Úvod > bydlení > Soukromí za paravánem

Soukromí za paravánem

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Autor:    Foto: pekny-nabytek.cz, paravany-diverzo.cz, spokojenazena.cz, IKEA, paravany.aum.cz
Soukromí za paravánem

Když se řekne paraván, nejspíš se vám vybaví úryvek z filmu pro pamětníky, pohádka apod. Že by tedy staromódní záležitost? Omyl, tento kus nábytku může zdobit interiéry i v dnešní době. Už dávno neslouží pouze k vytvoření intimního prostoru pro převlékání, ale také jako designový kousek pro zajímavé členění prostor, pro vytvoření koutku soukromí na čtení, učení či jako atraktivní kus nábytku pro hru se světlem.
 
Historie paravánů je velmi bohatá, datuje se do období cca 3. století před naším letopočtem, kdy jako první jeho praktických „služeb“ využívali lidé v Číně. Postupem času se jeho používání rozšířilo i do ostatních zemí světa. Dříve se většinou jednalo o dřevěné paravány složené ze tří pohyblivých dílů, dnešní nabídka je nesmírně pestrá co do tvarů i materiálů. Velmi rozdílné jsou i ceny, zatímco počáteční cena nejlevnějších variant se pohybuje kolem dvou tisíc, za designové kousky můžeme zaplatit až desetitisícové, i statisícové sumy. Pojďme si paravány představit blíže.

 

 

Co je to paraván?

Jedná se o většinou přenosnou, často i skládací zástěnu vysokou kolem dvou metrů, která se skládá obvykle ze tří až čtyř dílů. Využití paravánů je velmi pestré – od dělicí příčky mezi jednotlivými místnostmi v bytě až po zajištění soukromí například v bytech, kde je nedostatek členitého prostoru či k vytvoření soukromí v kancelářském koutku. Existují i varianty, které jsou odolné povětrnostním podmínkám a ty potom mohou být efektním doplňkem na terasách a chránit nás nejen před větrem, ale také například před zvídavými sousedy.

 


 
Své využití mají paravány i v kancelářských prostorech, kde zejména v otevřených kancelářích typu „open space“ mohou zaměstnancům dopřát alespoň trochu pocitu soukromí.

 

 

Materiály paravánů

Mezi nejběžnější varianty patří paravány skládající se z kovových, plastových nebo dřevěných rámů vyplněných textilií či polstrovanými plnými deskami. Méně obvyklé jsou výplně z voskových pláten, potištěných lněných pláten či dokonce hedvábí, papíru nebo proutí. V poslední době jsou „in“ také netypické materiály jako například sklo, termoplasty nebo akryláty. Většinou již nejde o zástěnu, ale o designový doplněk místnosti.

 


 Textil, plátno, hedvábí, papír – první dvě varianty patří mezi nejrozšířenější druh, nabízejí se s potisky, s fotografiemi přírodních scenérií, nebo je i možnost nechat si natisknout dekor dle vlastního výběru. Cena paravánu s potištěným textilem se pohybuje od 2 000 – 3 000 Kč. Ručně malované hedvábí či ruční papír nám z tohoto doplňku udělá originál, za který si pochopitelně připlatíme. Jeho ceny se pohybují kolem 5 000 Kč a výše. Ačkoliv jsou tyto poslední varianty krásné a co kus to originál, nedoporučujeme je do bytů s malými dětmi, mohly by se snadno poškodit.
 Bambus, ratan – populární varianta přírodních druhů paravánů – dřevěná konstrukce bývá vyplněna proutím, bambusem či ratanem. Tyto druhy paravánů se většinou dovážejí ze zahraničí a podle použitého materiálu a zpracování se určuje i cena. Mezi nejlevnější patří ratanové, za které zaplatíme kolem 2 000 Kč, bambusové výplně pak stojí kolem 3 000 Kč a výše.

 


 Potisky: obrazy a fotografie – oblíbené jsou také paravány s motivy známých obrazů (např. Alfons Mucha) či fotografií – ať už přírody – květin, moře, hor, atd., tak lidí, zvířat, apod. Za podobné motivy natištěné na lněné plátno zaplatíme kolem 4 000 Kč.
 Atypické paravány – plast – velmi atraktivním doplňkem mohou být zajímavé plastové paravány spojené z dílků. Takové paravány působí mladistvě a dají se s nimi v bytě vytvořit designové kreace. Jsou dodávány rozmontované, takže musíme počítat s montáží navíc. Výhodou je naopak fakt, že si jednotlivé dílky můžeme nakombinovat dle vlastní fantazie a že bude celé dílo působit velmi originálně. Ceny těchto druhů paravánů bývají příznivé, pohybují se od 2 300 Kč.

 


 Originál s uměleckou hodnotou – existují také paravány, které jsou samy o sobě uměleckým dílem, cena pak ale bude výrazně vyšší. Například v některém z renomovaných designových studií si můžeme vybrat zástěny s atypickou výplní z řetízků a ceny se mohou vyšplhat i přes 40 000 Kč. Na tyto designové kousky dokonce existují i aukce, kde můžete pořídit opravdové unikáty.
 Venkovní paravány – venkovní varianty se většinou vyrábějí z masivního dřeva speciálně upraveného laky pro odolnost povětrnostním podmínkám. Existují verze jak s plnou výplní, tak s otvory. Ceny se pohybují kolem 4 000 Kč.

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama