Úvod > bydlení > I okna mají duši

I okna mají duši

Rubrika: Jak na okna a dveře    Vyšlo:
Publikováno v titulu Stavíme Domov | Ročník 2005 Číslo 1
Autor:    foto Petra Hajská
I okna mají duši

Rekonstrukce probíhala velmi pomalu, ale každý víkend se posunula alespoň o kousek dopředu. „K opravě domu jsem nepřistupoval nijak razantně, jak by se možná hodilo. Necítím se být duší chalupář, ani kutil, abych každý detail rekonstrukce piloval k dokonalosti. Navíc ctím duši tohoto domu a nebylo by mi příjemné ji nějak měnit. Chtěli jsme hlavně příjemné bydlení na čerstvém vzduchu - vzali jsme na milost i pravidelně opadávající omítku na venkovní fasádě. K tomuhle domu prostě takové věci, myslím, patří," vysvětluje majitel. Kompletním opravám se ale nevyhnuly veškeré podlahy (v celém domě museli položit novou dlažbu) a vstupní dveře s plnou výplní, které vyměnili za prosklenou, aby se do chodby dostalo denní světlo.

DISPOZICE Z 18. STOLETÍ
Z původního záměru majitele mít v domě i malířský a sochařský ateliér nakonec sešlo. Když ho dostavěl, uvědomil si, že je přece jen dobré oddělit práci a rodinu, ateliér přestěhoval do vedlejší vesnice a z volného prostoru vybudoval dětský pokoj. Ten je nejmenší a také jedinou místností nalevo od vstupní chodby, ostatní jsou řazeny za sebou v pravé části domu. Centrem je prostorný obývací pokoj, kterému dominuje dlouhý jídelní stůl ze smrkového dřeva. Následuje kuchyň s prosklenými dveřmi do zahrady a zcela na konci ložnice s krbem, který vznikl na místě původního komínu.
Z každé místnosti je patrný citlivý přístup majitelů k rekonstrukci, jejich snaha o co nejvěrnější zachycení původní atmosféry. Záměrně se vyhýbali moderním stavebním materiálům a doplňkům, na které by si starý dům nezvykl. U všech dveří pečlivě zrestaurovali původní pískovcové zárubně, které ještě pamatují hraběte Nostice, stejně postupovali i u vnitřních dřevěných okenic. Tašková střecha zůstala poměrně zachovalá, což významně snížilo výši investic.

CESTOU    NEJMENŠÍHO ODPORU
„Když jsme v tomhle domě začali žít, naučili jsme se postupně respektovat i všechny jeho stařecké vrtochy. Jen jednou jsme chtěli něco změnit a nevyplatilo se to," vypráví pan Jakubčík. Rozhodli se dát izolační gumové těsnění do oken a dveří, které vedou z kuchyně do zahrady. Dvě hodiny poté, co firma izolace nainstalovala, cítili, že to nějak není ono. Okna se začala rosit, všem se hůře dýchalo.....Stále jsme přemýšleli, co se děje, nikdy předtím nebyla okna orosená, klima v místnosti se navíc totálně změnilo, jako by nám někdo odsával kyslík," doplňuje. Zkusil tedy čerstvě nalepenou izolaci ještě ten den strhat a vše se vrátilo do původního stavu -vzduch začal přirozeně proudit a všem se ulevilo. Starý dům novou izolaci jednoduše nepřijal. Zástupce firmy rodinu později ubezpečoval, že by si na jiné klimatické podmínky v domě časem určitě zvykli, museli by jen častěji větrat. „Je pravda, že skrze okna dovnitř trochu fouká, ale nikomu z nás to nevadí, připadá nám to přirozenější než gumové těsnění. Ročně utratíme za topení kolem 40 000 korun, což mi nepřijde jako závratná částka, vezmete-li v úvahu extrémně vysoké stropy. Izolací v oknech bychom jistě pár tisíc ušetřili, ale za jakou cenu?" upřesňuje pan Jakubčík.

PODLE VLASTNÍCH PŘEDSTAV
Topení v domě je plynové, zdi jsou místy přes metr silné, většinou kamenné, žulové. Když se jednou pořádně zatopí, dokáží na dlouhou dobu nakumulovat a udržet teplo. Zavedení plynového topení a pokus o instalaci izolací do oken byly asi jediné dvě věci, s nimiž majitelům pomáhali odborníci. Všechno ostatní vznikalo podle jejich vlastních představ- položili nové podlahy, původní venkovní okna museli vyměnit, protože už byly hodně nekvalitní, vnitřní okenice ale nechali originální, přestože byly skrz naskrz prožrané červotočem. Stačilo je napustit epoxidovým lakem, který po zatvrdnutí rozpadávající se dřevo dokonale zpevnil. Mříže v oknech také ponechali, mají svůj styl a navíc jsou ryze praktické. Vlhkost domu zmírňuje popínavé psí víno, které zasadili k přední straně domu. Jeho dlouhé kořeny spolehlivě fungují jako přirozená izolace - vysoušejí vlhké zdi stavby a na podzim ji navíc barevně zdobí.
Když pan Jakubčík instaloval do zdí trubky k topení, „zabalil" je do vodotěsného sádrokartonu, který zdi neuvěřitelně prohřívá a v interiéru nenápadně přitápí. Kromě toho, kdyby se cokoliv stalo s topením a bylo nezbytné se k trubkám znovu dostat, stačí odkopat jen vrstvu sádrokartonu, není nutné zdlouhavě vrtat do žulového podloží. Klasickou metodu podříznutí domu museli opustit, protože to nedovolovaly víc jak 200 let staré, přes metr široké žulové zdi. Odborný finanční rozpočet navíc dosahoval částky kolem 400 000 korun. Venkovní omítku se ale majitelé rozhodli změnit-tentokrát použijí sanační, protože současná klasická se pravidelně po třech letech začíná odlupovat a opadává.

BAREVNÝ INTERIÉR
V domě převládají přírodní materiály a teplé zemité barvy - na zdech i obrazech. Pocitově tak pomáhají jinak chladný dům proteplit azútulnit. Cihlově oranžová navíc opticky snižuje výšku stropu. Velká plátna na zdech jsou z ateliéru pana Jakubčíka, stejně tak jako všechny lampy a plastiky. I manželka Somma se věnuje umění- malbě na sklo, grafice a keramice.
„Abyste se ve svém domě cítili skutečně jako doma, musí v něm být kousek vás. Bydlení je hlavně o pocitech, o duši -vaší i vašeho domu. Žije se nám tady lépe, když víme, že jsme nic násilně nepředělávali, jsem rád, že jsme si s naším domem na sebe navzájem zvykli," dodává majitel.

 
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama