Úvod > bydlení > Nepodceňujte pojištění domu a bytu

Nepodceňujte pojištění domu a bytu

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Autor:    Foto: roto-nm.cz, vlada.cz, SXC
Nepodceňujte pojištění domu a bytu

Ještě stále podceňujeme důležitý faktor ,,vybavení“ domácnosti – pojištění. A tak se leckdy přihodí,  že na řeči – nám se přece nic stát nemůže, dostaneme např. po návratu z dovolené odpověď v podobě vykradeného bytu. Mnohé by k tomu mohli říct i ti, kterým letošní povodně doslova vzaly střechu nad hlavou.  
 
Důležitou roli v zabezpečení vašeho majetku proti podobným událostem tedy hraje prevence. Jednu z mála možností, jak se ztrátě majetku účinně a odpovědně bránit, představuje pojištění. Mějte na paměti, že dle Murphyho zákonů je nepojištěná věc v největším ohrožení zkázou. Dnes je možné v rámci domácnosti pojistit prakticky jakoukoliv její součást. Jenom se připravte na to, že některé faktory vám mohou účet za pojistku vytáhnout pěkně vysoko.

 

Čím se řídí výše pojištění
Jedním z nejpodstatnějších faktorů ovlivňujících výši platby pojištění domů, bytů a domácností proti živelní katastrofě bývá umístění konkrétní nemovitosti podle povodňových zón. Dělení do (celkově 4) zón dle rizika vzniku škody je relativní novinkou, jejímž prostřednictvím se pojišťovny brání obrovským ztrátám, které utrpěly zejména v letech 1997 a 2002. Dům ležící ve čtvrté povodňové zóně (takových naštěstí u nás příliš není) je dnes již prakticky nepojistitelný.
 
Dalším faktorem je specifické umístění nemovitosti podle velikosti sídla či statistik kriminality v dané oblasti. Například v Praze zaplatíte za pojištění srovnatelného domu asi dvakrát tolik oproti menší vesničce třeba v Jižních Čechách. Významně se dá snížit pojistné i vlastním přičiněním – pokud pojišťovna vidí snahu o zabezpečení bytu, ať už elektronickým zabezpečovacím systémem či jiným způsobem, je ochotna o ceně jednat.

 

3x pro pojištění
Existují v zásadě tři základní důvody pro pojištění nemovitosti. Prvním z nich je výše zmíněná živelní katastrofa způsobená buďto přírodními vlivy (viz ony povodně) či člověkem (běžným příkladem je požár). Dalším důvodem může být potenciální ohrožení zloději, kteří operují jak ve velkoměstech, tak i v nejmenších vesničkách a podobně jako povodně je nezastaví téměř žádná překážka. Posledním, velice podobným důvodem pro preventivní pojištění majetku, je jeho úmyslné poškození či zničení, neboli krátce vandalismus.

 

Nezapomeňte na aktualizaci
Mějte na paměti, že výši pojistného musíte v průběhu času aktualizovat. Pokud jste si před 20 lety pojistili celou domácnost na několik málo stovek tisíc, vězte, že je to dnes ve většině případů žalostně málo a bez aktualizace pojistné smlouvy vám pojišťovna vyšší pojistné plnění zkrátka nevyplatí. Situaci, kdy hodnota vašeho majetku přesahuje pojistnou částku, se ve finančnickém slangu říká podpojištění.
 
A co všechno lze vlastně pojistit? Dům, bytový dům, jednotlivý byt, chalupu, chatu a domácnosti. To je relativně široké spektrum, uvědomíme-li si, co vše materiálního pod pojem „domácnost“ patří. Některé věci, jako zejména starožitnosti, umělecké předměty či šperky, je vhodnější připojistit, pojišťovny většinou ze základní pojistky nahradí v těchto případech pouze zlomek ceny.

 

,,Pojistěte“ si pojistnou událost
Je lepší se pro případ pojistné události připravit, a to například vyfocením aktuálního stavu interiéru domácnosti. Poté už nebude takový problém s dokazováním, co vše odnesl zloděj či voda. Nezapomeňte ke každé krádeži přivolat policii, bez řádného vyšetření vám nevydá pojišťovna většinou ani korunu.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama