Úvod > bydlení > Ve stylu francouzského venkova

Ve stylu francouzského venkova

Rubrika: Na návštěvě    Vyšlo:
Autor:    Foto: Novaline, Bella rose, Allposters, Dekrisdesign, Eclecticrevisited, Sapho, Homedesigndecorating, Maison kitchen, Luvdecorating
Ve stylu francouzského venkova

Tento styl v zařizování interiérů je nejen u nás, ale i ve světě velmi oblíbený. Je to hlavně tím, že interiéry v tomto duchu jsou útulné a přívětivé, přitom vzdušné a rozhodně ne fádní. V duchu francouzského venkova si zařizují své domovy nejen starší páry, jak by se mohlo zdát, ale převážně jej obdivuje mladší generace. Jde o jakýsi návrat ke kořenům, k přírodě, což je v současné době významným celosvětovým trendem.
 
Ptáte se, jak jednoduše vytvořit interiér v duchu francouzského venkova? Není to nic složitého, je však potřeba dodržovat několik zásad.

 

 

Podlaha
Nejvhodnější podlahovou krytinou je dlažba v rustikálním duchu s jakousi patinou. Volit lze z odstínů šedé, béžové, ale i čokoládově hnědé, terracottové či antracitové. Na podlaze se také může objevit výrazný dekor dřeva. V ideálním případě by mělo být dřevo pravé, ale použít lze i vinyl či laminát imitující jeho dekor.

 

 

Nábytek
Světlý lak hraje prim, dvířka jednoduché rámové konstrukce jsou doplněna stylovými úchytkami. V interiérech se objevují také repliky či původní kousky. Nábytek nemusí být dokonale zpracován, patina a jemné nedokonalosti k tomuto stylu patří.
 
Technik patinování je mnoho. Nejběžnější je nanesení povrchové úpravy a její destruování, např. setřením, poškrábáním, kartáčováním apod. Používají se i fóliovaná dvířka s motivem patiny nebo se patinuje pomocí speciálního laku.
 
Kromě světlého laku můžeme na nábytek použít i tmavé dřevo. Setkáte se i s kovanými prvky, velmi oblíbené jsou kované židle či postele.

 

 

Stěny
Na stěnách se objevují tapety, které mají jemné květinové vzory. Ty se nejčastěji používají do ložnic čí dámských pokojů. Zdi nemusí být dokonale omítnuty, i zde platí, že nedokonalosti jsou vítány. Výmalba je nejčastěji bílá, krémová, nebo se používají pastelové tóny jako je lila, starorůžová, velmi jemná žlutá a šmolkové modrá či olivově zelená.

 

 

Textil
Textilní doplňky hrají důležitou roli. Závěsy a záclony z přírodních materiálů jsou nutností.
Na látkách se objevují motivy levandule, slunečnice, hrozna, oliv a různých bylinek. Vidět lze i jemné kostkované vzory. V klasickém venkovském duchu by neměly chybět typické ubrusy, dekorativní polštářky a v ložnici přehozy přes postel.

 

 

Doplňky
Opomínat nesmíme ani doplňky, které vytváří atmosféru. Kované prvky, starožitné solitéry, stylový porcelánový servis, keramika ve všech podobách nebo proutěné koše jsou to pravé. Na stěnách se často objevují dekorativní talíře a obrázky ve zdobných rámečcích.
 
Doporučujeme zakomponovat i svícny a jiné drobnosti. Velký kus práce udělají čerstvé, třeba i luční květiny v jednoduché váze. Čerstvé bylinky v kuchyni také vytvoří své.

 

 

Styl Provence v moderním pojetí
Tento styl nemusí být nutně čistě venkovský a rustikální. V interiérech jej lze použít i v modernější podobě. Stačí ubrat na dekorativních prvcích, potlačit vzory a zaměřit se na materiály. Odebrání patiny a množství textilií také pomůže. Získáme tak zajímavý příjemný interiér, který bude vyhovovat i těm, kteří nejsou zastánci zdobnosti a přitom by rádi něco útulného s nádechem přírodního stylu.

 

 

Kdo se chce ještě více inspirovat, doporučujeme projít si publikace, které se tomuto interiérovému stylu věnují. Na světovém trhu jich najdete několik, např.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama