísto obvyklejších obkladaček. Jídelní stůl z lepených překližek snese vysoké designerské nároky - pochází z dílny Michala Fronka (Olgoj Chorchoj).
Perlou celého podkrovního bytuje výhled. Zvlášť i proto, že v místech polozapuštěné osmimetrové terasy jsou odsuvná svislá okna v hliníkovém rámu (hliník je ovšem bílý, necvičena oko by jej mohlo zaměnit za pohrdaný plast). Panoramatický výhled je však sám o sobě tak silný, že by ho nemohl zkazit snad ani umakart.

ZAHRADNÍ ALTÁN
Výhodou tohoto činžáku je jeho dvorek, který je po úpravách vlastně zahradou. Majitel měl v úmyslu přistavět jakýsi ateliér, který ve svých představách kladl podél fasády domu. Architekt Tomáš Hradečný však pootočil s hmotou novostavby — řekněme zahradního altánu — tak, že svírá s domem pravý úhel, a spolu s oplocením sousedního pozemku tvoří náruč rozevřenou do volného prostoru, za nímž se rozprostírá působivá silueta města. Ležící jednopodlažní hranol je navržen jako betonová schránka uzavřená ocelovým pláštěm s okenicemi. Poloprůsvitné okenice z děrovaného plechu zajišťují jak příznivou intenzitu světla, tak posilují intimitu interiéru. Lze je odsunout, protože však panty nesou vždy několik polí, okenice při otevírání pod vlastní vahou poněkud klesají. Po této zkušenosti se jiný mechanismus, který by umožňoval odsunutí, jeví jako vhodnější. Zahradního altán lze využívat jako kancelář, ateliér, či odpočinkovou místnost. Světlo a stín během dne proměňují atmosféru jak uvnitř tak v okolí, a navozují dojem prostoupení zahrady dovnitř altánu. Betonovou strohost vnitřních stěn a černých ocelových dveří zjemňují vložené dřevěné, resp. z dřevních hmot vyrobené prvky mobiliáře.
Mezi altánem, který teď majiteli přechodně slouží jako kancelář, a podkrovním loftem leží jen několik podlaží. Tady si cestou do práce noviny opravdu nepřečtete.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama