Úvod > bydlení > Svět není černobílý

Svět není černobílý

Rubrika: Jak na barvy v interiéru    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2004 Číslo 10
Autor:    FOTO ARCHIV REDAKCE
Svět není černobílý

Symbolická barvomluva
Než začneme rozplétat záludnosti krás a moci barev, věnujme se pro zajímavost některým neopominutelným faktům. Barva je symbol. Symbolizuje mnohé, a pro každého a každé společenství něco jiného. Jinak jí rozuměli středověcí umělci, jinak v kulturně odlišné Číně, na jiné symbolice se sjednotila například katolická církev.
V západoevropském středověkém umění symbolizuje například žlutá barva vyvržence, kacíře a Jidáše. Odtud se odvíjel také zvyk označovat prostitutky žlutou páskou. Bílá je barvou čistoty, neviny a svatého života. Naopak v Číně je bílá barva smuteční (ale byla jí i v Čechách, viz čachtická bílá paní). Katolická církev, z jejíž mravních základů vyrůstá naše společnost, používá při liturgiích pevně stanovenou barevnou symboliku - základní je zelená, bílá sváteční (nosí se na vánoce), fialová je kající a postní (advent a velikonoce), červená symbolizuje utrpení Krista a nosí se při svátcích mučedníků. Okrajově je na rouchu nebo štole (pruh kladený přes roucho) k vidění i radostná růžová a smuteční (pohřební) černá.
Samozřejmě, že v bytě — s výjimkou, že si budujete svatyni — od tohoto symbolického užívání barev ustupujete. Ale možná vám v podvědomí brnkne růžová informace, když se budete rozhodovat o radostné barvě do pokoje vašeho infanta, a ani nebudete tušit, proč jste po ní sáhli. Existují tři vysvětlení — četli jste tento článek, řídíte se liturgickou symbolikou, nebo se vám prostě líbí.
Naopak architekt užívá barev většinou v souladu s racionální úvahou, musí znát estetické i optické působení té které barvy, toho kterého odstínu. (Za povšimnutí stojí, že drtivá většina architektů chodí oděna do černé, neboli dopouští se samotného popření barev. V jejich pojetí ovšem užití černé nevyjadřuje nic než módu, a domněle stavovskou příslušnost.V černé chodí například také většina oděvních výtvarníků, a jistě by se našly i jiné skupiny). Barvy jsou však v každém případě zásadní součástí našich životů.

SPEKTRUM
Základní barvy tvoří červená (purpurová), žlutá a modrá. Smícháním dvou z těchto základních barev vzniknou zelená, oranžová a fialová. Jejich dalším kombinováním dosáhneme široké palety odstínů. (Vzpomínám si, jak jsem si v drogerii nechal namíchat světle banánový odstín na stěny našeho pokoje, a drogista lil do šejkru mimo jiné jasně červenou).
Pocitově a opticky lze barvy dělit na studené a teplé. Mezi teplé barvy řadíme žlutou, oranžovou a červenou. Za studené považujeme zelenou, modrou a fialovou. (Jestliže vám ve výčtu chybí například hnědá, to proto, že nepatří mezi základní spektrální barvy. Ale je teplá.) Vizážisté, ale i dekoratéfii, pak podle odstínu vaší pleti, barvy vlasů, respektive mobiliáře a požadavků sledují, jestli je v barvě přítomna stopa zlaté nebo stříbrné. Stříbrná chladí, je tvrdá, zlatá je měkčí, teplejší. Přitom tuto zlatou stopu mohou obsahovat i spektrálně studené barvy a naopak. (Zkuste si malý experiment, a hledejte v barvách přítomnost buď zlaté nebo stříbrné. Musíte se rozhodnout jednoznačně, třetí možnost neexistuje. Možná budete překvapeni, ale hlavně se kvůli rozdílným názorům nepohádejte. Každé oko vidí trochu jinak.)

Pokračování přístě...
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama