Úvod > bydlení > Jak na útulný domov v toskánském stylu

Jak na útulný domov v toskánském stylu

Rubrika: Na návštěvě    Vyšlo:
Autor:    Foto: Freshome, kitchendecoratingideas, turismo.pisa-airport.com
Jak na útulný domov v toskánském stylu

Nijak přívětivý podzimní čas si můžete zpříjemnit všelijak, třeba zařizováním interiéru, pro nějž jsme našli inspiraci v prosluněném Toskánsku. Nechte se hýčkat italskými prázdninami nejenom v létě ale i po zbytek roku. Není to tak složité, jak to možná zpočátku vypadá.
 
Toskánský styl charakterizuje návrat k přírodě. Bohatství tónů barev, dekorativní zdi, kamenné podlahy, taškové střechy představují pouhý střípek z bohatství této italské tradice. Nabízíme vám pár tipů, jak se nechat inspirovat kouzelně pohádkovým Toskánskem při zařizování vašeho domova.

 

Začněme od podlahy

Do toskánského interiéru patří mramor, kámen a rustikální dlažba, tedy podlahové materiály, které opět na první pohled vzbuzují pocit, že mají své odžité, ovšem na ten druhý odhalíte jejich přírodní krásu, a to je to, čeho byste v takovém interiéru měli dosáhnout. Při vybírání sáhněte po terakotové dlažbě, případně zvolte přírodní kámen, jenž se obzvlášť hodí do vstupních prostor, terasy, haly či předsíně.

 

Zdi, co něco pamatují
Původní tradiční toskánské domy se stavěly z vápence či pískovce. K dosažení tohoto efektu použijte sádrovou omítku, štukaturu, suché obklady a speciální techniky na zdi, kterými dosáhnete autentického starodávného vzhledu. Celkově by na vás zdi měly působit zažitým, příjemně zabydleným dojmem. 

 

Barvy Toskánska
Používejte odstíny inspirované přírodou: temně oranžové, zlatavě žluté nebo okrové. Slyšeli jste již někdy o toskánské červené? Tato červenohnědá barevná kombinace spolu s temně olivově zelenou zanechají ve vašem interiéru jednoznačné stopy ale i vzpomínky na léto v Toskánsku. Použijte je nejenom na nábytku, ale i v nástěnných dekoracích, textilních doplňcích jako jsou závěsy, polštáře, přehozy, lůžkoviny, koberečky, apod.

Srdce domova – kuchyň
V duchu tradic se toskánská rodina schází v kuchyni u velkého stolu, kde se jakékoli jídlo stává spíš společenskou událostí.  Není výjimkou, že taková večeře trvá i dvě a více hodin. Ostatně, komu by se chtělo vstávat od stolu tam, kde vše působí příjemným, útulným dojmem. Centru toskánské kuchyně povětšinou vévodí kuchyňský ostrůvek vyrobený ze dřeva či dalších přírodních materiálů, nechybí již zmíněný velký stůl. Kromě klasických zavřených skříněk jsou pro toskánskou kuchyni typické otevřené police, či nádobí zavěšené nad pracovním stolem – ostrůvkem.  A samozřejmě nesmí chybět motivy a barvy inspirované Středomořím. 

 

Inspirace v koupelně
Kromě prvků, platných pro celý toskánský interier se zde se toskánská inspirace projevuje litinovými detaily, ať již jako nožky koupelnových stolků, ozdobné držáky pro světla, nástěnné dekorace, apod. Patří sem velká zrcadla, toaletní stolky, ozdobené dřevěnými či kovovými rámy, pohodlné vany a sprchové kouty. 

 

Zdobné motivy
Pro toskánský styl jsou typické zdobné motivy. Kromě nástěnných a dalších dekorací se objevují i na nábytku a to jak ve formě vyřezávaných ozdob, tak malovaných výjevů, typických pro tuto krajinu: listy, hrozny, apod. Zkuste si pohrát třeba se skříňkou po babičce a s pomocí barev a použitím speciálních nátěrů pro patinu ji proměnit v dokonalý kousek toskánského nábytku.
 
Toskánský dekor je příjemnou reminiscencí italských stylů a tradic.  S pomocí několika jednoduchých kroků si ho teď můžete doma vykouzlit i vy…   
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama