Úvod > bydlení > Umíte správně uchovávat potraviny?

Umíte správně uchovávat potraviny?

Rubrika: V kuchyni…    Vyšlo:
Autor:    Foto: naoko.cz, etescoma.cz, giftozone.cz, Ikea.cz
Umíte správně uchovávat potraviny?

Snad všichni si vzpomínáme babiččinu spíž, ve které se z poliček až ke stropu linuly všemožné vůně, a babička odtamtud nosívala nejrůznější lahůdky v nevzhledných plastových nádobkách s uraženými rohy. Tenkrát nás zajímal především obsah, dnes již dbáme i na formu. Podivné „šuplíčky“ vystřídaly dózy z různých materiálů, vzorů i barev, ve kterých můžeme skladovat téměř všechny potraviny. Co trh s tímto sortimentem nabízí a jak se v nabídce orientovat?
 
Ty tam jsou doby rozsypaných papírových pytlíků s moukou nebo cukrem, otevřených sáčků s kávou, které nabraly vůni sousedního koření, či ulámaných těstovin, jež zkrátka neměly šanci bez pevného obalu přežít. Nyní můžeme vše ukládat do praktických setů dóziček v jednom designu, barevných plechových nádob, keramických dóz. Víte, jaké typy jsou vhodné pro určité potraviny?

 

Skleněné nádoby

Sklo je v kuchyni vděčný materiál. Skleněné dózy jsou praktické na uskladňování téměř všech druhů potravin. Hodí se na sypké potraviny, těstoviny, ale také na koření a bylinky. Sklo jen velmi málo absorbuje různé pachy, takže po důkladném umytí není problém do nádoby nasypat cokoliv jiného. Tyto dózy mají rovněž šikovná víčka, která většinou umožňují pevné nepropustné uzavření nádobky, což uvítáme zejména ve vlhkém prostředí. Velkou výhodou je také jejich průhlednost, nabízející dokonalý přehled o obsahu. Je ale třeba dbát na čistotu, víme, jak je v kuchyni snadné něco při vaření umazat a mastné otisky prstů by nepůsobily hezky ani na jakkoliv dokonalé dóze. Pozorně si také musíme přečíst informace, zda je nádoba vhodná do myčky.

 

Keramika

Další, oku lahodící variantou, mohou být různé keramické nádobky s atraktivními dekory, kterými se dá šikovně doladit interiér kuchyně. Narozdíl od skla jsou ale neprůhledné, tudíž si musíme pamatovat, co se ve které nádobě nachází. Tento materiál je náchylnější k otlučení, proto je třeba s keramikou zacházet opatrně. Vzhledem k jeho křehkosti se většinou vyrábějí varianty jen se zaklepávacími víčky, která ale nedokážou potraviny uzavřít hermeticky. Nádobky z keramiky jsou proto vhodné k uchovávání sladkostí, bonbónů, a jiných „lehčích“ potravin.

 

Plast

Plast je v kuchyni celkově vděčným pomocníkem. Plastové dózy na potraviny splňují celou řadu nejpřísnějších požadavků, zdravotní nezávadnost, a hlavně nabízejí mnohostranné využití. Velkou výhodou je dlouhá životnost, a navíc jsou výrobky z plastu téměř nerozbitné. Hodí se ke krátkodobému i dlouhodobému uskladnění suchých či sypkých potravin, existují i chytré varianty například s datumovkou, kde si snadno nastavíme buď datum spotřeby či datum přesypání do dózy. Plasty dříve mívaly trochu problém se snadným nachytáváním pachů, u dnešních tvrzených, kvalitních variant tato starost odpadá. Při mytí se musíme řídit pokyny výrobce, většina z nich je vhodná i do myčky.

 

Plechovky

Své neopakovatelné kouzlo mají také různé plechové nádoby, které si pamatujeme z kuchyně našich babiček. Kromě toho, že jsou krásné, báječně se hodí na uchování kávy a čaje, které v plechových nádobách dlouho udrží své aroma. Existují nejrůznější varianty, tvary i velikosti, výhodou je skladnost, nízká váha a hezký vzhled. Krásně působí například plechovky s pevným uzávěrem na páčku, plechová nádoba může mít i roli dekorativního kousku. Jen pozor, plechovky bychom neměli nikdy mýt v myčce a po umytí v ruce okamžitě řádně vysušíme, jinak by se nám mohla nádoba znehodnotit.

 

Rada na závěr

Než se vydáme na nákup, měli bychom si rozmyslet, na co budeme dózy používat a kolik budeme potřebovat kusů. Moc hezky vypadají celé jednotné sety, například dlouhá skleněná dóza na špagety, několik dalších v různých velikostech na sypké potraviny, menší pak jako kořenky, vše ve stejném designu. Mějte na paměti, že i sebekrásnější dózičky, avšak různých materiálů, barev a vzorů mohou vedle sebe působit poněkud chaoticky. Ale samozřejmě záleží na vkusu každého z nás…
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama