Úvod > bydlení > V secesi romanticky

V secesi romanticky

Rubrika: Na návštěvě    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2005 Číslo 3
Autor:    FOTO ŠTĚPÁN GRYGAR
V secesi romanticky

Rodina světoběžníků a podnikatelů s uměleckým duchem nás pozvala do svého modro-bíle a pastelově laděného bytu v secesní mariánskolázeňské vile. Jak tvrdí domácí paní, tady už nemusíte nic zásadního vytvářet, promyšlená dispozice a prostor to udělají za vás.

Představy o rodinném domě nechali manželé pomalu přirozeně  roztát. Důvod byl ryze cestovatelský: Manžel je trenér golfu a k tomu jezdí pracovně do Lipska, takže je půl týdne v âechách a půl v Německu. Protože se k němu často přidá i zbytek rodiny, začali raději hledat hezký velký byt na slunném zeleném místě. Prošli jich desítky. Půvab přelomu století a první republiky ale často vzal za své necitlivými stavebními úpravami socialistického vkusu.
Byt našli po nekonečných sedmi letech - v secesní vile z roku 1908, v klidném prostředí, nedaleko parku a s výhledem. Se sluncem vstáváte v koupelně, snídáte v kuchyni, pak se paprsky stěhují z ložnice do dětského pokoje a na terasu, aby vás konečně oslnily navečer v obývacím pokoji. Všechny místnosti jsou průchozí vlastně jen na terasy a teprve z nich do jednoho dalšího pokoje, z kterého vyjdete zase do předsíně. Z té vedou dveře do všech čtyř obrovských místností se čtyřmetrovými stropy, do koupelny a na toaletu. „Rodina, která tu bydlela před námi, naštěstí podnikala, takže neměla čas na dramatické předělávky typu vestavěných pater a nechala všechno tak, jak bylo," provází nás paní Dana.
Pro stavební úpravy se manželé rozhodli v kuchyni a koupelně. Kuchyni do písmene eL uřízli pomyslnou nožičku s oknem a přidali ji ke koupelně, která tak dostala světlo ze dvou stran. A protože chtěli i od kávy v kuchyni přehlédnout halu a v dálce tušit vyhlídku z oken obývacího pokoje, posunuli o pár desítek centimetrů dveře do kuchyně. Z obývacího pokoje ještě probourali vchod na terasu. Dělala se nová koupelna, podlaha v hale, brousily a lakovaly stoleté parkety. „Rok jsme zvali řemeslníky a já jim brnkala na nervy," vzpomíná paní Dana. „Vůbec nejdražší byla oprava oken a dveří. Okna s dvaceti nátěry nedoléhala a kvetla kolem nich plíseň. Šikovný truhlář - restaurátor je všechna opálil, zbrousil i natřel. Nebudete tomu věřit, ale strávil s tím celý rok."

Ve stylu měla rodina naštěstí jasno.V tom jí dalo školu cestování. Cit pro detail a soulad si paní Dana vytříbila i na umělecké průmyslovce, a vlastně podobně jako svůj byt zařídila i místní hotel nejen pro golfisty Villa Golfista, který s manželem provozují. Ostatně takhle světle a romanticky už bydleli v paneláku. Odtud mají asi polovinu věcí, ostatní je staronové. „Třeba v Německu je všechno moc dokonalé," srovnává paní Dana. „Zařízení přece nemusí být perfektní a příliš drahé, zvlášť když nepůsobí teple. Myslím, že i laciná věc, když je dobře umístěná, může vypadat skvěle. Manžel mi nechal volnou ruku a doufám, že se mu to líbí. A když váhám? Pak je mi oporou přítelkyně, která nejenže profesionálně zařizuje interiéry, ale sjezdila celý svět a má estetické cítění. Když máte s někým hezký přátelský vztah, tak některé věci zkrátka musíte společně probírat. I když já mám spíš romantičtější, ona střídmější vkus," dodává spokojeně.

Bytu v secesní vile stačí jen nádech secesního zařízení. Zvlášť když máte malé děti, které by musely kolem „muzejních exponátů" chodit obloukem. Stačí skombinovat pár stylových kusů nábytku nebo doplňků s dobře vybraným novodobým i starším zařízením. Když si najdete trochu času a všechno pěkně barevně sladíte, budete bydlet moderně v krásných už téměř historických prostorách. Určitě se ale vyplatí obnovit stylové vybavení, jako třeba prosklenou stěnu se vstupními dveřmi, případně je nahradit dobovou replikou.

„Dům se směrem ke střeše zužuje. Sousedi pod námi mají terasy celé zastřešené, naše jsou kryté jen z poloviny a nad námi zase úplně, ale plochu mají poloviční. V podkroví je ještě mansardový pokoj bez sociálního zařízení, tam spí babičky, když přijedou na návštěvu," vzomíná paní Dana. „Když jsem poprvé stoupala po schodišti a uviděla původní prosklený vstup, tušila jsem, že je to konečně to pravé, že do domu nikdo nestačil necitlivě zasáhnout. A i když jsme měli na výběr ještě tři byty o ulici výš, najednou bylo rozhodnuto. Dnes víme, že jsme udělali dobře."
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama