Úvod > bydlení > Jak si vybrat bílé nádobí

Jak si vybrat bílé nádobí

Rubrika: V kuchyni…    Vyšlo:
Autor:    Foto: dokuchyne.cz, designovenadobi.cz, vetroshop.cz, skeble.cz, tescoma.cz
Jak si vybrat bílé nádobí

Když se řekne nádobí, asi se vám vybaví oblíbený hrneček na kávu, talířek s veselými motivy z dětství či babiččina vitrínka s kávovými sety se zlatým lemováním. Nabídka bílého nádobí, jak se někdy talířům a hrnečkům také říká, však dnes představuje mnohem větší výběr. Kromě nejrůznějších barev a motivů jsou v nabídce i různé atypické tvary a samozřejmě také možnosti využití. Dnešní nádobí můžeme dávat do myček, často i do mikrovlnných trub, ale také je například možné vkládat je do trouby či mrazáku. Pojďme se na ,,bílou“ nabídku podívat zblízka.

 

Sklo, keramika, porcelán?

Asi nejvíce se používá porcelánové nádobí. Kromě klasického existují i silnostěnné varianty, které se dají použít také na zapékání či uložení pokrmů do mrazáku. Samozřejmostí bývá možnost mytí v myčkách a použití v mikrovlnných troubách. Tyto informace si ale vždy musíme prostudovat, výrobci by je měli uvádět. Na zapékání bývá vhodné i keramické nádobí, ale to je náchylnější k poškození. Také sklo v kuchyni působí velmi zajímavě, a ač se mohlo zdát jako velmi křehké, existují dnes speciální odolné varianty, které vydrží žár, mráz, myčku i mikrovlnou troubu. Záleží samozřejmě na vkusu každého z nás.

 

Barvy, dekory

Zatímco dříve vypadaly všechny jídelní servisy téměř identicky, dnešní doba dává kreativitě zelenou. Již dávno jsou pryč varianty s podivnými květinkami na krajích se zlatým lemováním (které časem stejně naštěstí opadalo). Barevných kombinací je nepřeberné množství, stejně tak i různých vzorů. Záleží tedy opravdu jen na našem vkusu, vybrat si můžeme z nejrůznějších odstínů, naše talíře mohou zdobit stonky bambusu, rozkvetlé louky, zvířata, hmyz, květiny, anebo mohou být jen barevné beze vzorku. Při výběru nádobí bychom měli brát v potaz i ostatní zařízení interiéru, a to především místností, kde se bude nádobí používat a kde bude uložené.

 

Trendy, tvary

Trendy v nádobí jsou poměrně široké, záleží na tom, co se líbí nám. Po záplavě barevných dekorů se design opět vrací k jednoduchosti a více se dbá na tvary než barvy. A i v tomto případě, stejně jako u vzorků, máme z čeho vybírat. Talířky oválné, hranaté, i se zcela atypickými tvary, prostě na co si vzpomeneme. Velmi „in“ jsou nyní různé čistě bílé sety s talířky, miskami a speciálními nádobami třeba na olivy, či drobné pochutiny k vínu. Celá taková sada působí velmi elegantně, a díky celistvosti a čistým liniím může být dokonalou součástí naší slavnostní tabule. Opět je dobré dívat se na nádobí jako na celek – různé druhy a barvy mohou působit chaoticky.

 

Dětský servis

Na děti výrobci v době stále trvajícího babyboomu opravdu nezapomněli. Kromě všech možných talířků, mističek či hrníčků s oblíbenými hrdiny dětských pohádek, je možné zakoupit celý servis v jednom stylu. Jen pozor, takové nádobí je sice velmi rozkošné, ale není potřeba nakupovat celé sety s princeznovskými motivy, to co se dnes líbí tříleté holčičce, už bude za pár let pro malou slečnu příliš dětské. Při výběru dětského nádobí je dobré také volit praktičtější materiály, například tvrzený, odolný plast, který vydrží i případné pády, ale zároveň bude působit „dospělácky“.

 

Tip na závěr

Ať už kupujete nádobí pro jakékoliv účely, myslete vždy na to, že je třeba o něm zjistit co nejvíce informací: zda je vhodné do myček nádobí, do mikrovlnných trub, atd. Zároveň je třeba se řídit naším vlastním vkusem a nepodlehnout momentálnímu okouzlení trendy či atraktivní cenové nabídky.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama