Úvod > bydlení > Ateliér modeláře

Ateliér modeláře

Rubrika: Na návštěvě    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2005 Číslo 3
Autor:    foto Petra Hajská
Ateliér modeláře

Inzerát na stavení kousek za Prahou zněl: prodám bývalou kovárnu s romantickou zahradou. Zahrada byla natolik velká, že na ni autor architektonických modelů mohl dokonce vystavět ateliér.

Když majitelé bývalou kovárnu v roce 2001 kupovali, věděli, že zde chtějí bydlet i pracovat. Zaplatili 1,3 milionu korun a čekala je další investice. Z chalupy museli udělat byt pro sebe a dvě děti, a vedle přistavět něco, co by fungovalo jako pracoviště. Zároveň zvažovali téměř existenční otázku, neboli obavu ze ztráty zákazníků.Vít Záworka totiž vyrábí architektonické modely na zakázku architektů, developerských společností a realitních kanceláří. Původní sídlo firmy v centru na pražskýchVinohradech bylo pro klienty dobrou adresou, ale najdou si cestu i na venkov? Posléze se ukázalo, že ano, možná i proto, že u plotu se dobře parkuje...
Z hlediska stavby bylo štěstím, že jak bývalí, tak současní majitelé projevili dostatek citu, a zachovali některé autentické stavební prvky. Například materiál, velikost i dělení oken, vešli se pod původní střechu, přibyl pouze jeden vikýř, zůstal i plaňkový plot. Cit pro hmotu se projevil i v měřítku nového pavilonu. Navíc materiál fasády (obklad ze smrkových palubek) jednoznačně odděluje novou budovu od původní, tváří se svébytně, a přesto k sobě obě stavby přirozeně lnou. Jen ty smrkové palubky začaly trochu zlobit...

PROCHÁZKA OBĚMA DOMY
V původním stavení vzniklo ve dvou podlažích (přízemí a podkroví) cca 170 m2 obytné plochy. Nový ateliér zastavil plochu 62 m2. Celkové náklady na rekonstrukci a dostavbu dosáhly částky 4,8 milionu korun (z toho na ateliér 1,5 milionu). Jako pomůcku pro vaše kalkulace tedy uvádíme, že cena 1 m2 činila v průměru (rekonstrukce, novostavba) 20 500 Kč. Stavěla firma Standby, s.r.o., z Horních Počernic.

SCHODY 007
Majitelé pojali kovárnu jako dům o třech ložnicích, velkém společném prostoru, kuchyni a dvou koupelnách s příslušenstvím. Přízemí tedy logicky tvoří hlavní obytná místnost, která velkoryse vyplňuje jeho velkou část. K němu přiléhá nepevně oddělená kuchyně. Nad částí společného prostoru odstranili strop a otevřeli přízemí až do podkroví. Ziskem je pocit velkého domu. Obě podlaží jsou spojena pravotočivým litinovým schodištěm z dílny architektů Stanislava Fialy a Víta Mlázovského,jde už o jakýsi průmyslový vzor, a jak tomu bývá například u grafických listuje číslován - tenhle má proklatě bondovské číslo 007.
Vystoupáte-li do podkroví, hned vpravo je ložnice, vlevo přejdete jakousi lávku a otevře se prostor malé haly, ze které vede vstup do druhé podkrovní ložnice, do koupelny a na terasu. Terasa propojuje obě budovy (kovárnu a ateliér),její podlaha je vlastně pochozí střechou nad hygienickým zázemím a technickou místností v přízemí. Střecha ateliéru je osázená vegetací.

NEZOUVEJTE SE, PROSÍM
V celém přízemí, kde se odehrává převážně denní život, jsou položeny dlaždice — litý kámen s přírodní povrchovou strukturou. Šedý odstín, rozměr 15 x 15 cm, pořízený prostřednictvím firmy Remax a dovezený z Itálie. Cena 1 m2 činila zhruba 700 až 750 Kč. Protože i dům je částečně kamenný, a v části, kde stávala kovářská pec, zůstaly její kamenné základy, na kterých stojí krbová vložka (alternativní zdroj tepla),je kámen a dřevo dvojjediným jednotícím prvkem celého domu. A věřte, funguje to, je to cítit.
V patře majitelé sáhli po plovoucí podlaze — laminátové imitaci břízy. Vedlo jek tomu pravděpodobně především přesvědčení, že taková podlaha se snadno udržuje. V domě je proto i centrální vysavač, který si majitelé velmi pochvalují (nehlučí, desetimetrová hadice snadno dosáhne do každého koutu). Z praktického hlediska lze souhlasit, imitace však vždycky zůstává imitací. V celém domě je to jediný krok stranou.

TEPLO - ZÁKLAD DOMOVA
Hlavním zdrojem tepla je plynový kotel, který ohřívá vodu. Protože obytné části dominuje kámen, majitelé si správně uvědomili, že teplotní komfort zajistí především podlahové topení, které doplňují podokenní radiátory a v koupelnách koupelnové radiátory (žebřík). V ateliéru jsou do podlahových kanálků pod okny uložené konvektory, které kryje pochozí mřížka. Fungují prý skvěle, okna se nerosí. Dalšími zdroji tepla jsou již zmiňovaná krbová vložka, a na protilehlé straně hlavní obytné místnosti mohutný krb. Ten ale není ideálně postavený, nemá vlastní přívod vzduchu, který by sytil oheň, a proto vysává vzduch z místnosti. Používá se tedy málo, protože funguje podobně jako centrální vysavač.
Celkové náklady na topení dosáhly v minulém roce 70 000 Kč. Je to poměrně hodně, ale příčinou je zkušební provoz podlahového topení. Po položení a uzavření do podlahy se musela čerstvá vrstva prohřívat. To se dělo ve dvou dvouměsíčních cyklech (srpen-září, říjen-listopad), teplota stoupala skokově po pěti stupních nahoru a dolů. Letos by náklady měly být nižší.

POZOR NA PALUBKY
Již v úvodu jsme se zmiňovali o dřevěných palubkách, kterými je obložen ateliér. Palubky prošly hloubkovou impregnací proti hnilobě. Principem je průnik impregnační látky do hloubky 10 - 20 mm u měkkých dřev (3 — 7 mm u tvrdých). Dělo se tak vakuovou metodou, kdy se dřevo vloží do podtlakové komory,jeho póry se působením podtlaku otevřou a impregnační látka po vpuštění do komory snáze pronikne do hmoty. Pro lepší pochopení principu si představte míč, do kterého vložíte dřevo, pak z míče vypumpujete vzduch — nastane v něm vakuum.V tuto chvíli míč ponoříte do kotle s impreganční tekutinou, odšpuntu-jete ho a podtlak uvnitř míče doslova vcucává impregnační látku, která ruče proniká do pórů dřeva. Smrkové palubky zde sice nehnijí, ale pod vlivem povětrnostních podmínek se kroutí. Majitelé se domnívají, že důvodem může být nedostatečně vyschlé dřevo, nebo krátké pero, které pevně nedrží v drážce, nebo řídký rošt, na který jsou palubky uchyceny. Jelikož jde o standardně nakoupený materiál, příčinu by musel najít odborník na místě. Varováním pro všechny stavitele může být fakt, že nedostatečně ošetřená smlouva o provedení zakázky a způsob provádění nedává příliš nadějí pro případnou reklamaci.

KDYŽ ZELENÁ SE STŘECHA
Je zelená, to znamená, že musela být dokonale odizolovaná. Použitý hydroizolační materiál se nazývá Vedaplan mf (tl. 2 mm). Poté, co firma Tukan V. H. - střešní zahrady, izolaci provedla, napustila vzniklou vanu vodou. Když neprosakovala, navezla na střechu zeminu. Na okrajích do tloušťky až 40 cm, uprostřed 10 cm (kvůli snížení statické zátěže). V zemi jsou ukryty hadičky samozavlažovacího zařízení. Majitelé jsou s provedením nadmíru spokojeni, zelená střecha ateliér dobře izoluje proti horku nebo chladu.
To, co lze psaným slovem těžko postihnout, snad trochu vynikne na fotografiích. Nicméně shodnout se můžeme na zásadním: původní dům je přiměřeně autentický, i když využívá moderní technologie. Novostavba ateliéru je subtilnější než mnohá garáž často fungující jako ohyzdný autoservis, který jakýmsi nedopatřením vznikl zrovna na vaší zahradě. V kontextu vsi (veřejného prostoru) nepůsobí jako pěst na oko, naopak do ní ladně zapadá, jako by tam stála odjakživa. Přestože má plochou střechu, neruší účinek tradičních střech sedlových, někdy tak dogmaticky požadovaných místními regulačními podmínkami, respektive stavebními odbory. Vrcholem grácie a pozoruhodného cituje však propojení obou budov malým atriem s nově vysazenou jeřabinou.

 
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama