Úvod > bydlení > Sušička - poslední spotřebič?

Sušička - poslední spotřebič?

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Autor:    Foto: appliancist.com, goodhousekeeping.com, clipartguide.com, anytimeservice.com
Sušička - poslední spotřebič?

Vůči sušičkám prádla existují zbytečné předsudky. Mnoha lidem připadají jako ztráta peněz, někdo argumentuje nedostatkem místa v malém bytě, další třeba neúměrnou spotřebou elektrické energie. Proto se většinou stává, že když už sušičku přeci jen koupíme, bývá to poslední spotřebič, do kterého v domácnosti investujeme. Daleko za myčkou nádobí, topinkovačem či vinotékou. Výše zmíněné argumenty se však dají snadno vyvrátit.
 
Myslete ekonomicky
Pokud jde o čistě ekonomickou stránku věci, zkusili jste si někdy spočítat, kolik času strávíte věšením prádla? Tento čas by se dal ušetřit jednoduchým přehozením vypraného oblečení z pračky do sušičky a dále využít produktivnějším způsobem.

 

Vyhněte se věšení prádla v místnosti
Ani nedostatek místa v bytě jako argument příliš neobstojí. Sušička totiž místo navíc nezabírá, naopak. Kolik prostoru v koupelně či v kuchyni ušetříte, alespoň v zimních měsících, když všude nebudete muset rozkládat věšáky s mokrým prádlem? Věšení prádla po místnostech také zvyšuje vlhkost vzduchu, což má za následek potenciální vznik plísní a s tím spojenou nutnost větrání. A topit do otevřeného okna není právě efektivní.
 
Šetřete elektrickou energii
Tím se dostáváme ke třetímu argumentu – spotřebě elektrické energie. Je pravda, že koupit cenově dostupnou sušičku v energetické třídě lepší než B je prakticky nemožné. Náklady na spotřebu se ale dají o něco snížit funkcí, kterou dnes oplývá většina těchto zařízení, tzv. odloženým startem. Můžete tak naprogramovat sušení na dobu s „nočním proudem“, kdy je elektřina levnější.

 

Další elektřinu ušetříte na žehlení. Mnoho kvalitnějších sušiček je vybaveno programem „Snadné žehlení“, ochranou proti mačkání a podobnými funkcemi, takže u většiny běžných materiálů nahradí žehličku. A když ne zcela, tak alespoň tak, že vám žehlení zabere méně času.
 
Druhy sušiček
Rozlišujeme dva základní druhy sušiček, kondenzační a odvětrávací. Kondenzační jsou běžnější, protože většinou nevyžadují žádné stavební úpravy. Po ukončení sušícího programu prostě vylijete vodu, která nakondenzovala z prádla do nádobky k tomu určené. Naopak u sušiček odvětrávacích musíte do zdi zapustit trubku (podobně jako u digestoře), do níž jsou odváděny vodní páry.

 

Před koupí věnujte pozornost…
Je důležité před koupí věnovat pozornost programům, které daná myčka zvládá. Taková výše zmíněná funkce odloženého startu by měla být standardem, naopak stále vyhledávanější výhodu představují funkce žehlící, stejně jako automatická detekce druhu a množství vloženého prádla a stupně jeho vlhkosti. Podle toho si sušička sama navolí nejvhodnější program, čímž opět šetří váš čas, elektrickou energii, ale i vložené prádlo.
 
Pozor na ,,dva v jednom“
Mnoho lidí ale stejně dává přednost prostorově ekonomičtějšímu modelu „2 v jednom“, tedy pračka a sušička v rámci jednoho přístroje. Jenže tento přístup má mnoho úskalí. Jedná se sice o model ekonomičtější prostorově, ne už tak energeticky a časově. Prádlo totiž musíte sušit vícekrát. Nebo už jste někdy (záměrně) prali bílé a barevné prádlo dohromady? Kombinovaný přístroj má dále nevýhodu v tom, že není schopen prádlo efektivně vyžehlit, a tím přichází o jeden ze základních argumentů pro jeho koupi.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama