Úvod > bydlení > Bezpečnost v domě a bytě

Bezpečnost v domě a bytě

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Autor:    Foto: SXC
Bezpečnost v domě a bytě

V poslední době se nezřídka objevují loupeže v nemovitostech, jejichž majitelé se v tu chvíli nacházeli doma a většinou, nic netuše, spokojeně spali. Zloději mají v takových případech velmi ulehčenou práci a jejich lup je většinou cennější a míra rizika paradoxně spíše nižší.
 
Je to dáno tím, že se lidé nechají uchlácholit pocitem, že když jsou doma, nemůže se nic stát. Peníze, cennosti, ale klidně i klíče od auta nechávají bez obav v předsíni, a přitom vůbec netuší, že jejich dům už má v tu chvíli vytipovaný nějaká skupina nenechavců.

 

 

Buďte obezřetní i doma…
Psali jsme už o elektronických zabezpečovacích systémech i speciálních dveřních zámcích, jenže kdo by se nechal unést falešným pocitem bezpečí v případě pouhé jejich instalace, může škaredě narazit. Když jsme doma, zámky obvykle nezamykáme a alarm přes noc vůbec neaktivujeme. Pokud nevlastníme psa, který je osvědčeným efektivním a věrným hlídačem, měli bychom být výrazně ostražitější.
 
Nezapomeňte na prevenci…
Nejdůležitější je prevence. Prvním krokem je v žádném případě nenechávat nezajištěné dveře do domu. Dle statistik jsou dveře v drtivé většině případů právě tím prostředkem vstupu, který klade zlodějům nejmenší odpor a právě proto ho nejvíce využívají. Pokud již se lupičům přece jen podaří dveře překonat, neměli by ale se dostat dál.

 

 

Zkuste akustickou signalizaci…
Aktivovaný elektronický systém zabezpečení i v případě vlastní přítomnosti v domě je dalším krokem. Nemusí se ale vůbec jednat o nějaké sofistikované a drahé zařízení napojené za měsíční paušál na centrální pult ochrany. Úplně stačí obyčejný bzučák na baterie, který šikovnější kutil zvládne vyrobit i sám. Případného, často vynervovaného zloděje totiž jakákoliv akustická signalizace většinou rozhodí natolik, že začne utíkat, aniž by se pokusil o něco dalšího. Navíc takový hluk probudí i vás jakožto majitele a v takovém případě můžete ihned volat policii.

 

 

Uklízejte drahé věci…
Třetím důležitým krokem je nenechávat žádné důležité věci v dosahu případného lapky. Klíče od auta i hotovost proto vždy berte do místnosti, ve které spíte. Také nevystavujte příliš na odiv notebooky či luxusnější vybavení domácnosti. Pokud už takovou věc necháte ležet třeba na kuchyňském stole, na který je vidět bez větší námahy z vnějšku oknem, vždy alespoň zatáhněte žaluzie, a to i v době, kdy jste vzhůru a po místnosti se pohybujete.
 
Ve večerních hodinách si případný zloděj, pokud mu dáte šanci, může vytipovat váš dům podle toho, jaké vybavení vidí ve „výkladní skříni“, kterou mu absencí žaluzií poskytujete. Navíc si už dopředu může naplánovat strategii, jakou využije při pohybu v domě, a udělat si obrázek o půdorysu a dispozici.

 

 

Myslete jako zloději…
Abychom si celou problematiku shrnuli: jestliže se chcete účinně bránit proti útokům vykradačů bytů, musíte se zkrátka na svět a na vaši vlastní domácnost dívat jejich vlastní optikou, zkusit si představit, co byste dělali na jejich místě a potom udělat preventivní opatření k tomu, aby tyto činnosti v žádném případě nemohli provést.
 
Jenom s takovým přístupem máte váš majetek a potažmo i zdraví v relativním bezpečí, které samozřejmě nikdy není stoprocentní. Nicméně je naší vlastní zodpovědností si míru vlastní bezpečnosti co možná nejvíce zvyšovat.

 
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama