Úvod > bydlení > Interiér v asijském stylu - rozhovor s designérem Josefem Považanem

Interiér v asijském stylu - rozhovor s designérem Josefem Považanem

Rubrika: Interier    Vyšlo:
Autor:    Foto: Iveta Kopicová
Interiér v asijském stylu - rozhovor s designérem Josefem Považanem

Práce designera Josefa Považana jsou známé nejenom u nás, ale i za hranicemi. Je pro něj typické dokonalé míchání stylů, v nichž se objevuje náklonnost k asijské kultuře, jejíž prvky se v některých svých realizacích snaží přiblížit i nám Středoevropanům. 

 

Od kdy se zajímáte o asijskou kulturu a design?
O orientální styl designu se zajímám již několik let. Myšlenka realizovat interiéry v asijském duchu se vyvíjela postupně, přirozenou cestou. S manželkou Andreou patříme k pravidelným návštěvníkům Indonésie, která nás oba uchvátila. Z hlediska designu mi tato čarokrásná krajina přinesla spoustu zajímavých inspirací, které se snažím využívat ve své tvorbě.    

 

Co Vás na tomto stylu nejvíc inspiruje a baví?
Inklinace k určitému rukopisu se odvíjí od vnitřních pocitů. Asijský styl mi přináší pocity harmonie, svobody a uvolnění. Navíc se dá velmi dobře kombinovat s dalšími architektonickými styly. Osobně se mi osvědčilo propojení se středozemním a moderním evropským stylem.

 

Mohl byste tyto designové styly více přiblížit?
Pro asijský styl jsou typické tmavší barevné odstíny, jako je červená, fialová, černá a zlatá. V interiérech dominují textilie a nábytek z tmavého exotického dřeva, který je vyzdoben častokrát složitými ornamenty. Nechybí dekorace v podobě sošek a obrazů Budhů, zrcadel, svíček, různých mís či váz. Středozemní styl pracuje s okrovou, odstíny bílé, modré a zelené. Z materiálů je preferován kámen, ratan nebo mramor. Nábytek má čisté a jednoduché linie. Je vyroben většinou z nabíleného dřeva.
 
Oba koncepty představují jakési protipóly - středozemí je odlehčené a provzdušněné a orient zas naopak, těžší, mnohem komplikovanější. Jejich vzájemným prolínáním získáte příjemný, harmonicky působící prostor, který se dá přizpůsobit našim zvyklostem a vkusu.

 

Jak máme postupovat, když chceme klasický interiér proměnit na interiér v asijském stylu?
Každý prostor je tak, jako my, individuální. To platí i pro vytváření atmosféry. Každý z nás má svou vlastní představu o tom, jak by měla jeho „Asie“ vypadat. Pro nás Evropany je originální asijský styl architektury a bydlení nepřípustný. V takto uspořádaném bydlení bychom se cítili velmi nepohodlně. Proto doporučuji již zmiňované kombinace různorodých stylů. Někdy stačí skutečně málo – intimnější osvětlení, starší solitéry z tropických dřevin, hedvábné látky, svíčky a několik dekorací. Celou atmosféru pak můžeme podtrhnout orientální hudbou a vůněmi. Pár asijských neboli orientálních prvků v běžně zařízené místnosti slouží jako kontrastní místa či akcenty, pomocí kterých vytvoříme příjemný prostor s puncem originality. 

 

Zmiňoval jste osvětlení…
Asie je o hloubce, čemuž pochopitelně odpovídá také intenzita osvětlení. Orientálně laděný prostor vyžaduje měkká a tlumenější světla, navozující pocity klidu a větší intimity. Abych dosáhl tohoto efektu, využívám více svítidel se slabším zdrojem. Výborně se mi osvědčila jednoduchá bodová svítidla, umístěná za textiliemi, kterými jsem obalil vybrané plochy stěn. Důležitým zdrojem světla jsou svíčky. Práce s nimi je velmi zábavná. Dají se umístit úplně všude a zároveň můžete libovolně měnit jejich image. Stačí trošku fantazie, pár drobných doplňků a svícny.  

 

Téměř jsme zapomněli na podlahy. Jakým způsobem přistupovat k jejich řešení?
Řešení podlah je závislé od typu prostoru. Do menších místností bych doporučoval světlé podlahy, které mohou být doplněny o zajímavé povrchy, jakou jsou oblázky a křemeny v zemitých odstínech vsazené do travertinových desek. Atraktivitu místnosti zvýrazníme pruhem tapety s jednoduchými florálními motivy nebo zlatým nátěrem části stěny. Na podlahu v žádném případě nepatří koberce! Místo nich na ni umístíme několik polštářů různých velikostí. Ty poslouží jako dekorace a šikovné sezení zároveň…  

 

Z osvědčených tipů od Josefa Považana:
 
• Asijský styl by měl navozovat pocity harmonie, proto se vyhýbejte ostrým tvarům. Soustřeďte se na oválné formy a zaoblené hrany nábytku.
• Na textiliích nešetřete! Můžete jimi zdobit stěny i stropy. Hedvábná látka na stropě, umístěná na kovových lištách s kolejničkovým systémem, vytvoří efekt baldachýnu, který můžete snadno měnit.
• Při výběru textilií se orientujte na kvalitní bavlnu, samet a hedvábí.
• Ložnice by měla disponovat jenom lůžkem. Pozici, velikost a výšku postele přizpůsobte filozofii feng šuej. Důležité je, aby nebyla umístěna přímo na zemi, a aby prostor pod postelí nesloužil jako úložiště.      
• Obklady nikdy neaplikujte až ke stropu! Jejich výška by měla dosahovat přibližně sto čtyřicet centimetrů a zbytek stěny by měl být opatřen nátěrem nebo benátským štukem.
• Nebojte se experimentovat a snažte své bydlení něčím ozvláštnit. Zajímavým řešením jsou skleněné průhledy, dělící příčky z bíleného bambusového dřeva, zasouvací zástěny, paravány s orientálními motivy či umyvadla z lávového kamene.
 
Děkuji za rozhovor.

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama