Úvod > bydlení > Vysavač

Vysavač

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2004 Číslo 10
Autor:    
Vysavač

Jméno mu dala švédská firma, která byla založena v roce 1901 původně s úmyslem vyrábět kerosenové lampy. Ty se používaly k pouličnímu osvětlení i jako zdroj světla na majácích. O deset let později však na do té doby úspěšnou společnost začíná tísnivě doléhat elektrifikace. Proto hledá nový výrobní program a nachází ho ve výrobě vysavačů.
V roce 1913 uvádí firma Lux do prodeje hrncovitý Model I vybavený pumpou. Váží však 14 kilogramů. To ještě není ono. Zlom nastává v roce 1921 s modelem číslo V., který je lehčí, levnější, a je vybaven lyžinami pro snazší manipulaci.
V témže roce otevírá společnost své zastoupení i v Československu a volí veleúspěšnou strategii podomního prodeje. Tehdy již nikoliv Lux, ale Elektro-Lux obsazuje 87 procent československého trhu. A to i díky panu Leo Popperovi, tatínkovi novináře a spisovatele Oty Pavla. To však velmi dobře víte, protože jste jistě viděli film Smrt krásných srnců a Karla Heřmánka v Popperově roli. Jestliže třicátá léta minulého století přinesla boom prodeje prvních vysavačů, protože v domácnostech nebyly, dnes se vyspělý trh orientuje na různé detaily, techniky vysávání a výkon v porovnání s cenou. Nezanedbatelnou devizou úspěchu zůstává design. Společnosti se snaží podřídit tvar možnostem manipulace a uložení.

BEZ SÁČKŮ?
Spotřebitelé negativně reagují na vysoké ceny výměnných papírových sáčků, protože náklady na stále nové pytlíky mnohdy významně zvyšují nebo dokonce převyšují cenu samotného přístroje. Trendem se proto stalo bezsáčkové vysávání. Skleněné nebo plastové nádoby umožňují sledovat rychle rotující prachové částice, což je jistě zábavné. Významnější výhodou však je, že dózy na prach lze snadno vymývat a tím dosáhnout vyššího stupně hygieny — roztoči jsou neprodleně spláchnuti. Kdo vysává i pavouky, protože ho děsí představa, že z malého jedince za dva dny vyroste deseticentimetrový sklíp-kan, může sledovat, smutnou podívanou, která mu ovšem dá jistotou, že pavouk nevyleze trubicí zpět a nepomstí se za utrpěná příkoří. A jistě také znáte zápach, který se šíří ze starého, ale jen napůl plného sáčku, když vysavač po několika dnech opět spustíte. S výhodami bezsáčkového vysávání se pojí i možnosti neokoukaného designu. Tím ovšem nechceme fiíct, že vysavače s klasickými sáčky nemohou být kvalitní. Záleží na množství a typu filtrů, hezký vzhled a snadná manipulace také udělají svoje. Vyberte si ten, který vyhovuje právě vám.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama