Úvod > bydlení > Tapety dokreslí váš interiér

Tapety dokreslí váš interiér

Rubrika: Interier    Vyšlo:
Autor:    Foto: tapetyzlin.cz, tapety-folie.cz, Lavmi
Tapety dokreslí váš interiér

Snad každý z nás má z dětství vzpomínku na celorodinnou akci s názvem tapetování. Kýbl s lepidlem, které nelepilo, neforemné ruličky zmačkané tapety s příšerným květinovým vzorem neidentifikovatelné barvy a dřina minimálně na celý den. Dnes je tomu naštěstí jinak! Tapety po několikaletém období stagnace opět zaplňují regály obchodů a znovu se stávají součástí moderních interiérů. Výběr je nepopsatelně bohatší, od různých materiálů, vzorů, velikostí až po zajímavé samolepící pruhy pro drobné dekorace či bordury…
 
Také aplikace tapet je dnes mnohem snazší, takže zapomeňte na averzi vůči nim posílenou rodinnými historkami, na které se stejně po letech vzpomíná s úsměvem, a pusťte se směle do tapetování.
Tento doplněk je totiž nejenom příjemným zpestřením bytů i domů, který hezky doladí interiér, ale navíc i něco vydrží.

 

Pokud se rozhodneme vylepšit si naše obydlí tapetou, musíme si napřed rozmyslet několik zásadních věcí:
- Jakou plochu chceme vytapetovat, zda by se mělo jednat o celý byt, pokoj, jednu stěnu, či zda chceme jen drobné samolepící dekorace, které místnosti dodají šmrnc.
 
- Dále bychom se měli zamyslet nad materiálem tapety a vzorem. Na výběr dnes existují i různé omyvatelné úpravy tapet, které jsou praktické například do dětských pokojíků. U vzorů myslíme na plochu – velké vzorky se pojí k sobě hůře než malé, proto musíme být při aplikaci velmi opatrní.
 
- Nezapomeňme ani na to, kolik do tapetování chceme investovat. Za roli o velikosti zhruba 10 m x 0,50 m můžeme zaplatit až 4 500 Kč (speciální semišové úpravy tapet), běžně se ceny pohybují kolem 250 Kč za roli (u modernějších vliesových variant), klasické „papíráky“ pořídíme i v ceně 150 Kč za roli.
 
- A to nejdůležitější, zda si troufneme na tapetování sami, nebo zda uvítáme pomoc profesionálů. Tapetářské práce nám sice celou akci trochu prodraží (aplikace tapety se pohybuje kolem 100 Kč/m2), ale zase budeme mít jistotu, že výsledek bude perfektní, navíc si tapetáři poradí i s přípravou stěn (odstranění zbytků staré tapety, či zbroušení nerovností na malbě). Profesionály určitě doporučujeme v případě tapetování stropů, které jsou pro laika opravdovým oříškem.

 

Jaké základní druhy tapet jsou aktuálně k dostání:
 
Papírové tapety

Stará známá klasika, jen materiál je kvalitnější, povětšinou se jedná o duplexové tapety, ražené, tudíž dobře zakrývající nerovnosti stěn. Jelikož jsou základní nabídkou tohoto sortimentu, patří mezi nejlevnější – cena role o rozměrech 10 m x 53 cm začíná na 150 Kč, vylepšené varianty pak vyjdou na cenu kolem 250 Kč. Zlepšené verze se dají otírat, mohou být zdvojené, s jemnou strukturou plátna a jsou pevnější. Aplikují se lepením na očištěný povrch.

 

Vinylové a akrylové tapety

Oba druhy jsou vyhledávané pro svou vysokou odolnost a omyvatelnost. Dají se udržovat běžnými čisticími prostředky, proto nám zajistí čisté stěny po mnoho let. Mezi další výhody patří barevná stálost a pevnost. Co se jim však musí naopak vytknout je fakt, že díky svému „umělému“ povrchu nejsou příliš prodyšné. Ceny těchto variant se pohybují v rozmezí 170 – 400 Kč za roli.

 

Vliesové tapety

Tento druh tapet, vyrobený z vláknité buničiny, patří mezi modernější, jedná se o omyvatelné, stálobarevné tapety a pracuje se s nimi snáze než s klasickými papírovými. Mohou mít povrchové úpravy, navíc nabízejí výbornou tepelnou i zvukovou izolaci, zároveň jsou prodyšné. Lepení vliesové bytové tapety na stěnu již nevyžaduje nanášení lepidla na tapetu, ani následné proložení tapet a provlhčení. Lepidlo se v tomto případě aplikuje pouze na stěnu, poté se rovnou nalepí tapety. V případě vzniku vzduchových bublin se jednoduše vytlačí válečkem nebo měkkým hadříkem od středu ke krajům. Ceny za roli vliesové tapety se pohybují od 220 Kč – 420 Kč.

 

Samolepící tapety

Tato varianta je skvělým řešením všech interiérů. Předností samolepících tapet je praktičnost, jsou velmi vhodné také pro inovace starého nábytku, linek, či jen dozdobení různých krabic, beden nebo skříněk. Stačí pouze vybrat si požadovaný design, a pak už jen nalepit. Tyto fólie se dají aplikovat na nábytek, sklo, plast, zkrátka na všechny hladké plochy a nechat tak volný průběh naší kreativitě. Prodávají se v mnoha variantách, v provedení například mramor, dřevo, kachličky, dětské motivy apod. Cena za 1 m se pohybuje od 50 Kč – 150 Kč.
 
Tipy na závěr

Ať už si vyberete jakékoliv tapety, mějte vždy na paměti, že méně znamená více. Překombinované dekory, na každé zdi budou působit spíše jako výlev zmatené kreativity, než útulný domov. Velmi hezky mohou vypadat například části interiéru polepené pouze malými pruhy tapety. Originálně lze tímto způsobem opticky oddělit prostor, například mezi obývacím pokojem a jídelním koutem. Zajímavé jsou nejen svisle, ale také vodorovně nalepené úzké pruhy tapet. Nejrůznější tapetové aplikace tak mohou vytvořit netradiční a jedinečnou atmosféru našich domovů s puncem originality.


Mohlo by se hodit


reklama