Úvod > bydlení > Jak vybrat správný nábytek pro školáka

Jak vybrat správný nábytek pro školáka

Rubrika: Vše pro děti :-)    Vyšlo:
Autor:    Foto: shop-nabytek.cz, nobl-praha.cz, nabytek-aldo.cz, babyrooms.cz
Jak vybrat správný nábytek pro školáka

Nástup dětí do školy je pro malé školáky i rodiče velkou změnou, na kterou je třeba se řádně připravit. Kromě běžného vybavení v podobě aktovky, penálu, a dalších nezbytností, bychom se měli především zaměřit na výběr kvalitního nábytku – tedy stolu a židle, kde se budou malí studenti učit. Kromě vzhledu je velmi důležitá zejména praktičnost a zdravotní stránka. Pojďme se podívat, co všechno trh nabízí, zda je lepší investovat do nákladnějších „rostoucích“ variant, či čas od času obměnit stávající nábytek. 
 
Na rozdíl od dob minulých, kdy většina z nás psala úkoly na kuchyňském stole, dnešní školáci si mohou užívat celých nábytkových setů, které vedle estetické stránky odrážejí praktičnost i důležitý zdravotní faktor.

 

Židle - to je grunt!

Velmi častou chybou rodičů bývá domněnka, že zakoupí kvalitní stůl a židli k němu dodají jakoukoliv! Jenže pro zdraví dítěte je velmi důležitá zejména kvalitní židle a správný posed. Právě v této době se utvářejí návyky, které se poté, v dospělosti, velmi špatně odbourávají. Jaké parametry by tedy měla mít správná židle pro školáka?
 
1. správná výška – optimálně nastavitelná. Za takovou rostoucí židli sice zaplatíme více, ale zase poslouží dítku nejen v šesti, ale také v osmi či třinácti letech. Židle by měla být tak vysoko, aby dítě i při řádném opření dosáhlo celým chodidlem na zem. Koleno je ohnuté v pravém úhlu a nohy se dotýkají země.
 
2. hloubka sedu – kromě výšky je také velmi důležitá hloubka sedu. To znamená, že dítě by na židli mělo sedět rovně, být řádně opřené, a tedy si nehrbit záda. Židle tak bude tvořit po celé délce páteře dítěte oporu. Dbáme zejména na to, aby dítě sedělo zadečkem přitisknutým k zádové opěrce, nohy svírají v kolenou pravý úhel a chodidla se dotýkají země celou délkou. Jen taková židle bude dítěti oporou.
 
3. materiál a polstrování – většina židlí v sobě kombinuje řadu materiálů, od plastu až po železo, existují i celodřevěné varianty, důležité je, aby židle něco vydržela a zároveň byla vzdušná. K dostání jsou i varianty s odvětráním, kdy je opěradlo doplněno otvory, které umožňují průnik vzduchu. Zapomínat bychom neměli na kvalitní polstrování, které bude dítě provázet jak v zimních, tak i letních měsících, a jehož důležitým faktorem je prodyšnost.
 
4. design – u tohoto bodu záleží na věku, kdy se dítku židli rozhodneme pořídit a jaký druh. Pokud kupujeme nerostoucí, malou židličku pro první dva roky školní docházky, můžeme podlehnout přání malé princezny a pořídit model s vílami. Pokud však zvolíme nákladnější variantu, která s dítětem poroste, měli bychom volit střídmější design, na kterém se nebude ostýchat sedávat ani teenager, jehož vkus se od první třídy diametrálně posunul.
 
5. manipulace – u dražších variant stačí stisknout dvě/tři tlačítka a posune se nejen výška sedáku, ale také hloubka sedu. U levnějších variant je potřeba povolit několik šroubů, což také není nijak náročné, neděláme to přece každý den! Pro snadnou manipulaci se židlí samotným školákem se doporučuje židle s kolečky. Při nákupu bychom měli personál informovat o typu podlahy, kterou má naše dítě v pokojíčku a podle toho vybrat správná kolečka. Na koberec se totiž používají tvrdá, zpravidla černá kolečka, model na parkety (korek, laminát) má na sobě světlý, gumový proužek, který podlahu neponičí a zabraňuje černým čmouhám.
 
6. cena –  obvykle platí, že čím více funkcí, tím vyšší cena… Začátek rostoucích židliček se pohybuje v ceně kolem 2 000 Kč, ale vyšplhat se mohou až nad 6 500 Kč... Taková židle ale bude dítku sloužit třeba 14 let, od 4 až do 18 let, s nosností 110 kg se z ní může radovat i déle.

 

Správný stůl, pohodlí i praktičnost

Se stolem je to podobné, jako se židlemi, tedy měl by dítěti prostě padnout. Jakmile jsme vybrali správnou židličku, následně podle ní vybíráme stůl. Opět můžeme buď zakoupit menší varianty – cca 56, 57 cm vysoké, či zvolit cenově náročnější model, který s dítkem (i jeho židlí) poroste. U výškově (a nejen výškově) nastavitelných stolů lze zvolit výšku desky v rozmezí 56 cm až do klasických cca 75 centimetrů. Výška by měla být nastavena tak, aby se dítě mohlo hezky přisunout, a při položení rukou na stůl by měly ruce svírat v loktech pravý úhel.
 
Důležitá je také velká pracovní plocha, zejména u rostoucí varianty, která by měla potomkovi vydržet do studentských let, kdy bude stůl zdobit hromada učebnic, ale také například PC a další studijní nezbytnosti.

 

 

Co by měl takový rostoucí stůl nabídnout?
1. Snadné nastavení výšky – nastavitelnost se většinou mění pomocí dvou šroubků po stranách, které mají předpřipravené otvory v jednotlivých výškách. Výhodou je i nakreslená stupnice, která práci usnadní a bude sloužit k rychlé orientaci. Na jedné straně je výška dítěte a vedle výška nastavení stolu, které našemu dítěti bude vyhovovat.
 
2. Volitelný sklon – řada rostoucích stolů má i možnost naklápění pracovní desky, což je vhodné pro kreslení i psaní, děti si při správném nastavení stolu mohou kreslit i ve stoje. Tento bod není tak nezbytný, ale je příjemným doplňkem

 

3. Materiál – nejvhodnější a nejčastější bývá dřevo. Čím tvrdší, tím déle vydrží, a rovněž se bude dát v případě poškození lépe opravit. Dbát musíme samozřejmě na zdravotní nezávadnost, zejména u menších dětí je to velmi důležité. Kromě hezkého vzhledu se dá dřevo nejlépe kombinovat s ostatními doplňky v pokoji a navíc přírodní dřevo, například ošetřené jen voskem dýchá a pomáhá pohlcovat vlhkost v místnosti.
 
4. Doplňky - praktickými jsou u stolu různé šuplíky a přihrádky, které pomohou, zejména v počátcích, dítěti zpřehlednit „pracovní“ prostor. Šikovnou vychytávkou je například žlábek na tužky, které pak nesjíždějí ze stolu na zem, či háček z boku na zavěšení aktovky.

 

5. Cena – nejlevnější, nerostoucí varianty se pohybují kolem 3 000 Kč, vychytanější rostoucí stoly se mohou vyšplhat až na desítky tisíc. Záleží na našich možnostech, ale rozhodně se nedoporučuje na této položce šetřit, je to sice poměrně nákladná investice, ale při správném výběru vydrží na mnoho let!

 

Rada na závěr

Kromě kvalitního nábytku nesmíme zapomínat ani na celkovou útulnost pokoje. Nezapomeňte, že do dětského pokoje patří nejenom zóna pracovní, ale i relaxační.
A poslední tip – pokud byste chtěli svého malého školáka překvapit a koupit nábytek v době jeho nepřítomnosti, tak pozor, i perfektní nastavitelnou židli či stůl by si mělo dítě samo vyzkoušet… Co sedne a vyhovuje jednomu, nemusí být ještě to pravé pro druhého… Takže raději vyrazte celá rodina i s malým (před)školákem!
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama