Úvod > bydlení > Jedním tahem aneb hladké žehlení

Jedním tahem aneb hladké žehlení

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Autor:    Foto: Zepter, Philips, Leifheit
Jedním tahem aneb hladké žehlení

Určitě nám dáte za pravdu, že žehlení nepatří mezi vyhledávané domácí práce. Většinou se hospodyně dělí na dvě základní skupiny – ty co žehlí i ponožky a ty, které „kvalitně a pořádně“ věší prádlo. Ano, pochopitelně, občasnému boji za rovné puky neunikne žádná z nás, ale nevěšme hlavu, s naším průvodcem po světě žehlení to zvládnou hravě i ty největší odpůrkyně uhlazených triček. Co nabízí trh s žehličkami? Jaké jsou vychytávky?

 

 

Kvalita ulehčuje práci
Celých 28 let jsem jasně spadala do kategorie žen preferujících „kvalitní“ věšení. Konfekce manžela naštěstí vyžaduje žehlení párkrát do roka, kdy si na speciální příležitosti musí vzít oblek, a to jsme hravě zvládali na jídelním stole, na ručníku a s těžkou železnou žehličkou po babičce s jedinou funkcí – zapnout/vypnout. Až příchod potomka nás donutil se trochu lépe vybavit, tedy pořídit si žehlicí prkno a modernější (lehčí) žehličku.
 
Jak se zlepšila výbava, mírně jsem žehlení přehodnotila a postupně vzala na milost i naše oblečení. Stále to není činnost, kterou bych nějak výrazně vyhledávala, ale uznávám, že s kvalitní žehličkou to jde mnohem snáze a navíc nemusím věšet dlouhé hodiny a zběsile narovnávat každý růžek!

 

 

Vybíráme žehličku
Než se vypravíme do obchodu pro novou žehličku, měli bychom si promyslet několik bodů. Na co všechno při výběru dbáme?
 Cena, design a pohodlí – cena sice hraje v rozhodování velkou roli, ale určitě bychom se jí neměli řídit i na úkor ústupků. Na první pohled nás pochopitelně žehlička zaujme svým vzhledem, při bližším prozkoumání se ale zaměříme nejprve na váhu. Zejména ženy, které už měly tu čest žehlit starodávnými, železnými kusy vědí, o čem je řeč.
 Spotřeba – žehličky všeobecně bývají poměrně „žravé“, vyplatí se tedy porozhlédnout po úspornějších variantách ze skupiny A.
 Funkce žehličky – naprostým standardem je napařování, kterému se budeme více věnovat dále. Usnadní a urychlí žehlení a příjemně změkčí prádlo. Dále můžeme mít varianty s rozprašovačem, pomocí kterého lze prádlo zvlhčit – toto je vhodné v případě, že jsme žehlení odkládaly a je přeschlé a zmačkané.
 Detaily – ač se to při výběru žehličky může zdát jako malichernost, svou roli hrají i detaily jako například délka kabelu (potýkat se při žehlení u televize ještě s prodlužovačkou nám lásku k této činnosti nevypěstuje) či velikost zásobníku na vodu.

 

 

Klasika
Pokud patříte mezi velké odpůrce žehlení a žehlíte výhradně kapesníky a pár neposlušných kousků oblečení, můžete uvažovat o naprosto klasické žehličce bez funkcí napařování. Těmto typům se říká „suché žehličky“ a patří mezi nejjednodušší typ žehliček na trhu. Suché žehličky se zkrátka jen zapojí do zásuvky a nastaví na požadovanou teplotu, nepřidává se do nich žádná voda a nabízejí jen základní funkce žehlení.

 

 

Parní stroje
Obohacení žehliček právě o páru přineslo značné usnadnění této domácí práce a napařování se dnes stalo samozřejmostí. Při výběru žehličky s touto funkcí sledujeme hned několik bodů – jakou má kvalitu žehlicí plocha, kolik a kde má umístěné parní otvory, ale například také zjišťujeme, zda má žehlička systém na odvápňování. Podle toho, zda jsme pravidelní „žehliči“ či si to necháváme na jednu haldu, se zaměříme také na velikost nádržky na vodu. Existují i celé parní systémy, kdy se pára z žehličky dostává pod tlakem, což urychluje žehlení i u „komplikovaných“ materiálů jako je například len.
 
Vytlačená pára totiž proniká hlouběji do vláken a zvládne rovnou obě strany oblečení. Nejvyšším stupněm napařovacích žehliček jsou varianty s generátorem, díky kterému dosáhneme v nejkratší době těch nejlepších výsledků žehlení. Tento typ žehliček umožňuje používat konstantní proud páry o vysokém tlaku v průběhu celého žehlení.

 

 

Na prkně, dece, ve stoje
Stejně jako v případě žehliček, i u žehlicích ploch je na výběr mnoho variant. Klasická žehlicí prkna nabízejí základní čtyři typy:
 Hliníková žehlicí plocha – základní druh, který se po určité době používání může začít lepit a tím vytvářet na žehleném prádle nepříliš vzhledné varhánky
 Prkna s nepřilnavým povrchem – vysoce kluzký a nepřilnavý povrch při žehlení nelepí a usnadňuje nám práci. Žehlička po povrchu hladce klouže, nikde netáhne a nemačká žehlené prádlo.
 Plocha s obsahem nerez oceli – povrchy ze slitin s přídavkem nerez oceli umožňují plynulý skluz po žehleném materiálu a navíc je plocha rovnoměrně zahřívána, takže zkracuje dobu žehlení. U tohoto typu si musíme dát pozor na poškrábání, například knoflíky či zipy.
 Keramická plocha – tato varianta má velice odolný a nepřilnavý povrch, teplo je distribuováno rovnoměrně a žehlička plynule klouže po žehlených materiálech.
 
Mezi další vychytávky patří například žehlicí deky, které jsou speciálně upravené pro napařovací žehlení a urychlují proces díky odrážení tepla, nehodí se však pro použití s parním generátorem. Některé typy parních žehliček umožňují žehlit prádlo také rovnou pověšené, na tyto účely existují speciální stojany, ale vystačíme si i s obyčejným pověšením na ramínko. Do tohoto žehlení se nepouštíme, pokud si nejsme jistí, že to náš typ žehličky povoluje.

 

 

Tipy na usnadnění
Ačkoliv za nás tyto tipy správného žehlení práci neodvedou, mohou ji ještě více usnadnit. Vybírejme vhodné prací prášky, dnes existují varianty slibující snazší žehlení, to samé platí u aviváží. Používáme-li sušičku prádla, vkládáme do ní i antistatické ubrousky, které kromě příjemné vůně prádlo nezmačkají. Důležité je také věšet prádlo IHNED po vyprání, a pokud to jde, tak neždímat na maximum. I věšení věnujeme určitou péči, co se dá, pověsíme na ramínka, suché prádlo příliš nepřehýbáme a uložíme na vhodné místo. Optimální je žehlit pravidelně, cca 1x týdně, nakupené prádlo zbytečně moc přeschne a žehlí se hůře.
 
Nedostatkem výběru tedy „žehličkový“ trh rozhodně netrpí. Posledním hitem jsou multifunkční stroje, které v sobě kombinují řadů strojů - od vysavače, přes zvlhčovač vzduchu, až po parní čistič a žehlení. To už sice trochu zavání science fiction, ale kdo ví, kam se vývoj domácích pomocníků za pár let ještě posune…
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama