Úvod > bydlení > Dětské koupelny jdou do módy

Dětské koupelny jdou do módy

Rubrika: Vše pro děti :-)    Vyšlo:
Publikováno v titulu Vybrat titul | Ročník 2005 Číslo 3
Autor:    FOTO SANITEC, PLECHÁRNA, MAŘÍŽ, LASSELSBERGER CERAMICS
Dětské koupelny jdou do módy

Nejlehčí cestou, jak přizpůsobit koupelnu dítěti, je vybavit ji dětskými koupelnovými doplňky. Kdo chce zajít ještě dál, může zvolit veselé obkladačky, případně malovanou vanu nebo vaničku sprchového koutu. A co milovníci dokonalých řešení? Ti pořizují svým ratolestem rovnou vlastní koupelnu se speciálním umyvadlem a klozetem pro děti.

Samostatná dětská koupelna, navíc s vlastním klozetem, vám zřejmě připadne zbytečně luxusní a v mnohých domácnostech i nerealizovatelná. Jistě, do většiny bytů se prostě nevejde a nakonec i v klasické koupelně se dítě řádně vydrbe nebo si samo úspěšně odskočí na standardní záchod. Ovšem s maximálním pohodlím a bezpečím to už tak slavné nebude.
Takže — pokud máte malé děti nebo brzké rozšíření rodiny plánujete a zároveň stavíte rodinný dům, kde je často počítáno s více koupelnami, není od věci se nad touto variantou alespoň zamyslet. Jestliže je vám naopak představa dětské koupelny vzhledem k vašim bytovým podmínkám k smíchu, vybavte tento intimní prostor dětskými doplňky.

UMYVADÉKO JAKO VE ŠKOLCE
Tento dětský pomocník je upraven svými tvary, rozměry a výškou usazení pro potřeby dětí. Má jednak sníženou hloubku, jednak předsazenou montážní plochu pro baterii, aby na ni dítě snadno dosáhlo. Dále je toto umyvadlo často kombinované s polosloupem, aby se zabránilo zbytečnému zranění. Protože si dítě potřebuje co nejsnáze odložit kalíšek nebo kartáček, jsou vrchní plochy rovné. Umyvadlo pro děti je konstruováno bez přepadu a zároveň je nelze uzavřít. Zabraňuje se tím vytopení koupelny při hrách nebo obyčejné zapomnětlivosti.

PÁKA PRO DĚTI
Pro děti jsou dále optimální pákové směšovací baterie. Míšení teplé a studené vody i regulace jejího množství jsou u nich zajišťovány keramickým těsněním (kartuší). âím větší je úhel otáčení pákou, tím snadněji a přesněji lze nastavit teplotu vody. A jak zabránit opaření? Nejvhodnějším řešením jsou baterie s omezovačem horké vody, který slouží k mechanickému zmenšení úhlu otočení páky. Baterii lze například nastavit tak, aby v mezní poloze páky tekla voda teplá maximálně 40°C. Mechanicky lze též omezit maximální průtok vody přímo v kartuši, a to omezovačem průtoku.

CHYTRÝ TERMOSTAT
Dalším chytrým řešením, zejména k vanám, jsou termostatické baterie s pojistkou. Dítě můžete klidně posadit do vany, na stupnici termostatu navolit požadovanou teplotu i průtok, spustit vodu a bez obav odkráčet volným krokem pro pyžámko. Teplou a studenou vodu mísí v tomto případě termoprvek. Výhodné je nastavení baterie na 38°C, přičemž vyšší teplotu můžete navolit až po odjištění pojistky proti opaření. Tyto baterie zajišťují i úsporu vody, protože mají tlačítko, kterým snadno omezíte vodní proud na obvykle dostačující množství.

MALOVANÉ VANY
Skvělými vanami pro děti jsou akrylátové, ručně malované „Funny vany" výtvarníka Pavla Šťastného. Obraz na vaně je svrchu zalaminován, takže vydrží opravdu hodně. Z materiálu Lucite je vyrábí firma Riho. K výrobě může být použit i speciální akrylát Lucite Care s antibakteriální ochranou, která trvá po celou dobu životnosti vany. Způsobuje narušení buněčných stěn mikroorganismů — bakterií, kvasinek a plísní. Dalším dílem tohoto výtvarníka je kolekce „Funny koupelny", která nabízí vany, obkladačky a listely, vždy s jednotným dezénem - třeba s malovanými rybičkami.V tomto případě jde o kusovou výrobu na objednávku, kterou zajišťuje společnost Plechárna.

ROZTOMILÉ ZÁCHŮDKY
Pro malé děti je „výstup" na normální záchod obtížný, a tak jim často pomáhá přistavená stolička a dětský nástavec na prkénko nebo prostě někdo z dospělých v rodině. Dětské klozety řeší tento problém samy, protože jsou například pro děti od 6 do 9 let umístěny ve výšce sedu 30 — 35 cm nad zemí podle typu sedátka. Nejlépe se čistí (včetně okolí) klozety závěsné. Zvýšená investice oproti stojícím se určitě vyplatí. Stejnou výhodu čištění mají odnímatelná dvojdílná sedátka, ergonomicky tvarovaná a tudíž velmi pohodlná při používání.

OBKLADY S FANTAZIÍ
Atmosféra příjemná dětem se dá v koupelně výborně vytvořit pomocí obkladů. A nemusí jít rovnou o autorskou malbu glazurami na obkladač-
ky. Takový velkoplošný keramický obraz je sice opravdový skvost, ale i několik obkladaček s vhodnými motivy rozmístěných v jednobarevné ploše dokáže udělat zázraky. Můžete mít tak nad vanou Asterixe a Obelixe (Villeroy&Boch), květinovou louku nebo třeba zvířátka (oboje Lasselsberger ceramics, kam nyní spadá i bývalá Keramika Horní Bříza, Rako a Chlumčanské keramické závody). Na trhu objevíte i ozdobné keramické lišty s nejrůznějšími dětskými motivy.
Pro samou estetiku ale rozhodně nezapomeňte na bezpečnostní prvky - kryty na zásuvky, protiskluzové podložky či vhodný stupínek k umyvadlu.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama