Úvod > bydlení > Jak proměnit ložnici v dětský pokoj s omezeným rozpočtem

Jak proměnit ložnici v dětský pokoj s omezeným rozpočtem

Rubrika: Vše pro děti :-)    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv autorky
Jak proměnit ložnici v dětský pokoj s omezeným rozpočtem

Půdní vestavba je sice nádherné místo k bydlení, nicméně občas bývá v takovém bytě trochu boj s prostorem, tedy lépe řečeno s jeho nečlenitostí. Je hezké mít k dispozici přes 100 m2, ale jak do nich vtěsnat obývací pokoj, ložnici, pracovnu a ještě dětský pokojíček, když se de facto jedná o jeden hlavní prostor, ze kterého vedou jen dvoje dveře a to do ložnice a koupelny?
 
S trochou kompromisů a ústupu rodičů z místnosti, která kdysi patřila jen jim, se to dá. Ukážeme vám jednu takovou proměnu ložnice v dětský pokojíček, a to i s omezeným rozpočtem. Celá akce byla provedena v částce do 6 000 Kč a malému, dvouletému obyvateli se dílo velmi líbí…
 
První dny malého miminka se nesou především ve znamení spánku proloženého papáním a občasného mžourání, kdeže se to vlastně ocitlo. Jak ale roste, jeho zájem o svět narůstá a s ním i potřeba prostoru a svého vlastního světa. Zatímco nemluvňátku stačí jeden plyšák a klasická miminkovská postýlka, dvouletý raubíř už ocení své vlastní doupě, kde se dá řádit i odpočívat, zkrátka vlastní pokoj. Jak ale na to, když byt nedisponuje potřebným počtem místností a rodinný rozpočet také neoplývá přebytky?
 
Původní stav
Fotografie původního stavu bohužel není k dispozici, nicméně jednalo se o klasickou malou ložnici se zkosenými stěnami a velkou vestavěnou skříní se zrcadly. Vedle manželské postele stála dětská postýlka tak, aby byl malý hladovec, zejména v noci, mamince po ruce. Velká manželská postel musela ustoupit klasické – rodiče zvolili rovnou velkou postel, kterou měli dokonce rovnou k dispozici, tak byl jeden z hlavních výdajů ušetřen.

 

Mezifáze
Jelikož se rady v časopisech pro maminky doslova hemží informacemi o tom, nakolik jsou změny pro dítě traumatizující, zvolili naši rodiče mírnou, postupnou formu proměny. Chlapeček i nadále spinkal ve své miminkovské postýlce, ale okolí se trochu pozměnilo – za postýlkou je jednolůžko, které nahradilo manželskou postel, kolem oblíbené hračky a také krabice – dočasný, úložný prostor na oblečení, který bude brzy vyměněn systémem barevných poliček a boxů IKEA.

 

Detaily a klukovské prvky
A takto (foto dole) vypadalo dílo po dokončení. Dospělácká vestavěná skříň se zrcadlem, která se do dětského pokoje vůbec nehodila, byla jednoduše zakryta veselým závěsem s autíčky, stěny zdobí barevné klučičí dekorace. Místo zábrany na postel posloužil původní noční stolek, který zakrývá 1/3 postýlky, útulnost postýlce dodává podlouhlý polštář, jak jinak než s oblíbenými autíčky.

 

Ve stejném motivu je také na míru ušitý kapsář na zadní straně nočního stolku a polštářek ve tvaru autíčka se jménem.

 

Změny a za kolik

 Postel – velká manželská postel se musela rozřezat. Majitelé si tak trochu zahráli na Pata a Mata a vytvořili z ní „zajímavé“ jednolůžko, tedy s podstatně lepším výsledkem než zmínění hrdinové z dětského večerníčku. Náklady - pouze práce.
 Závěs – zrcadlo na vestavěné skříni přes celou místnost nejenže vůbec nepůsobilo dětsky, ale také lákalo neustále zapatlané ručičky k ohmatávání. Vyřešil to jednoduchý, doma ušitý závěs z látky IKEA – látky i závěsný systém za 950 Kč.
 Sada polštářků do postele – krásné polštáře, jeden dlouhý, jeden malý se jménem a kapsář má na svědomí zakázkové krejčovství Hany Skokanové, umí cokoliv na přání, či na míru. Sada těchto tří kusů vyšla na 1 550 Kč.
 Dekorace na stěnu – aby se doladil dojem dětského ráje, zvolili rodiče dekorace na stěnu s motivy dopravních prostředků. Jedná se o kvalitní fóliové samolepky, které se dají snadno sloupnout a přelepit někam jinam, aniž by se spolu s nimi strhla i omítka. Na tento pokojíček byly vypotřebovány dvě sady, cena celkem – 1 063 Kč.
 Úložný prostor – a tady opět narazíme na oblíbený severský obchod, z něhož čerpají snad všichni rodiče. Ano, deset různě velkých kontejnerů slouží jako skříň malého rošťáka. V každém z nich je umístěn jeden typ oblečení, což je přehledné, pro rodiče zatím velmi praktické. Odhad ceny za kontejnery i víčka je cca – 1 500 Kč.
 Drobnosti kolem – boxíky na hračky, metr s opičkami na stranu skříně (pro snadné zaznamenání růstu synka) a další drobnosti, které celkově dolaďují vzhled pokojíku, se vejdou do částky – 900 Kč.

 

Jak vidíte, i za částku 6 000 Kč, se dají dělat zajímavé proměny, chce to jen fantazii, pár šikovných rukou i snahu všech zúčastněných. A malý Péťa, majitel tohoto pokojíčku, ještě nyní, půl roku pro proměně, zve všechny příchozí do svého království a pyšně předvádí veselé spoluobyvatele i automobilový svět na stěnách….
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama