Úvod > bydlení > Šatna bytu slouží

Šatna bytu slouží

Rubrika: Interier    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2005 Číslo 3
Autor:    foto archiv
Šatna bytu slouží

To, co je u bytů západoevropského střihu samozřejmostí, je u nás stále považováno za luxus, se kterým se nezdržují ani projektanti nových bytovek. Přitom šatna šetří místo. Nevěříte?

Seděla jsem na návštěvě a poslouchala nářky hostitelky,jak se jí do bytu nic nevejde. „Vždycky jsem toužila po pořádné šatně," povzdechla si, „ale to tady nejde." Požádala jsem o metr. Začala hra, kterou si můžete zkusit i vy doma.Velká skříň po rodičích v ložnici zabírala prostor 210x60 cm. Trojdílná skříň v předsíni 150x55 cm. Pak tu ještě byly komoda, vlastně dvě na sobě: 80 x 40 cm, a vedle sestava menších zásuvek -40 x 40 cm. Sečteno a podtrženo, celkem byla úložnými prostory zastavěná plocha o délce 480 cm, a šířce 40-60 cm. Ale to není všechno. Skříně musíte otevírat a zásuvky vytahovat, musíte mít možnost procházet. Skříň o hloubce 60 cm má i dveře 60 cm, přidejme prostor na protáhnutí a najednou skříň nezabírá šedesát centimetrů, ale metr a půl. Nakonec jsme došli k neuvěřitelné ploše 480x150 cm, nebo 210x385 cm - prostě nám vyšla místnost, která má cca 7 m2! Celý ten prostor padl na skříně a nutný odstup, který nelze jinak využít. Do dlouhého ticha kamarádka podotkla, že to má ještě svetry v knihovně, a boty na záchodě. Nad měřenými objekty bylo samozřejmě volné nevyužité místo až do stropu.

ŘEŠENÍ?
Jistě, sečtená plocha ještě není plocha reálná, ve starém bytě vám někdy dispozice prostě šatnu nedovolí. Pro výše uvedený případ je okamžitým řešením využít volný prostor a dát nástavce na skříně v předsíni, nebo, což je lepší, se zbavit staré skříně a nahradit ji vestavnou skříní až do stropu, opatřenou posuvnými dveřmi.
Ale pokud se teprve na byt chystáte, pokud máte možnost zasahovat do projektu, trvejte na šatně. Váš byt velice získá. Dnes se dokonce projektují šatny i tak, že jsou částečně otevřené a elegantně řešenými úložnými prostory dokreslují vzhled interiéru. Na to musíte mít ale už dost místa a důležité je i to, aby v bytě byla dobře oddělena klidová, odpočivná část bytu (šatna je vždy její součástí) od části provozní, kde se vaří, pere, apod. Oblek, nasáklý kuchyňskými výpary, ničí image ve společnosti naprosto spolehlivě. Samozřejmě se v prostorách s otevřenou šatnou nekouří.
Uzavřená šatna musí mít zajištěný zdroj světla a také větrání. Pokud šatnu vytváříme předělením, zkrácením místnosti, je dobrým řešením zvolit pro dělící příčku sklo, perspex, komůrkový polykarbonát - prostě průsvitný materiál (viz rozkresy dole).

JINÁ ALTERNATIVA - VESTAVNÁ SKŘÍŇ
U šatny se počítá s dokonalým využitím stěn od podlahy až ke stropu. Vestavné skříně to umí také, a pokud u vás šatna nepřichází v úvahu, zamyslete se nad touto variantou. Přidáte-li posuvné dveře, bude úspora místa rozhodně zajímavá.
Výrobci dokáží navrhnout skříň na míru podle možností vašeho bytu, využít zkosení, výklenků, nabídnou individuální vnitřní uspořádání. U úsporného a praktického skříňového systému se instaluje pouze vodicí kolejnice na strop a podlahu, a bočnice. Zadní stěna není nutná.Vodicí kolejnice jsou pružné, posuvná kolečka, která „vodí" dveře, se mohou výškově upravovat. Vyrovnávají se tak nerovnosti a dveře dobře sedí.

Existuje však i systém, kdy je posuvný systém ukryt v oboustranném kovovém dveřním rámu. Lze jej využít i jako příčky, kterou vytvoříme v dané místnosti předěl nebo právě šatnu.
Čelní plocha vestavných skříní už dávno nemusí být kompaktní dřevěná, zrcadlo opticky zvětší místnost, sklo — nejraději pískované či perspex,jsou módní a elegantní, stejně jako perforovaný hliník. Dobře vypadá i výplet z dýhových pásků. Výběr je opravdu široký.
Před konečným rozhodnutím porovnejte nabídku několika výrobců, zajímejte se o cenu za jeden metr čtvereční, lhůty dodání a možnosti splátek. To platí i pro šťastlivce, kteří se chystají na šatnu, výrobci vestavných skříní si s ní samozřejmě dokáží poradit.  


JAK UKLÁDAT

  • do výšky nad 180 cm se dávají sezónní věci
  • do spodních částí úložných prostorů pod 70 cm ukládáme věci, které se snadno vyjímají,abychom se nemuseli moc shýbat
  • optimální výška šatní tyče od země je 160- 180 cm (záleží samozřejmě na výšce uživatelů)
  • úklid a přehledné hledání usnadní výsuvné police a zásuvky a drátěné koše s pojezdem
  • nezapomeňte na schůdky, dosažitelná výška pro úklid se pohybuje kolem 190- 195 cmNajdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama