Úvod > bydlení > Kuchyně není Popelka

Kuchyně není Popelka

Rubrika: V kuchyni…    Vyšlo:
Autor:    FOTO AUTORKA A HEIMTEXTIL
Kuchyně není Popelka

Je s podivem, že v českém pojetí slouží kuchyňský stůl průměrné domácnosti s dětmi většinu svého času jako odkladiště či jako přípravna jídla. Sejdou se tu rozečtené noviny, láhve od minerálky i piva, různé kelímky, misky s něčím a od něčeho, prkýnka, na kterých se právě krájelo, nebo možná ještě krájet bude... Pravda, na pěkně prostřeném stole by to nešlo.

A tak upravený stůl s vyladěným textilem je spíš výjimkou, potvrzující pravidlo. Není to škoda? Frankfurtský mezinárodní veletrh Heimtextil jednoznačně potvrzuje, že rodinný život nabývá na vážnosti a prostřený stůl - to je prostě základ. Navíc kuchyňský textil většinou září optimistickými barvami a pomáhá nám tak při ranním startu do života.
Nestačí vyladit jen stůl, obvykle s ubrusem hraje na stejnou barevnou notu i ostatní textil, který má v kuchyni své místo: utěrky, chňapky, ručníky. Ke kuchyni se zkrátka přistupuje stejně zodpovědně, jako k hlavní obytné místnosti.

ÚDRŽBA
Kuchyňský textil je obvykle hodně namáhaný, proto u utěrek a ručníků pořád hraje prim stoprocentní len a bavlna. Dají se nejen pořádně vyprat, ale také doopravdy utírají a leští. Ubrusy a prostírání možná obcházíme právě proto, abychom nemuseli pořád prát. Tady ale už za nás pracují moderně upravované materiály. Jsou vodoodpudivé, nečistota na nich neulpívá. S odolností materiálu pracuje už léta DuPont.
Dánská firma Södahl  zase představila svůj patentovaný zázrak Staincoat.Všechny její stoprocentně lněné výrobky pro stůl jsou jím ošetřeny během výroby. Když na stole něco rozlijete, tekutina chvíli stojí na povrchu. Jde-li o červené víno, chce to jen rychlou reakci, setřepat je z ubrusu, místo přetřít čistou houbičkou, papírovou utěrkou, prostě něčím, co dobře saje. Podobně lze zacházet s olejem. Tužší nečistoty, jako například máslo, zase rychle seškrábnete nožem. I když si mastnoty všimnete později a skvrna zůstane, praním ji celkem snadno odstraníte. A co je podstatné, vlastnosti textilu tím nezničíte. Účinek ošetření sice postupně slábne, ale vydrží podle výrobce asi patnáct praní. Vy ale perete jen občas, protože textil s takto ošetřeným povrchem nečistoty nepřijímá, neulpívá na něm ani prach z ovzduší.

Důležité je při ošetřování dodržovat pokyny, a vypraný textil žehlit po správné straně při teplotě 170 — 200°C. Tím se účinný film, chránící výrobek před znečištěním, znovu aktivuje. Na omak nic nepoznáte, ty tam jsou první pokusy, kdy takto upravovaný textil přece jen působil umělohmotně a ztrácel měkkost.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama