Úvod > bydlení > Myčku na nádobí ? ANO! Ale jakou?

Myčku na nádobí ? ANO! Ale jakou?

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2004 Číslo 11
Autor:    FOTO ARCHIV WHIRLPOOL A MIELE
Myčku na nádobí ? ANO! Ale jakou?

VELIKOST
Při volbě velikosti myčky zvažujeme nejen prostorové, ale i kapacitní možnosti: velikost rodiny a jak často se vaří. Můžeme se rozhodovat mezi šířkou myčky 60 cm a 45 cm, popřípadě stolní. Z hlediska úspor na provozu myčky není velikost rozhodující. Vyplatí se raději ne zcela naplnit širší myčku, než koupit menší.V menší myčce nastává větší problém s ukládáním nádobí, především větších kusů.V zásadě lze říci, že malá myčka se vyplatí pouze jedné osobě, u dvou to již není tak jednoznačné. Více osob by se pro malou myčku mělo rozhodnout pouze tehdy, není-li pro širokou v kuchyni dost místa.
Otázku prostoru mohou pomoci vyřešit vestavné modely, musíte ale sáhnout hlouběji do kapsy. Cena vestavných spotřebičů je totiž o 10 - 15 % vyšší oproti samostatným.
Firma Whirpool přichází s novým typem tzv. šuplíkové myčky. Jednozásuvková může pomoci vyřešit potíže s prostorem, dokonce umožní umístit dvě vedle sebe. Myčka dvě v jednom jsou vlastně dvě malé myčky pod sebou, z nichž každá „zásuvka" pracuje samostatně. Můžeme tak odděleně mýt více a méně znečištěné nádobí. Navíc je vhodná pro ty, kdo se nechtějí příliš obtěžovat ukládáním nádobí do skříněk a čisté nádobí vybírají přímo z jedné myčky a špinavé ukládají do druhé. Za pohodlí se však platí (40 - 65 000 Kč).

CENA
Projdete-li se řadami myček v obchodě, zjistíte, že téměř všechny dosahují úspory vody, elektřiny i úrovně sušení v kategoii A, tedy nejlepší. Ani ceny se u různých výrobců ve srovnatelných třídách diametrálně neliší. Ve volbě značky v zásadě nemůžete sáhnout vedle, vývoj myček je u všech známějších výrobců na vysoké úrovni. V cenách se výrazněji liší firma Miele, které nabízí své výrobky v úrovni od 20 000 výše, je však v tomto oboru skutečnou jedničkou. Standardně vysoce kvalitní zboží nabízejí firmy Bosch, AEG, Elektrolux či Whirlpool. Je tedy potřeba porovnat vstupní investici s úsporou na provozních nákladech. Roční úspora na provozu může činit až 1000 Kč, porovnáváme-li nejnižší třídu (pořizovací cena 8-12 tisíc Kč) s exkluzivní (nad 25 tisíc Kč).Velmi slušné myčky pořídíte od 15 000 Kč výše. Životnost myček se předpokládá asi 10 let, u kvalitnějších 15 i více.

ZA CO SI PŘIPLATIT?

 • Programy
  Vybavení elektrospotřebičů množstvím programů nebývá někdy zcela žádoucí. Složitost zvyšuje poruchovost a nakonec se ukáže, že opravdu potřebné jsou jen dva tři základní programy. Nabídka programů u standardních myček je většinou dostatečná. Výhodné je předmytí a samostatný oplach. Komfortní myčky jsou vybaveny automatickým programem, nazývaným senzorový nebo šestý smysl. Tyto myčky měří stupeň znečištění vody a tomu přizpůsobují parametry celého mycího cyklu, aby spotřeba vody, energie a času byla co nejnižší. Mycí cyklus se automaticky zastaví ve chvíli, kdy je nádobí perfektně čisté, což přístroj zjistí podle čistoty odtokové vody. Cena takto vybavené myčky je řádově o 2 — 3 tisíce vyšší, dosahovaná úspora a kvalita mytí však za zvýšenou investici stojí.
 • Hlučnost
  V každém případě byste se měli zajímat o hlučnost provozu. V kuchyni trávíme spoustu času, může nám hučet digestofi, vrnět lednička, kávovar, ventilátor trouby... Nízká hlučnost spotřebičů nabývá proto na významu. Vyhovující jsou myčky s uvedenou hlučností 50 dB, nejtišší dosahují jen 42 dB. Vestavné bývají asi o 2 decibely tišší oproti srovnatelnému samostatnému modelu.
 • Sušení
  Konečný vzhled umytého nádobí závisí nejen na kvalitním umytí, ale i na kvalitním sušení. Při statickém, kdy horká pára kondenzuje na stěnách myčky a odtéká do sběrné nádoby, často zůstávají na nádobí skvrny. Mezistupněm je kondenzační sušení, kdy je horká pára odváděna otvorem ve stropě myčky do kondenzačního kanálu, sběrné nádoby a vyčerpává se pak ven. Spolehlivě dobrého vzhledu umytého nádobí dosáhnou myčky s turbo neboli aktivním sušením, tedy s cirkulací horkého vzduchu. Nádobí je možné vyndávat ihned po ukončení programu, protože není horké,je dokonale suché a nehrozí opaření..
 • Další vybavení
  Vaší nové myčce by nemělo chybět zařízení, které chrání před škodami způsobenými vodou - přetečením, unikáním vody ze spodní části myčky, poškozenou hadicí.Většina firem ho uvádí jako Aqua control. Myčky mívají dvě filtrační vložky na hrubší nečistotu a jemnější kal, je dobré, jsou-li samočisticí. K zahození nejsou elektronické ukazatele stavu leštidla a soli, zásobník mycího prostředku s vyznačeným dávkováním. Většina modelů má dvě mycí ramena, tříramenné modely zajišťují kvalitnější umytí.
  Jistě oceníte funkci odloženého startu, která umožňuje zadat čas, kdy se začne s mytím. Můžete tak například využít nočního proudu.
  Je možné vybrat si myčku s možností připojení na teplou vodu. Ušetříte něco elektrické energie, zkrácený cyklus se však může podepsat na kvalitě mytí.
  Dalším nadstandardním programem je 3 in 1. Pro zjednodušení obsluhy se nabízí možnost použít tablety, které nahradí mycí prostředek, sůl i leštidlo. Bohužel zatím není výsledek tohoto způsobu mytí optimální, nádobí zůstává skvrnité se stopami po vápenci a i testy čistoty mluví ve prospěch odděleného použití přípravků.
 • UKLÁDÁNÍ NÁDOBÍ
  Rozhodnutí, pro kterou konkrétní značku se rozhodnout, možná nejvíce ovlivní řešení úložného prostoru. Nabízený způsob ukládání se výrazně liší, přitom je právě na něm závislá efektivita provozu. Je třeba si prohlédnout, zda jsou úložné koše variabilní, zda mají sklopné držáky a je tedy možné umýt i větší nebo netypické nádobí, hrnce, pánve apod. Výhodou je nastavitelná výška horního koše, čími se zvětší spodní prostor. Některé koše mohou být i odnímatelné.Velmi záleží na řešení držáků, méně se osvědčují trnové. Šikovnější jsou držáky ohýbané, které umožňují umístit i malé talířky pevně a bezpečně. Neměl by scházet koš na příbory.

Budete-li se rozhodovat pro novou myčku nádobí, neměli byste úplně šetřit, nemusíte se však rozhodovat pro typy za několik desítek tisíc korun. Zaměřte se na uvedené nezbytné funkce a vybavení a pak už se rozhodujte podle designu nebo své oblíbené značky.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama