Úvod > bydlení > Nuda v českých obchodech?

Nuda v českých obchodech?

Rubrika: Interier    Vyšlo:
Autor:    Foto Bohm, Domestav, Monet Design a H-Nábytek
Nuda v českých obchodech?

Jaký pán takový krám
Nebo spíše jaká paní, protože o koupi nábytku rozhoduje v převážné většině žena. Jaké tedy jsou naše obchody s nábytkem, a nabízí nám to, co skutečně pro svůj domov požadujeme?  Všichni žijeme ve svých společensky určených souřadnicích a v případě nábytku řešíme konkrétní potřeby až na druhém místě. Na prvním je naše osobní prostředí zřejmou vizitkou kam až jsme v životě dospěli. Přístup k volbě nábytku a jeho charakteru určují také obecné „krajové“ zvyklosti.
Češi, na rozdíl od Angličanů, kteří skoro  nechají na novém obleku dva měsíce spát svého psa, než se s ním odváží mezi lidi, chtějí nábytek pořád „jako nový“. Na rozdíl do Francouzů  nám neleží až tak na srdci skutečná vstřícnost nábytku a jeho pohodlí¨. Na rozdíl od Italů v něm tolik nežijeme, v nedávné historii máme přece institut „parádních seknic“ ( zařízených na odiv). Také nás příliš neberou střízlivé linie jednoduše opracovaného dřeva, charakteristické pro hlavně funkční, skandinávský nábytek.
Odlišný, relativně účelový vztah k nábytku mají pochopitelně Američané, kteří se stěhují v průměru sedmkrát za život, často do již vybaveného bytu. Při první návštěvě bratra z Kanady ho zaujal secesní skleník v mé pracovně. „Kdes to vzal?“ „ To je po babičce, ty si ho nepamatuješ?“ „A to ho celý život taháš sebou ?“  Ano, my Češi taháme nábytek celý život sebou a také, jak si povzdechla česká manažerka nábytkářského giganta IKEA – „my Češi si pořád myslíme, že nábytek budeme mít aspoň deset let.“

Nábytek kupují ženy a kupují ho očima
To, že nábytek kupujeme hlavně očima, samozřejmě nahrává levným kopiím. Jsme přímo rájem na odbyt kopií - „úplně to stejné jsem sehnala za polovic“.  Ostatně v tom spočívá úspěch kopií – na pohled vypadají stejně jako to, co předstírají. Mnohdy i lépe.  Rustikální „stylový“ nábytek se z dřevotřísky vyrábí poměrně snadno. A na první pohled vypadá uspořádaněji a noblesněji než masiv. Stoprocentní polyesterová látka na sedačce bude vypadat déle než bavlněný  potah jako nový, probarvená štípenka (nekvalitní „spodní část kůže“) jednolitěji než pravá hovězina. Přírodní materiály jako  dřevo a kvalitní kůže mají svoje typické, znalci vyhledávané „chyby“.
Výrobce kvalitního nábytku přivádí k zoufalství, když zákaznice na komodě z masivu reklamuje „přiznaný“ suk. Současné technologie umějí vyrobit pseudokvalitní standard za zlomek ceny a zejména tam, kde neplatí ochrana duševního vlastnictví. A to se pohybujeme pořád na povrchu, jenže ty podstatné rozdíly bývají často uvnitř.
Molitanová makulatura  sedačky nebo matrace se na první posed dokáže tvářit měkčeji, než sendvičová výplň. Dřevotřískový rám není výrobně zdaleka tak náročný jako buková kostra.
Náš smysl pro pořádek a zřejmá nejistota při výběru nás táhne k nakašírovaným sestavám, které vypadají tak krásně v Schöne Wohnen. Zázračnému odbytu kopírovaného nábytku napomáhá také naše tendence „držet krok s Novákovými“, která samotné výrobce někdy přivede k marketingovému úžasu.  Jsou fakt dobří. Mimo jiné, v počtu mobilů na jednoho obyvatele jsme předstihli i elektronikou posedlé Spojené státy. Nefascinuje Vás to?

Nuda v českých obchodech
Před jednoznačnou českou poptávkou kapitulovala i domácí (jinde relativně homogenní) IKEA.  Bylo by poučné srovnat její nabídkové katalogy zahraniční a české a ty ještě s těmi před deseti léty a dnes. Kolik tam v nabídce vydrželo z čistého skandinávského stylu a kolik nábytku vychází vstříc tradiční české poptávce samozřejmě s těmi krkolomnými názvy Bekväm, Ädel, Björkkudden a tak. I tak má pořád svůj styl, i když dnes už příliš železný a plastový.   
Není divu, že nabídka českých obchodníků s nábytkem jde věrně po stopách jejich velkých bratrů. Naši obchodníci chtějí především prodávat a chybí jím zápal pro národně obrozeneckou činnost. Ostatně je-li nějaké chování výsledkem letité konvence, osvěta s tím nehne.

Pozitivní zpráva nakonec - nebylo těžké najít výrobky skutečných českých výrobců. Není jich málo a své řemeslo ještě nezapomněli. Obrázky u tohoto článku Vás o tom jistě přesvědčí.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama