Úvod > bydlení > Na návštěvě v kuchyni Šárky Škachové

Na návštěvě v kuchyni Šárky Škachové

Rubrika: Na návštěvě    Vyšlo:
Autor:    Foto: www.gurmanka.cz a archiv Šárky Škachové
Na návštěvě v kuchyni Šárky Škachové

Bývalá hoteliérka, foodbloggerka, autorka úspěšných kuchařek. Taková je gurmánka Šárka Škachová. Vaření nejenom že zasahuje do její profese, ale je současně i jejím velkým koníčkem. Byli jsme zvědaví, jak vypadá kuchyň gurmánky, jejíž kreativní recepty se zabydlely prostřednictvím knih a časopisů v mnoha rodinách, a tak jsme nakoukli rovnou pod pokličku...
 
Přišli jsme v pravou chvíli, Šárčina kuchyně totiž prošla rekonstrukcí, kterou vyžadoval nejenom fakt, že jako správná gurmánka ctí úsloví – kuchyň je srdce domova, ale také nutnost vylepšit podmínky např. pro náročné požadavky profesionálního vaření.

 

Ano, kuchyň je srdce domova, které musí tlouct v pravidelném rytmu, přisvědčuje tato autorka řady kulinářských dobrot.  Na „srdeční arytmii“ si u nás doma sice nikdo nestěžoval, přesto jsem našla několik důvodů, proč přistoupit k ozdravné rekonstrukci. Přestaly mi vyhovovat pracovní plochy i úložné prostory. Osvětlení nedokázalo držet krok s mými náročnějšími požadavky. Kuchyň mi totiž neslouží jen k tomu, aby se v ní pohodlně vařilo, ale musí se umět proměnit v multifunkční prostor, kde se jídlo sice vaří, ale také fotografuje, a než ho sníme, hodně o něm debatujeme. Za každé situace v ní musím mít příjemný pocit, který se malou rekonstrukcí znásobil. Jídlo u nás na každý pád platí za vrcholnou společenskou událost, byť by se mělo jednat jen o malou všednodenní snídani.

 

Design je jedna věc, praktická stránka druhá… Jak se tedy tvoří ,,nová“ kuchyň ve starém domě?

 

Design kuchyně se musel nekompromisně podřídit stavebním dispozicím domu. Dominantním materiálem naší venkovské usedlosti je dřevo. Venkovská kuchyně se dřeva bát nemusí, proto jsem zůstala věrná smrkovému masivu, který byl původně použitý pro sestavení linky do tvaru U. Nově vznikl ještě jeden rozdělovací pult mezi jídelnou a samotným pracovním prostorem, a tím i sympatický předěl jedné zóny od druhé. K tomu jsem tak získala ještě další pracovní a úložnou plochu. Přidáním malého barového pultu, vybaveného 2 ks židlí, se vytvořil pohodlný prostor k posezení, třeba u dobré kávy. V tomto případě jsme se obešli bez bytového designera a nechali vše na našich zkušenostech a citu.

 

V Šárčině kuchyni nechybí ani designové kousky, např. dekorativní kuchyňští pomocníci od Alessandra Mendiniho, kteří díky barevnému provedení dokonale korespondují se základními barvami kuchyně.

 

Ještě se snažím doladit vhodně otevřené police nějakými stylovými dózami, říká paní domu a kuchyně obzvlášť. S tím mi pomůže má oblíbená keramička, která svou krásnou rustikální keramikou v zemitých barvách můj kuchyňský prostor dolaďuje a velebí věcmi, které jsou funkční a krásné na pohled.

 

Při jakékoli stavební činnosti bychom měli klást důraz na materiály. Paní Šárka volila takové, které vhodně doplnily otevřený obytný prostor domu a musely splnit i další požadavek – jednoduchou údržbu. Do hlavní role obsadila dřevo…

 

Kuchyňská linka z masivu se doplňuje s pracovní deskou, kterou jsem volila v dekoru „buk parketového vzoru.“ Dřevo stárne s věkem domu a dotváří časem jeho charakter. Velkorysý obytný prostor celého přízemí je plný světla, dynamicky působí velká spirála schodiště i bílá kachlová kamna v přilehlém obývacím prostoru navazujícím na jídelnu. Materiály i barvy se v otevřeném prostoru přirozeně potkávají a vzájemně prolínají. Každá zóna v domě má svou vlastní atmosféru, ale domácí útulnosti a pohodě uděluje tón právě kuchyně. Oranžové obklady jí vdechly hravost a prostor rozzářily.

 

A jak se naše první foodbloggerka dívá na barvy?

 

O barvách se říká, že přímo ovlivňují náladu. V mé kuchyni se světlá barva dřeva snoubí s terakotovou dlažbou, slonovinovými tóny omítky, vesele oranžovými obklady s mozaikovými detaily se špetkou pikantní červené v odstínu chilli papričky. Sem tam doplněno bílým detailem. Ten lze najít v korpusu kuchyňské linky i ve spárování kachlí. Bílou jsem zvolila i při pořízení některých kuchyňských spotřebičů. Nechybí ani matné plochy nerezu.
 
Jídelna je společenský prostor, kde se jí, povídá, odpočívá, někdy i pracuje. Musí být plná jasných barev zvyšujících chuť k jídlu. Pro duševní pohodu visí v naší jídelně velký obraz na stěně u okna do zahrady. Je na něm impresionistický motiv italského léta. Všechny barvy v něm jsou optimistické a harmonizují s barevným laděním celého prostoru kuchyně. Vhodně ho doplňuje i velké akvárium, které je neustále v pohybu. O dobré barevné naladění v mé kuchyni není nouze.

 

Co nesmí chybět v kuchyni správné gurmánky? Různé přístroje, zóny, kde se vaří, krájí, kde se odehrávají rychlé snídaně, ,,italské“ večeře…

 

Souhlasím, přisvědčuje Šárka. Má kuchyně disponuje několika standardními zónami, jako každá druhá. Navíc má ale ještě zónu pro fotografování finálního kuchařského výtvoru, protože právě ve své kuchyni připravuji materiál k publikování na webu či jinde v tisku (časopisy, knihy, kalendáře). Tato zóna musí být i patřičně osvětlena a tomu jsem právě rekonstrukcí pomohla.
 
U nás v kuchyni se konzumuje a zároveň hodně konverzuje. Z tohoto důvodu mám na své lince ještě zónu pro přípravu kávy. Tam se musí vejít velký italský kávovar a vše potřebné k vychutnání dobré kávy.
Naše kuchyňské prostory nekončí v hlavní kuchyni, ale pokračují ještě v zahradě. Před francouzským oknem je malý mramorový stolek se čtyřmi židlemi v blízkosti levandulového záhonu, kde se odehrávají letní snídaně či malé posezení u kávy. Pro oblíbené „brunche“ s přáteli jsme si vybudovali letní kuchyni pod pergolou. Ta slouží především grilování a v teplém období se díky ní může z centrální kuchyně domu přesunout život do zahrady.
 
Letní kuchyně je vybavená masivním teakovým nábytkem a disponuje posezením pro 8 lidí. Nechybí chladnička s dobrým vínem. Vaření se nejčastěji odehrává za pomoci otevřeného ohně. Z tohoto důvodu máme pod pergolou zabudovány dva grily s komínovým vývodem střechou ven. Jeden je klasický roštový kamenný gril, ve kterém lze vařit i udržovat oheň jen tak pro atmosféru. Naší chloubou je velký BBQ smoker dovezený z Texasu, ve kterém se griluje studeným kouřem a zároveň se může i udit. V prostoru letní kuchyně se nikdy nenudíme a vychutnáváme si s jídlem též atmosféru voňavé zahrady s množstvím bylinek, které pro své vaření používám. Ve společnosti zeleně zažívám relaxační náladu a pocit uvolnění.

 

Co považujete za nejdůležitější  v kuchyni? Nepochybně pohodu a správnou atmosféru…
 
Určitě harmonii. Musí mi sedět barvy, materiály i tvary. Bez toho by se nedostavila ta správná pohoda, kterou v kuchyni musím mít. To je asi ta nejdůležitější ingredience, která by v žádné kuchyni neměla chybět. Každá kuchyně by měla pokračovat jídelnou. V té své jsem našla i prostor pro knihovnu, kam jsem přestěhovala veškerou gastronomickou literaturu. Kuchyň má mít dostatek světla, ideálně s oknem do zahrady. To všechno ve své kuchyni mám a tak nic nepostrádám.

 

Ve chvíli, kdy jsou hotové všechny základní práce, nezbývá než dolaďovat, což je ta nejhezčí činnost. Takže poslední otázka, Šárko, jak byste charakterizovala Vaši kuchyň, venkovská s nádechem např. Provence, moderní, avšak přizpůsobující se venkovskému stylu…
 
Určitě je má kuchyně odrazem venkova se všemi jeho výhodami. Oknem se dívám do zahrady, na parapetu mi voní bylinky a velké francouzské okno proti kachlovým kamnům usnadňuje vstup do venkovního prostoru, kde na mě čeká v letním období útulná letní kuchyně pod pergolou, která slouží letnímu grilování, posezení a občerstvení. Mé kuchyňské potřeby sahají ještě kousek dál, až do ovocného sadu, který je součástí našeho domu. Našlo se tam místo i na velký skleník. Opomenout nemohu ani vinný sklípek, kde na policích vedle vína nachází útočiště i řada letních suvenýrů v podobě domácích zavařenin, kompotů a voňavých švestkových povidel či nakládané zeleniny a hub z místních lesů.
 
Jak bych charakterizovala svou kuchyň? Je to místnost praktická, funkční, útulná a plná života, která každý den láká svou vůní.
Celý náš dům bych charakterizovala jako jednu velkou kuchyni, kde platí motto: Nezáleží na tom, podle jakého receptu se co vaří, ale s jakou láskou se to dává dohromady.
 
Kuchyně musí být místem, kde nám chutná… žít.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama