Úvod > bydlení > Ekologická domácnost? Ano, proč ne!

Ekologická domácnost? Ano, proč ne!

Rubrika: Interier    Vyšlo:
Autor:    Foto: dm.cz, Eco-furniture, ecofriend.org
Ekologická domácnost? Ano, proč ne!

Pojmy BIO a EKO se stávají stále více populární. Bio už dávno nejsou jen potraviny či kosmetika, biologickou lze dnes nalézt také bavlnu či dokonce nábytek. Podobně jsou na tom také výrobky s označením EKO, tedy ekologické. Ekologické, snadno odbouratelné plenky, tablety do myčky, či pytle do koše vyrobené z kompostovatelného materiálu.
 
Možností, jak dnes žít tak, abychom přitom šetřili naše životní prostředí, je nepřeberné množství, přinášíme vám několik tipů, které tolik nezatíží vás, ani vaši peněženku.
 
Méně vody, méně světla

Neplýtvat – to je snad nejjednodušší způsob, který navíc prospěje nejen přírodě, ale také přinese finanční úspory. To, čím nás přivádějí k šílenství neustále zhasínající babičky, má opravdu smysl. Nač svítit v místnosti, ve které nikdo není? Proč mít vodu puštěnou po celou dobu čištění zubů, když ji nepotřebujeme? Proč zapínat pračku, když jsou v ní jen tři ručníky? Opravdu někdy stačí málo a úspory jsou velké. Vždyť i obyčejná výměna klasických žárovek za ty úsporné je znát. Pokud se rozhodujeme pro nové domácí spotřebiče, opět máme dnes možnost výběru mezi nízkoenergetickými, tedy těmi, které méně „žerou“ a klasickými, stačí si jen vybrat.
 
Třídění je samozřejmost

Zatímco v dobách minulých existoval před našimi domy jen jeden druh popelnic, dnes žijeme s fenoménem tříděného odpadu. Alespoň to základní třídění dnes zvládají i malí školáci, a ačkoliv máme k šestikomorovým odpadkovým košům, běžným v zahraničí, ještě daleko, třídit alespoň plasty, sklo a papír by nemělo nikoho obtěžovat. Patřičné popelnice jsou na každém kroku a o správném třídění vyšla řada publikací a dokonce má i své vlastní webové stránky - http://www.jaktridit.cz/. Právě tento nenáročný krok by tedy mohl být začátkem na naší dlouhé cestě k ekologické domácnosti.


Koš na tříděný odpad pro domácí použití.

 

Méně fosfátů

S nejrůznějšími šetrnými prostředky do domácnosti přicházejí také firmy. Tablety do myčky, prací prášky či čisticí prostředky se sníženým obsahem, či dokonce bez fosfátů, i to jsou další cesty, jak trochu ulehčit přírodě. Výhodou těchto přípravků je šetrnost, díky které mnohem méně zatěžují vodu. Prací prášky a aviváže v této ekologické úpravě navíc většinou neobsahují tolik vonných látek, tak jsou výbornou alternativou pro alergiky. Nevýhodou bývá trochu vyšší cena, ale nejedná se o takové navýšení, které by nás nějak zruinovalo. Účinnost podobných přípravků bývá zachována, doba prvních, nepříliš „výkonných“ eko pokusů je naštěstí dávno pryč.


Bezfosfátové prostředky k mytí nádobí.

 

EKO pro děti

Děti, respektive jejich rodiče, jsou velmi vděčná cílová skupina. Ať už se podíváme na ekologicky odbouratelné jednorázové plenky, plenkové kalhotky z biobavlny, ekologicky nezávadné hračky, nátěry, laky, nebo čistě přírodní kosmetiku na jejich zadečky, spektrum šetrných výrobků zaměřených na naše nejmenší je opravdu pestré. Vždyť kdo by nechtěl pro své dítě jen to nejlepší? Zejména v tomto případě se výběr kvalitních výrobků, optimálně i s puncem ekologické nezávadnosti, vyplatí. Kauz s nekvalitními hračkami, které byly pro děti nebezpečné, proběhlo až až, takže tady je určitě řádný výběr na místě. Sice si za takové zboží opět trochu připlatíme, ale rozhodně to stojí za to.


Eco-friendly nábytek, doplněný biomatracemi a lůžkovinami.

 

Možností, jak se stát „environmental friendly“ tedy ohleduplnější k přírodě je mnoho, záleží jen na nás, co jsme všechno ochotni a schopni pro to udělat. Není nutné měnit vše od základů, ale drobnými krůčky se pomalu stávat zodpovědnějším a uvědomělejším a hlavně, vést touto cestou i naše děti…


Ekologicky odbouratelné pytle do odpadkových košů.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama