Úvod > bydlení > Topení v koupelně

Topení v koupelně

Rubrika: Koupelna    Vyšlo:
Autor:    Foto: calfinder.com, idealbathrooms.ie, sunraycomfort.com.au, SXC
Topení v koupelně

Jistě nám dáte za pravdu, že koupelna bývá obvykle místností, v níž z celého domu potřebujete nejvíce tepla. Ať už si dáváte rychlou sprchu nebo si raději vychutnáváte perličkovou lázeň, rádi byste z ní vyšli do příjemně temperovaného prostředí. Existuje mnoho možností, jak koupelnu vytopit tak, aby pro vás pobyt v ní od podzimu do jara nebyl nepříjemným zážitkem.
 
První z možností představuje klasické napojení koupelny na systém ústředního vytápění. A je úplně jedno, zda topíte plynem, elektřinou či tuhými palivy. Důležitý je spíše výběr topného tělesa, a to jak podle materiálu, tak podle tvaru.
 
Důležitý je výběr materiálu
Materiálové rozdělení radiátorů lze členit následujícím způsobem: na trhu dnes naleznete radiátory ocelové, hliníkové, litinové, chromované i měděné. Do koupelny se hodí všechny, ale vlhké prostředí nejlépe zvládá měď, paradoxně vcelku opomíjený materiál. Přitom náklady na koupi měděného radiátoru bývají jen zhruba dvakrát vyšší, než je tomu u klasických deskových ocelových topných těles. Jejich další výhodu představuje i dobré vedení tepla a extrémně dlouhá životnost.
 
Dlouho vydrží i radiátory litinové, které však velice špatně vedou teplo. Hliníková varianta zase ušetří provozní náklady, protože díky efektivnímu využití tepla není potřeba k dosažení příjemné teploty kotel „rozpálit“ naplno.

 

 

Žebříky na teplo i sušení
Nyní se podívejme na tvary topných těles. Konzervativnější zákazníci dají přednost klasickým deskovým či žebrovým radiátorům, ti praktičtěji založení sáhnou po oblíbeném žebříku, na němž se dají v topné sezóně dobře sušit ručníky i jiné prádlo. Barvu žebříku volte samozřejmě tak, aby vám dobře ladila se zbytkem interiéru koupelny. A koupíte-li si žebřík elektrický za účelem občasného vytápění, doporučujeme k němu přikoupit termostat - ušetříte spoustu peněz za energie.

 

 

Komfort podlahového topení
Dalším běžným typem vytápění je podlahové topení, které většinou tvoří trubky položené pod dlažbou v betonovém potěru (teplovodní řešení) či topné rohože, kabely či fólie natažené spirálovitě pod povrchem podlahy (elektrické řešení). Nespornou výhodou podlahového vytápění je teplo od nohou a rozprostření komfortní teploty po celé místnosti.
 
Podlahové topení lze opět napojit na termostat, a pokud vstáváte v sedm ráno, není nic jednoduššího, než nastavit pravidelné roztopení koupelny na půl šestou, aby bylo na koupání pěkně teploučko, a v noci pouze temperovat třeba na patnáct stupňů. Opět se tím ušetří spousta energie.
 

 

 

A když už jsme zmínili šetření, trubkové podlahové vytápění lze dokonce napojit na okruh odpadu ze sprchy a nakombinovat s jiným typem topení, například s radiátorem. Obecně je člověku v koupelně největší zima právě poté, co vyjde ze sprchy. Takto řešené podlahové vytápění je aktivováno ve správnou chvíli. Teplá voda ze sprchy totiž ještě nějakou dobu po jejím zastavení proudí podlahou a tak ji vyhřívá. Je tedy využita hned dvakrát.
 
Na trhu se vyskytují ještě individuálně řešená zařízení, která mají za úkol navíc oslnit každého návštěvníka. Za všechny jmenujme třeba umělý kámen, který mimochodem opět šetří elektrickou energii.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama