Úvod > bydlení > V moderní domácnosti se pere i suší automaticky

V moderní domácnosti se pere i suší automaticky

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Autor:    Foto: gizmodiva.com, nakupuj.com, biela-technika.sk, SXC
V moderní domácnosti se pere i suší automaticky

Kdo by neměl rád čisté, vyžehlené a pokud možno voňavé prádlo. Ostatně právě proto si pořizujeme pračku. V dřívějších dobách bylo rozhodování o tom, jaký typ koupíme, ulehčeno velice úzkým výběrem v tomto segmentu. Za posledních 20 let se však trh s pračkami a sušičkami prádla poněkud rozrostl co do počtu značek a různých typů, což je na jednu stranu určitě dobře, na stranu druhou však velký výběr může být často poněkud matoucí.
 
Pro některé zákazníky jistě sehraje roli prvotního impulzu k výběru konkrétního spotřebiče jeho design. Je sice určitě vhodné zvolit nerezovou pračku či sušičku s ostrými hranami do místnosti, v níž se již podobně laděné přístroje nachází, nicméně primárně bychom se měli rozhodně dívat po jiných parametrech.

 

 

Kam s ní…
Především je potřeba se orientovat podle velikosti prostoru, který na nový přírůstek k vašim spotřebičům máte určený. V moderních bytech se pračky stále častěji umisťují do kuchyňské linky, kde využijete poměrně úzká vestavná zařízení s bočním plněním. Do miniaturní koupelny se zase hodí pračky s plněním horním se šířkou pouhých 40 centimetrů.
 
Za kolik…
Neméně důležitým parametrem výběru je spotřeba vody a elektrické energie u konkrétního typu. Ceny energií neustále rostou, a kvůli tomu se provozní náklady stávají nezanedbatelnou položkou i u bohatších domácností. Svou roli zde ale jistě hraje i ekologická odpovědnost vůči přírodě. Proto byste se měli poohlížet po pračce, která je energeticky co nejméně náročná – zde doporučujeme typy s méně než 1 kWh příkonem elektřiny. Spotřeba vody by se za jeden prací cyklus neměla dostat výrazněji nad 40 litrů. Taková pračka bývá typicky označena energetickou třídou A+, nicméně prodejce by měl mít k dispozici přesné parametry, důležité k vašemu rozhodování.

 

 

I kvalitní materiály je třeba ošetřovat…
Co se týče materiálů, určitě se dívejte po typu s vanou a bubnem vyrobenými z nerezu, díky čemuž pračka déle vydrží. Samozřejmě za předpokladu, že ji budete aktivně udržovat, například zbavovat vodního kamene. Výhodou je jistě i automatická volba režimu podle vloženého druhu prádla, což ocení zejména muži v domácnosti.

 

 

Se sušičkou v zimě…
Nyní se zaměříme na sušičky prádla. Ty jsou zejména v zimních měsících důležitým a praktickým doplňkem domácnosti. Jejich nevýhodou je, že opět zabírají místo. Přesto je vhodné koupit sušičku odděleně od pračky a úsporu místa, kterou by jinak zakoupení kombinovaného přístroje přinášelo, vyřešit jiným způsobem - třeba instalací kitu pro „posazení“ sušičky na pračku.
 
Pozor na kombi…
Hlavním důvodem nepraktičnosti pračky se sušičkou je nutnost vícenásobného sušení, což kromě nadbytečné energie bere i čas. Bílé a barevné prádlo na jeden program nevyperete, a tudíž ani najednou neusušíte. Navíc sušička v takovém případě většinou nezvládne účinné žehlení a vy to za ni zkrátka budete muset dodělat, což opět zbytečně zabírá spoustu času.

 

 

„Dedikované“ sušičky existují dvojí: kondenzační a odvětrávací. Pokud máte možnost vyvést z domu na fasádu trubku (podobně jako u digestoře), pořiďte si jednoznačně druhý typ. Kondenzační sušička je určena zejména pro „panelákové“ domácnosti, které takovou možnost nemají. Její princip spočívá v tom, že vodu z prádla kondenzuje do speciální misky, z níž ji pak jednoduše vylijete do vany.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama