Úvod > bydlení > Obezděný ráj

Obezděný ráj

Rubrika: Právě vyšlo    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2006 Číslo 4
Autor:    foto Petr Zhoř
Obezděný ráj

Na místě víc jak stoletého domku vyrostl nový zvětšený o přístavbu a zimní zahradu. Pán domu je Angličan, takže dobře využitý prostor zařizovali tak trochu „po anglicku“.

Manželé se rozhodli pro rekonstrukci z prostého důvodu - mají rádi starší domy i zahradu. Původní domek míval půdorys 7 x 10 metrů se dvěma obytnými místnostmi v přízemí. Na půdě pod střechou se skladovalo seno. Právě tam našly už dospělé děti našich hostitelů původní plány, které teď zdobí jednu ze stěn obývacího pokoje.

NECHTĚNOU STAVBYVEDOUCÍ
Stavební firma starý dům částečně zbourala a postavila základy. Pak bohužel došlo na tolik obávané nečekané okolnosti. Kvůli náhlému úmrtí vedoucího stavby se paní domu rozhodla skončit s prací v Asociaci restaurátorů a začala vést stavbu. Nebylo na výběr, banka by manžele penalizovala za nevyčerpané peníze. A tak byla od ledna do října dennodenně na stavbě, manžel vedl finance, a dům tak dokončili jen s půlročním zpožděním.
Protože se manželé museli částečně držet podoby domu z roku 1897, najdeme v původním prostoru kuchyni spojenou s jídelnou a obývací pokoj. Ten je rozšířený o přístavbu, do níž se ještě vešla předsíň, koupelna se sprchovým koutem pro hosty i komora. V podkroví jsou tři ložnice. Z té největší vcházejí majitelé do vrchní části přístavby, ze které si udělali šatnu. Asi nejvýjimečnější je koupelna v přistaveném arkýři.
Snad víc cihel než samotná stavba spolykala oprava polorozbořené zdi, která obklopovala zahradu. Zvolili ji už dřívější majitelé, aby se hlavně z jižní a východní strany oddělili od sice klidnější, ale přece jen hlavní komunikace, která se točí těsně okolo domu. Ten je chtě nechtě orientovaný na sever, což přináší výhody hlavně vlétě, kdy je v něm příjemný chládek.

Chcete vědět víc? Tento a mnoho dalších článků přináší dubnové číslo časopisu DOMOV, které je na stáncích od 23.března.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama