Úvod > bydlení > Rekonstrukce jádra za pár korun

Rekonstrukce jádra za pár korun

Rubrika: Renovace    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autorky a Katarzyna Leszczynska
Rekonstrukce jádra za pár korun

Když se na bytové jádro už nedá koukat, ale pohled do peněženky také neslibuje možnost kompletní přestavby, nemusí to nutně znamenat rezignaci. Pusťte se do jednoduchého vylepšení pomocí levných dostupných materiálů.
 
Jádro sice zůstane stále umakartové, ale na pohled bude mnohem hezčí. Než se pustíte do práce, našetřete do prasátka asi 5000 Kč. Nebojte se, bude to stačit!
Nejprve pochopitelně z koupelny i WC odstraňte všechny háčky, zrcadla, police, lina a tak podobně. Z vnější strany polepte jádro přetíratelnou papírovou tapetou. Tapeta je plastická a po natření interiérovou barvou  vypadá jako zeď potažená hrubším štukem. Polepte i dveře jádra a třeba i případné staré vestavěné skříně v chodbách. Kovové hrany dveří, zárubně a prahy natřete akrylovou barvou.
 
Stěny jádra uvnitř koupelny a WC  vylepšete přetiratelnou papírovou tapetou, fasádní barvou a  omyvatelnou plastickou koupelnovou tapetou, která připomíná kachličky. Nejprve si naměřte výšku budoucího „obkladu“. V koupelně může „obklad“ sahat do výšky 180 cm, na WC do výšky 120 cm.
 
Před lepením kachličkové tapety upravte plochy, které nebudou polepené „obkladem“. Strop natřete fasádní barvou, potom okolo místností nalepte papírovou přetíratelnou tapetu  a natřete ji třemi vrstvami fasádní barvy.  Předěl mezi stěnou a stropem oblepte polystyrénovou stropní lištou.
 
TIP: Před samotným lepením jakýchkoli tapet a lišt na umakart  je dobré zdrsnit stěny jádra a do speciálního lepidla určeného k lepení tapet, přidat ještě disperzní lepidlo. 
 
Potom si připravte kachličkovou tapetu a tou oblepte stěny koupelny i WC do naměřené výšky. Na vaně většinou najdete ošklivý krycí plech. Pokud je alespoň rovný, můžete ho také potáhnout tapetou. Jestli je krycí plech zralý na vyhození, nahraďte ho deskou z MDF (sololitu) a tu teprve polepte kachličkovou tapetou.
 
TIP: Chcete-li ušetřit, vyberte si tapetu se vzorem malých kachliček (mozaiku). Prostřih při lepení bude minimální.
 
Na podlahu můžete položit nové lino, ale raději zvolte dlažbu. Plocha jádra je minimální a tak i cena dlažby vás jistě finančně nezničí.
Nakonec ještě přijde na řadu silikonový  a akrylátový tmel na dodělávky a poopravení detailů.

 

Několik tipů a rad :

 

 


1) Předěly mezi tapetami dobře skryjí tenké plastové lišty přilepené silikonem. Za pár korun dostanete úzké elektrikářské kabelové lišty, jejichž krytky se dobře lepí silikonem a hlavně dobře vypadají. Pod stropem je použitá polystyrenová stropní lišta. Nový ventilátor a nový sušák na prádlo čisté koupelně sluší.
2) Nová nástěnná světla mohou být levná a hezká zároveň. Věřte, nevěřte, toto světlo koupíte za 80 Kč
3) Jestli chcete ušetřit na dlažbě, zeptejte se v obchodě na doprodej zbytků. Plocha jádra je maličká – často s doprodejovým zbytkem snadno vystačíte. Nebojte se použít i venkovní dlažbu. Pokud to bude dlažba s nerovným krajem, nemusíte se aspoň bát, že ji položíte špatně – nerovný okraj vám nějaký ten milimetr sem – milimetr tam při pokládání odpustí.
4) Za pár korun dostanete i PVC podlahové lišty, kterými snadno olemujete přechody mezi podlahou a stěnou. Pro olemování vany přilepte jen spodní část lišty na podlahu. Kdykoli ji pak snadno sklopíte a krycí desku vany vysadíte.
5) Levné plastové kliky splní svůj účel a nenaruší čistý vzhled dveří.
6) U vestavěných skříní překryjte tapetou díry po zámcích, přišroubujte na dveře hezké úchytky a dovnitř skříně jen magnetické zavírání.
 
Poslední detail :

 

Šikovná skříňka do koupelny vznikla zrenovováním starého zásuvkového dílu z nepoužívaného nábytku. Celou skříňku bylo potřeba obrousit a znovu nalakovat: čela skříňky bezbarvým lakem a boky bílou akrylátovou barvou. Na vrchní stranu skříňky jsme nalepili kachličkovou tapetu pro lepší vzhled i pro lepší omývání.
 
Koupelna možná není nová, ale rozhodně po takové přeměně jako nová vypadá.

 

Rozpočet :
Ceny jsou orientační.
 
tapeta přetíratelná – návin 33m – cena 100  Kč / ks
tapeta koupelnová – návin 10m – cena 290 Kč / ks
lepidla – tapetové 200g – cena 150,- Kč, disperzní 1kg – cena 120 Kč
fasádní barva – 7kg – cena 450 Kč
polystyrenové lišty – 2m – cena 15 Kč / ks
podlahová PVC lišta – 9 Kč / m
dlažba – 190,- Kč / m2
lepidlo na dlažbu – 80 Kč / 5 kg
silikonový tmel – 70 Kč / ks
akrylátový tmel – 50 Kč / ks
světla – 80,- Kč / ks
kabelová plastová lišta – 20 Kč / 2m
ventilátor – 300 Kč / ks
koupelnový sušák na prádlo – 200 Kč
 
další náklady vzniknou nákupem zařizovacích předmětů (zrcadlo, věšáky, atd. )
Počítejte také s určitou finanční rezervou. Nikdy nevíte, co se ve staré koupelně může při rekonstrukci pokazit.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama