Úvod > bydlení > Jak bezpečně proplout vánočním časem

Jak bezpečně proplout vánočním časem

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Autor:    Foto:london-fire.gov.uk, SXC
Jak bezpečně proplout vánočním časem

Vánoční svátky a oslavy konce roku by měly být příjemnou dobou rodinných návštěv, lenošení, dárků a pohody. Abychom si svátky opravdu užili, nesmíme zapomínat také na bezpečnost! Kromě zaskočených kostí a žlučníkových záchvatů na nás může číhat řada dalších nástrah, které by z pohádkových chvilek v rodinném kruhu mohly udělat spíše peklo. Poradíme vám, na co všechno si dávat pozor, abyste předešli případným kalamitám.
 
Nevím, jak jinde, ale v naší rodině se k Vánocům a vůbec svátkům kolem váže řada historek, které se po letech dají považovat za humorné. Z paměti mi vyvstává například babička s rozsvícenou čelovkou šátrající dědečkovi hluboko v krku obří pinzetou, hromadné odlupování vosku z koberce, strýček, který po bujaré silvestrovské oslavě sotva chodil a další nepublikovatelné příhody. Jak se tedy vyvarovat podobně nepříjemných patálií…

 

Oheň v bytě

Svit svíčky k Vánocům neodmyslitelně patří. Romantické světlo svíček navozuje tu pravou sváteční atmosféru, ale také parádně hoří. Zejména na již mírně vysušeném jehličí. Opatrnost je v tomto případě opravdu na místě, stačí chvilka nepozornosti a místo rodičům voláme hasičům. Stromek ozdobený pravými svíčkami sice může vypadat působivě, přednost by ale měla mít především bezpečnost.
 
Se svíčkami je celkově rozumné zacházet velmi opatrně. Kromě nežádoucích ohníčků umějí nadělat pěknou paseku například rozlitým voskem. Dvojitou dávku pozornosti pak musí mít zejména rodiny s dětmi nebo seniory, malé děti rády sahají do plamínku, zatímco babička či dědeček mohou s hořící svíčkou snadno zaškobrtnout, a pak už mají události poměrně rychlý sled…
 
Naprostou samozřejmostí by tedy mělo být bezpečné umístění svíček, stabilní plocha, místnost bez průvanu, daleko od záclon, atd. Hořící svíčku rozhodně nenecháváme bez dozoru, a rovněž zapomeneme na zdánlivě romantické usínání při plápolajícím světle.
Pozor také na domácí mazlíčky.

 

Made in China

Nejen svíčky a živý oheň jsou nástrahami svátků, velmi nebezpečné mohou být také různé svítivé dekorace ze stánkového prodeje. Blikající barevné žárovky na stromeček za podezřele výhodné ceny mají tendenci ke zkratům, občas probíjejí a celkově jsou dost nebezpečné. Samostatnou kapitolu pak tvoří pyrotechnika spojená s koncem roku, tam se spořivost skutečně nevyplácí. Velký pozor také na rodinné vědátory a kutily, kteří rodinu přesvědčují, že podomácku vyrobená petarda bude hezčí/barevnější/poletí výš, atd.
 
Hasiči a záchranáři by na toto téma mohli vyprávět a pohled na zkrvavené ruce (v tom lepším případě) určitě není tím pravým vstupem do nového roku. Takže – nakupovat výhradně v kamenných obchodech, s novoroční pyrotechnikou zacházet dle návodu a opatrně (nikoliv v podnapilém stavu) a NIKDY s nimi nenechat manipulovat děti!

 

Pozor na jídlo i pití

Fakt, že se o Vánocích a svátcích kolem nich hoduje více, než je zdrávo, není třeba popisovat. Opatrnost při konzumaci kapra, který je drobnými kůstkami doslova protkán, je také známá, a hrozba nejrůznějších žlučníkových záchvatů či kolik mnoha lidmi ověřená. Proč se vlastně během svátků přecpáváme k prasknutí a pak jen začátkem ledna lamentujeme nad škrtícími kalhotami? Smažené, salát s majonézou, chlebíčky, talíře cukroví, a další pochutiny jsou ale někdy doslova nebezpečné, takže v tomto období platí dvojnásob ověřené - všeho s mírou.
 
A neměli bychom v tomto ohledu zapomínat ani na domácí mazlíčky. To samé platí i o pití, hlavně alkoholických nápojů.  
 
Nějaká sklenka ke Štědrovečerní večeři pochopitelně patří, na oslavy konce roku také, ale bujaré opíjení, ze kterého se křísíme půlku ledna, je zbytečné.

 

Dárky s překvapením

Ač se to na první pohled nezdá, opatrní bychom měli být i s výběrem dárků. Samozřejmostí je nekupovat nebezpečné dárky na tržnicích (na ty, kterým bychom se měli vyhnout, upozorňuje například Česká obchodní inspekce), ale také se předem zamýšlíme nad tím, zda bude dárek vhodný. Leckdy totiž může taková věc způsobit řadu trablů hned pod stromečkem. Stačí podarovat batole hračkou s malými dílky, pejskovi připravit překvapení v podobě nekvalitní gumové hračky, kterou během pár minut rozkousá i s vnitřkem a bohužel často i sežere, nemluvě o všelijakých dětských zbraních, s nimiž si rozdováděné děti často přivodí nejeden úraz…
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama