Úvod > bydlení > PŘIJDE (už konečně) NÁBYTKÁŘSKÝ BOOM ?

PŘIJDE (už konečně) NÁBYTKÁŘSKÝ BOOM ?

Rubrika: Interier    Vyšlo:
Autor:    Foto SKANSKA a CENTRAL GROUP
PŘIJDE (už konečně) NÁBYTKÁŘSKÝ BOOM ?

Skvělá nálada na palubě trhu s byty
Mimořádný zájem o koupi nábytku by měl být konečně tady. Po  deseti „hubených létech“  bytové výstavby nastal nebývalý zvrat a byty, alespoň v některých oblastech, přibývají závratným tempem. Připočteme-li vstup silných ročníků (Baby–boom 70.let ) do samostatného života, zdá se, že celé spektrum nabídky související s bydlením si může mnout ruce. Podle všech pravidel marketingu úspěšná léta zřejmě čekají nejen nábytkáře, ale také výrobce dalšího bytového vybavení – bílé a černé techniky, bytového textilu, doplňků a souvisejících služeb.

Zatím se radují především stavbaři a investoři. Vstup do EU a očekávané zvýšení daní z přidané hodnoty vytváří atmosféru „poslední příležitosti“. Kdo si nepořídí vlastní bydlení co nejdříve se bude, zřejmě po zbytek života, bít do hlavy v zoufalství nad promarněnou šancí. V takové atmosféře si běžní lidé těžko uvědomí, že s blížícím se „posledním dnem šance“ roste závratně i její cena. Proto stavbaři (optimisticky) i ekonomové (pesimisticky) mohou mluvit o „boomu trhu s byty“, „nečekaném přílivu zakázek“ a trvalý optimismus z rostoucích cen vládne zejména mezi developery, alespoň pro  roky 2006 a 2007. I takový kolos jako SKANSKÁ zaznamenal stejný počet soukromých zakázek jako veřejných.  Rozdíl je v tom, že zatím co u nás panuje na palubě skvělá nálada, v USA i Evropě dělá ekonomům zřejmé nadhodnocení nemovitostí starosti. Vidí v něm nafouknutou bublinu, která po určité době splaskne. Následný logický pád cen nemovitostí  zproblematizuje hodnotu investice majitelům těžce nabytých bytů, ale samozřejmě otřese i majetkovým portfoliem hypotečních ústavů. Tento rozpor se trhu s nábytkem netýká jen zdánlivě. Ve skutečnosti ale současná, druhá vlna investorů a stavebníků má ke kýženému hypotečnímu úvěru dál než první, někdy až za rozumnou hranici třetiny vlastní finanční účasti. Je jasné, že takovým nepřiměřeně zadluženým majitelům nového bytu bude otázka přiměřeného vybavení, a to i s pomocí dalšího úvěru, po dlouhou dobu cizí.

Radost ze života na dluh
Podle ekonomických psychologů normální dospělí lidé neodkládají uspokojení v racionální míře. Lidé milují bezprostřední odměny. A tak ekonomové štěkají - ostatně varovné štěkání mají v popisu práce - ale karavana úvěrů jde stále rychleji dál. Vysoká ochota k životu na dluh dokonce přiměla k reakci i pražského biskupa Václava Malého v předpokládané souvislosti zpestřit Vánoční svátky rekordním sedmi miliardovým úvěrem.  Varoval své věřící před nepodloženou spotřebou a rizikem života na dluh. V tomto ohledu je ale otázka víry vystavena značné konkurenci. Lidé věří také rostoucí ekonomice, vyšší hotovosti ve svých peněženkách a také tomu co se píše v novinách. Tvrzení, že se máme rok od roku lépe patří více než půl století k českému mediálnímu folklóru. Celá řada bank i dalších poskytovatelů úvěrů se snaží klienty ulovit na výhodné půjčky. Nelze jím to mít za zlé.

Peníze jsou komodita na prodej, tak jako každé zboží a bylo by kontraproduktivní před jejich spotřebou veřejnost varovat. A tak se naopak snaží dělat zadlužení co nejpříjemnější : nabízejí nulovou akontaci, nulové navýšení, výhru, odklad splátek, nepožadují úvěrové zajištění v té míře jako dříve. Má se za to, že Češi neměli nikdy v minulosti k dispozici tolik peněz jako dnes. Jen málokdo by dbal staré moudrosti, která říká, že peněžní ústavy vlastně nabízejí deštníky ve dlouhodobě slunečném počasí a chtějí je rychle nazpět, pokud se trochu zatáhne.A to je , prosím,  anglický bonmot, ne český.

Pokračování zítra - obchodní "giganti"
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama