Úvod > bydlení > Čistička vzduchu uleví alergikům

Čistička vzduchu uleví alergikům

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Autor:    Foto: SXC, appliancist.com, data.vsedomu.cz, nakupka.cz
Čistička vzduchu uleví alergikům

Není snad v západním světě rodiny, která by neměla minimálně jednoho člena trpícího některým z mnoha druhů alergie. Zdravotní problémy těchto lidí se zvyšují zejména na jaře, a to hlavně z důvodu kvetoucích rostlin a zvýšeného množství prachu ve vzduchu.
 
Jednou z možností, jak se proti alergickým reakcím účinně bránit, alespoň v pokojových podmínkách, je pořízení čističky vzduchu - v interiéru na nás totiž obvykle útočí výrazně vyšší množství různých alergenů. Tedy pokud zrovna nebydlíte v některé ze světových megapolí, hned vedle rychlostní komunikace nebo tepelné elektrárny.

 

 

Nepodceňujte čistý vzduch
Čističky vzduchu jsou z hlediska rozšíření stále ještě relativně marginální záležitostí, zejména pak v domácnostech. Jestliže pracujete v kanceláři, s vysokou pravděpodobností jste se již s nějakým přístrojem tohoto druhu setkali právě tam. Jenže lidé, pokud netrpí nějakou agresivní formou alergie, riziko čistoty vzduchu většinou podceňují a necítí-li vyloženě vážné problémy s dýcháním, na čističku ani nepomyslí.
 
Ceny čističek se sice pohybují zhruba od pěti až do několika desítek tisíc, což se mnohým může zdát mnoho, ovšem investice do zdraví by měly být ty poslední, jejichž objem by měla rodina, byť s omezeným rozpočtem, snižovat.

 

 

Nejdůležitější parametry výběru 
Máte-li v rodině alergika či astmatika (což statisticky pravděpodobně máte), je lepší, když mu čističku pořídíte alespoň do místnosti, kde spí. V tomto případě je jedním z nejdůležitějších parametrů hlučnost. Pokud je váš alergik přecitlivělý i na prakticky neslyšnou provozní frekvenci, mělo by být čistící zařízení v provozu alespoň přes den. Jestliže v průběhu používání uslyšíte, že se hlučnost zvyšuje, nejspíše se jedná o znečištěný filtr.
 
Hlídejte si filtr
A právě filtr představuje další důležitý parametr, podle něhož budete vaše nové čistící zařízení vybírat. Dražší a kvalitnější přístroje jsou vybaveny filtrem elektrostatickým, který je jako jediný „recyklovatelný“ - dá se jednoduše umývat v domácím prostředí, což v dlouhodobějším horizontu snižuje náklady na provoz. Při koupi se proto orientujte i podle ceny náhradních filtrů.
 
Nejběžnějším filtrem v čističkách je tzv. Hepa filtr - ten se používá třeba i ve vysavačích. Zachycuje částice prachu i roztoče nebo spory plísní. Další filtry fungují na fotokatalytické bázi, což je z hlediska účinnosti velmi zajímavá volba - mikroby a roztoče tu totiž účinně ničí ultrafialové záření. Většina čističek, které jsou dnes dostupné na trhu, využívá kombinaci výše zmíněných možností. Někdy narazíte i na modely s vodním filtrem, ten ale není pro alergiky vhodný.

 

 

Velikost místnosti
Dalším hlediskem výběru je objem místnosti, v níž bude zařízení fungovat. Obecně platí, že alergičtí lidé by měli používat čističky v tomto ohledu výkonnější, jejichž nominální výkon trojnásobně převyšuje výkon čističky, která by za běžných okolností (pro nealergiky) v konkrétní místnosti dostačovala.
 
Jste-li tedy alergičtí na zvířata, mikroby či pyly, je čistička jednou z možností, jak alespoň v domácím prostředí zmírnit problémy, které bývají obzvlášť na jaře značně nepříjemné. Počáteční investice je pravda trochu vyšší, ale v tomto případě vynaložených finančních prostředků zřejmě litovat nebudete.




Najdete nás na Facebooku: Facebook




Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.



reklama