Úvod > bydlení > Svět není černobílý II.

Svět není černobílý II.

Rubrika: Jak na barvy v interiéru    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2004 Číslo 10
Autor:    FOTO ARCHIV REDAKCE
Svět není černobílý II.

LADĚNÍ ODSTÍNŮ
Při barevném ladění interiéru existují různé postupy. Samozřejmě lze tvořit naprosto intuitivně, a výsledek bude stejně dobrý jako ten hluboce promýšlený. Jenže do hry vstupuje počet pravděpodobnosti. Pravděpodobnost dobrého výsledku se zvyšuje se znalostí souvislostí.
Jedna z koncepcí,jak správně použít a sladit barvy, si bere za vzor roční období. Podle teorie ročních dob spolu barvy každého období ladí. Je to proto, že v každém ročním období dominuje jedna základní barva - na jaře žlutá, v létě modrá, na podzim červená, v zimě opět modrá. Vzhledem k dělení barev na teplé a studené tedy považujeme léto a zimu (modré) za období barev studených, a jaro (žluté) a podzim (červený) barev teplých. Zásadní je, že v každém ročním období je sice zastoupena každá barva, ale pokaždé v určitém odstínu. Pro nás to znamená, že lze vhodně kombinovat jarní barvy s podzimními, letní se zimními. Při křížné kombinaci dojde k disharmonii, neklidu.
Teplé jarní barvy působí lehčeji a veseleji, podzimní jsou syté a zemité. Studené barvy vypadají v létě poněkud vybledle, naopak v zimě září skoro ledově. Dokumentujme si koncepci ročních dob například na žlutých odstínech:

 • jaro - zlatě žlutá, řepkově žlutá, citrónová, sirně žlutá, krémově žlutá (teplé odstíny)
 • léto - chryzantémově žlutá, vanilkově žlutá, světle slámová (studené odstíny)
 • podzim - kukuřičná žluť, žloutková, hořčicová (teplé odstíny)
 • zima - sluneční žluť, citrónová, vanilkově žlutá (studené odstíny)

Otázkou zůstává, jak zjistit, jaké roční období ve vás vyvolává ty nejpříjemnější pocity. (Jak se vystavit účinku konkrétní barvy a pozorovat, co s vámi udělá, popisujeme na jiném místě v rozhovoru s arteterapeutem.) Jaksi samozřejmě pak vycházíme z předpokladu, že chcete, aby barvy ve vašem bytě harmonovaly. Ale třeba máte v úmyslu vytvořit šokující interiér.V tom případě je skládejte podle jiných principů, a berte v potaz i poměry barevných ploch a jednotlivých barevných předmětů.

KOMBINOVÁNÍ BAREV
Odborné publikace uvádějí, že chcete-li, aby z vašeho bytu sálal pocit bezpečného a klidného zázemí, měli byste postupovat podle jednoho ze tří pravidel. (Vezměte si k ruce barevný kruh,nebo vzorník barev.)

 • odstupňujte odstíny jedné barvy od nejsvětlejší k nejtmavší
 • použijte stejně jasné barvy¨
 • použijte barvy ze stejné spektrální oblasti (sousední)

Chcete-li použít barvy protikladné, hovoříme o doplňkovém principu. Ke každé základní barvě lze vybrat doplňující protikladný odstín. Pro snadnější rozhodování,jaké barvy se doplňují, vám nabízíme následující dvojice: " žlutá a fialová » modrá a oranžovočervená » purpurová a zelená.
Jenže záleží i na proporcích. Představte si například oranžové křeslo na modrém koberci. Vstoupíte-li do místnosti, okamžitě si všimnete koberce, a až dodatečně modrého křesla. Chcete-li, aby vyniklo modré křeslo, musíte proto přiměřeně zmenšit oranžovou plochu.Tento proporční princip se pak uplatňuje u každé kombinace. U žluté/fialové v poměru 1 : 3, u modré/oranžovočervené 1 : 2, a u purpurové/zelené 1:1.

OPTICKÉ PŮSOBENÍ
Jestliže jsme kdysi bývali omezeni technologickými možnostmi, například na trhu neexistoval odolný a trvanlivý matný lak na parkety, neřkuli, že nalakovat parkety bylo donedávna považováno skoro za svatokrádežné, dnes je tomu jinak. Nejenže takové laky a mořidla existují, ale jsou nám i dostupná. O barevné škále laminátových podlah je už také téměř zbytečné se zmiňovat. A koberce - už mlčím...Také móda připouští, abychom na stěny, stropy i podlahy použili téměř všechno.
Zasypání takovým množstvím možností, dalo by se říct, že jedinou konstantou zůstává naše oko. Podívejme se proto na optické vnímání světlých a tmavých odstínů:

 • Tmavé odstíny na stěnách a na stropě prostor zmenšují a snižují
 • Světlé odstíny rozšiřují, zvětšují a zvyšují
 • Chladné odstíny modré prodlužují, a nechávají stěny odstoupit
 • Teplé odstíny obsahující červenou nám jdou naproti, tmavé přímo pádí
 • Teplé odstíny žluté jsou vstřícné a prostor rozšiřují.

Jenže někdo má rád tapety, protože tapety nebo bordury nabízejí vzorek. Zdobné papíry se na stěny začaly používat v 17. století ve Francii a Anglii. Průmyslový vzor byl na tapetovou roli poprvé vytisknut v roce 1785. Od poloviny 19. století přichází spolu s rotačním tiskem definitivní boom. Obecně platí, že čím jsou barvy a vzory výraznější, výsledný efekt je silnější.

 • Tapeta s velkým vzorem prostor zkracuje
 • Příčné pruhy na stěnách místnost rozšiřují a snižují
 • Podélné pruhy zvýrazňují výšku a prostor protahují

Aby naše rozhodování bylo ještě zajímavější, musíte si uvědomit, že tato pravidla platí pro prázdný prostor. Ale byt bývá zařízen nábytkem, doplněn závěsy, a nakonec i lidmi. Proto je používání vzorů, pruhů a podobného dekoru velmi ošidné.Velmi se vyplatí zkoušet a zkoušet, případně brát si k ruce inspirativní obrázky.

NA SLOVÍČKO, MALÍŘI
Barevný byt vzniká souhrou všech barevných ploch, tedy jak jsme si již řekli — barvou stěn, podlahy, koberce, nábytku, závěsů a doplňků, včetně působení světla. Ovšem základem, fundamentem, bývá barva ploch pevných, tedy stěn a stropů.
Nejčastěji začínáme rozhodnutím, jak si letos vymalujeme (necháme vymalovat). Bývalo jakýmsi samozřejmým pravidlem, že se malovalo v létě. Dobře se větralo, barvy vysychaly, a netopilo se pánubohu do oken.Vyšší životní úroveň, kvalitnější barvy a pomůcky dnes však dovolují malovat kdykoli.
Především existuje mikrotenová folie, která nestojí více než sto korun a jedním balíčkem přikryjete dvacet metrů čtverečních plochy. Pokud ji kladete na podlahu, položte přes folii jednoduchou vrstvu novin, abyste na ukápnuté nebo vylité barvě neuklouzli. Dále si kupte kvalitní váleček, například vlněný a držadlo odpovídajícího průměru (pozor, vyrábějí se různé). Po důkladném vyprání můžete váleček používat opakovaně. Nekvalitní válečky zcuckovatějí, a barvu pak nanášejí nerovnoměrně. Malovat štětkou je také možné, i když víc cáká.V každém případě budete potřebovat i plochý štětec na rohy, linii těsně nad podlahou, okolo oken a na jiné dokončovací zásahy. Pak si pořiďte mřížku na otírání přebytečné barvy, hranatý kbelík a je to.
Máte-li popraskanou omítku, potřebujete-li vyrovnat nerovnost, díru po skobě, existují vodou ředitelné tmely, které lehko nanesete stěrkou nebo špachtlí. Oproti sádře mají výhodu, že netvrdnou pod rukou, někdy ovšem po vyschnutí trochu propadnou, a je nutné místo přetmelit ještě jednou. Míchání odstínu doporučuji ponechat na drogistech. Škála jimi nabízených barev je mnohem bohatější, než kterou jsme schopni dosáhnout my. Kdo z nás ví, jaký odstín nakonec vznikne smícháním tří tónovacích pigmentů? Odborníci to vědí. Zapište si ovšem číslo nebo název odstínu pro případ, že byste potřebovali barvu dokoupit. Zkušenost také napovídá, že odhadnout,jak bude odstín vybraný podle několikacentimetrového proužku vypadat ve velké ploše, je ošidné. A pozor - na vzorníku ho vnímáte v kontrastu s bílou nebo vedlejší barvou! Navíc vám většinou nepůjčí vzorník domů, abyste si ho mohli přiložit na zeď. Obecně a s velkou subjektivní licencí lze říct, že velmi světlé barvy ve velké ploše opticky ještě zesvětlejí a znicovatějí, tmavé ztmavnou a vše si podmaní.
Pak umyjte nářadí, sbalte folii a čekejte na reakci okolí.V nejhorším případě se znovu vypravíte k bankomatu a do drogerie. Život je přeci tak pestrý.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama