Úvod > bydlení > Jak vybírat barvy do interiéru

Jak vybírat barvy do interiéru

Rubrika: Jak na barvy v interiéru    Vyšlo:
Autor:    Foto: primalex.cz
Jak vybírat barvy do interiéru

Pokud jste se rozhodli, že své byty/domy jarně zvelebíte tzv. „od podlahy“, pak se pravděpodobně nevyhnete malování. Doby, kdy jediná interiérová barva byla bílá, jsou dávno pryč a výrobci nátěrů a barev se předhánějí v množství všemožných i nemožných odstínů. Právě výběr té správné barvy přitom patří mezi snad úplně nejsložitější proces z celého malování…
 
Barvy, které v proužcích na obalech vypadají půvabně, mohou najednou v místnosti působit nečekaně sytě a v kombinaci s nábytkem tak vyvolat spíš kreativní šok než designový soulad. I proto je třeba se výběru věnovat velmi pečlivě. Poradíme vám, na co si dát pozor a jak při výběru toho správného odstínu postupovat.

 

 

Pusťte jaro na zdi
Vpustit jaro do obydlí se dá nejen otevřením okna a nakoupením zásoby barevných tulipánů, ale veliké osvěžení i oživení celých místností přináší především nová výmalba na stěnách. Ušmudlané rohy zmizí pod nánosem nového odstínu, a také nás přípravy na malování donutí k úklidu, což má rovněž svůj přínos (ten si ale většinou uvědomíme, až když je hotovo). Pomocí barev můžeme také docílit optických kouzel, zmenšovat či zvětšovat prostory, vhodně vybrané barvy nás dokonce mohou stimulovat. Jak tedy postupovat při výběru toho správného odstínu?

 

 

 Odstín vybírejte v reálném osvětlení – tedy v takovém světle, ve kterém byste se z něj měli těšit. Jinak totiž bude barva vypadat na slunci, úplně jinak pod zářivkami a jinak v přirozeném denním světle. Zejména zářivky, které jsou častým osvětlením prodejen i hobby marketů, barevné odstíny velmi zkreslují!
 
 Vnímejte barvu i s ohledem na celek místnosti – tedy nejen podle obliby určitého odstínu, ale také si představte, jak k dané barvě bude ladit nábytek, doplňky, atd. Vymalovaná místnost by měla působit harmonickým dojmem a doplňovat celkový charakter.
 
 Opatrně se sytostí – barva, která vám na úzkém proužku, jaké mívají k dispozici malířská centra, bude připadat krásně jemná a světlá, může nakonec v celé místnosti působit příliš jasně a intenzivně. Pokud máte možnost, je dobré se podívat, jak daný odstín působí na větších plochách. Nechte si poradit odborníkem, případně vyzkoušejte barevné rádce na internetu.

 

 


 Sami si barvu vyzkoušejte – pokud je to reálné, zkuste si nejdříve vymalovat kus stěny pro ověření sytosti i odstínu barvy. Čím větší bude testovací oblast, tím přesnější si uděláte obrázek o tom, jak by daný odstín působil po celé místnosti. Pro testování samozřejmě zvolte bílé podkladové stěny, pokud byste přemalovali část s barevným podkladem, barva by se zkreslila.
 
 Před vymalováním si všímejte, jak se po místnosti pohybuje světlo v různých částech dne – pomocí barev můžete například projasnit méně světlou místnost. Nezapomeňte také na fakt, že barvy v pokoji, kam téměř celý den dopadají sluneční paprsky, budou vypadat jinak než v temné předsíni. Místnosti, do kterých příliš přímého svitu nedopadá, můžeme rovněž vymalovat sytějšími odstíny, do těch prosluněných volíme naopak méně intenzivní barvy.
 
 Opatrně s barevnými kombinacemi – pokud se rozhodnete vymalovat místnost více barvami (například strop jinak, případně jednotlivé části odlišnými odstíny) musíte dbát na soulad těchto barev. Ať už aktuální trendy přinášejí jakékoliv kombinace, myslete na to, že se vám barevná kombinace musí líbit a působit na vás příjemně. Také u výmalby atypických tvarů místností (například u půdních bytů) se vyplatí rozmístění jednotlivých barev předem promyslet a optimálně přizvat k poradě i odborníka. Díky nestandardním plochám by pak celkový výsledek mohl působit nedodělaně, chaoticky.

 

 

Rada na závěr – prodiskutujte výběr odstínů i s dalšími členy rodiny, kteří s vámi prostory sdílejí. Sice bude celá akce zdlouhavější a pravděpodobně se nevyhnete lehkým sporům, ale ušetříte rodinným příslušníkům nepříjemná překvapení v podobě radikálních změn, na které třeba nebyli připraveni. A nezapomínejte, kdyby se vám výběr náhodou, i přes veškerou snahu nepovedl, je to „jen“ barva a všechno se dá napravit…
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama