Úvod > bydlení > Máte přehled o domácím účetnictví?

Máte přehled o domácím účetnictví?

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Autor:    Foto: iinfo.cz, decapitecpa.com, inloughborough.com, SXC
Máte přehled o domácím účetnictví?

Povánoční období je jedním z těch, kdy si palčivě uvědomujeme, že naše výdaje už opět převyšují příjmy. V lednu většinou nastává doba šetření, kterou poněkud odsunují na únor ti z nás, kteří dostali pod stromeček hotovost a mohou tak snadněji využít povánočních výprodejů a slev k utrácení.
 
Většina lidí si ale právě v tomto okamžiku začíná utahovat opasky. Bohužel ne všem se to daří efektivně, peníze se často rozkutálí všemi směry a mnohdy je po výplatě nestíháme na svém osobním účtu ani zaznamenat. Pro co možná nejvyšší eliminaci negativních důsledků neřízeného utrácení je potřeba dostat své peníze pod kontrolu, a to nejlépe tak, že si začneme vést domácí účetnictví.

 

 

Výhody papírového správce
Klasickým, dnes již spíše zastaralým způsobem vedení domácího účetnictví je zapisování všech příjmů a výdajů do běžného sešitu. Tento způsob je stále efektivní, protože do fyzické formy přehledu svého domácího hospodaření můžete nahlédnout kdykoliv. Jednoduše si do sešitu nalinkujete sloupec pro datum, označení konkrétní položky a dále jednotlivé sloupce pro příjmy a výdaje. Tuto práci si můžete ušetřit i tím, že si místo prázdného, byť linkovaného sešitu pořídíte předtištěný peněžní deník. Výhoda papírového správce financí spočívá v tom, že si mezi řádky můžete zapisovat poznámky a také se ve svém rukopise většina lidí dobře orientuje.

 

 

Přehledně elektronicky
Pokud preferujete elektronické formy účetních záznamů, úplně nejrychlejším a nejjednodušším způsobem je vytvoření tabulky v tabulkovém editoru, v níž opět nadefinujete sloupce podobně jako v papírové formě peněžního deníku. Výhodou „excelovské“ tabulky je její přehlednost, na jednom listu si můžete rychle prohlédnout své příjmy a výdaje třeba za poslední měsíc a různobarevně označovat políčka s konkrétními typy částek.

 

 

Domácí účetnictví
Existují ovšem i specializované programy pro účetnictví, které si nainstalujete na svůj počítač a obratem můžete začít využívat množství funkcí a pomůcek, jež většina z nich nabízí. Programy jsou k dispozici jak v placené verzi, tak i zdarma a je jen na vás a vašich nárocích, který z nich si vyberete.
 
Mezi standardní funkce každého programu pro domácí účetnictví by měly patřit sestavy pro členění účetních položek podle různých kritérií, například podle toho, kterého člena domácnosti se konkrétní položka týká nebo podle účelu nákupu. Měli byste tedy získat přehled o tom, zda se jedná o koupi jídla, spotřebního zboží, služeb, placení účtů za telefon nebo zisk z hlavní či jiné výdělečné činnosti. Dále by součástí systému měly být grafy týkající se třeba konkrétně spotřeby energií či využívání rodinného vozu. Výhodou je pak kniha jízd, kam lze zapisovat počet kilometrů najetých každý den a podle toho optimalizovat výdaje na paliva či provozní náklady.

 

 

Člověk, který přejde z „finanční anarchie“ do režimu poctivého domácího účetnictví se často diví, kde všude může nějakou tu stokorunu měsíčně ušetřit. Nechceme vás tímto nabádat k tomu, abyste ve volném čase jen počítali peníze. To by bylo kontraproduktivní. Nicméně ne nadarmo se říká, že co je doma, to se počítá. A byla by škoda nechat otevřený byť jediný ventil, kterým by nekontrolovaně a hlavně zbytečně proudily finance z rodinné kasičky pryč.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama